metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 3 °C

Úterý, 11. prosince 2018. Svátek má Dana.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Petr ŠtefekCreative Commons

Pitná voda i wi-fi ve vozech zdarma

7. prosince 2018  8:59 Filip Jaroševský Metro.cz
Jízdní řád vlaků kolem metropole se změní v neděli. Přinese více spojů i vylepšenou linku do Hostivaře.

Pražskou a středočeskou železnici čekají už za pár dní velké změny. Od neděle budou například denně jezdit z Roztok u Prahy přes Holešovice a Libeň nové vlakové soupravy s označením S49 končící v Hostivaři. Režie nové linky, která byla dříve jen víkendovou záležitostí, se ujme dopravce Arriva. Podle ředitele organizátora dopravy Ropid Petra Tomčíka by měl na trase v budoucnu jezdit místo motorového elektrický vlak.

„Pro cestující zde bude během jízdy zdarma k dispozici pitná voda z plastového výdejníku, jako tomu bývá například v čekárnách v nemocnicích. K dispozici bude také připojení k internetu prostřednictvím wi-fi i zásuvky,“ dodává pro Metro mluvčí Ropid Filip Drápal.

Letošní změna jízdních řádů a na ně navázaných autobusů je považována za jednu z největších v historii. Z hlediska najetých kilometrů totiž hlavní město objednává o zhruba osm procent více dopravních výkonů než dosud. Nové spoje přibudou například těm, kteří pendlují mezi hlavním městem a Kutnou Horou, případně Prahou a Benešovem. „V pondělí desátého na této trase vyjedou další spěšné vlaky. Budou jezdit ve špičkách pracovních dní a bude v nich samozřejmě platit tarif pražské integrované dopravy. Tyto vlaky rovněž doplní rychlíky. V součtu tak pojedou ve špičce na Benešov i Kutnou Horu rychlé spoje každých třicet minut,“ říká radní Středočeského kraje pro oblast dopravy František Petrtýl.

Radost budou mít také obyvatelé Říčan. Přibude tu totiž nejvíce vlaků ze všech hlavních tratí. „Ve špičkách už dnes jezdí osobní vlaky každou čtvrthodinu z Prahy přes Říčany do Strančic. Nově je doplní spoje i mimo špičku tak, aby měli lidé v Hostivaři, Měcholupech, Kolovratech, Uhříněvsi a Říčanech zajištěný rovněž patnáctiminutový interval po celý den,“ doplňuje Tomčík z Ropidu.

Nové vlaky i autobusy

  • Z jízdního řádu budou mít radost také flamendři. Nočních spojů totiž přibude.
  • O víkendu pojede na trase linky S6 z Prahy do Berouna přes Rudnou v půl třetí ráno nový spoj. V řádu se také poprvé objeví půlnoční vlak do Milovic, který pojede každý den. S nočními vlaky z hlavního nádraží v půl třetí ráno se díky zájmu počítá dál.
  • Dojde také k úpravě jízdních řádů autobusových linek. Mezi ně patří čísla 108, 248, 307, 321, 328, 334, 348, 443, 467, 484, 485, 490, 655, 672, 906 a 955.
  • Je bohužel také třeba počítat s tím, že bude provoz linky v úseku Libeň–Hostivař i linky S9 do Benešova příští rok ovlivněn výlukami. Ty způsobí práce v okolí stanice Praha-Vršovice.

Komentáře

Hlavní zprávy

Mobilní generace mají méně sexu, než ty starší

Ilustrační snímek
vydáno 10. prosince 2018  16:48

Elektronika nás ovládá na každém kroku. I když si možná myslíme, že ji řídíme my. Mobilní telefony tvoří totiž jednu z nejčastějších položek, kterou...  celý článek

Bajku o záchranářích ze 112 vydávají autoři za skutečnost

(ilustrační foto)
vydáno 10. prosince 2018  15:43

Pokud budete do telefonu fňukat, operátorka linky 112 vás klidně seřve. Na druhou stranu ale snadno pozná přes zvuk ve sluchátku výbuch petardy od...  celý článek

Největší inspirací je pro mě Ed Sheeran, říká mladá zpěvačka

Tereza Balonová
vydáno 10. prosince 2018  13:18

Je čerstvě plnoletá a už objíždí velké kluby na turné s kapelou Jelen. V sobotu vystoupí ve Foru Karlín. A to s vlastními písněmi. Bývalá volejbalová...  celý článek

V ulicích v Praze 8 přibyly tabulky, vysvětlují původ názvů ulic

Michal Švarc s cedulí o Vojtěchu Rakousovi.
vydáno 10. prosince 2018  11:48

Asi to znáte. Bydlíte někde léta, a přesto je pro vás jméno vaší ulice záhadou. Tento fenomén se rozhodli zhruba před čtyřmi měsíci změnit v osmé městské...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám