metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 16 °C

Neděle, 13. června 2021. Svátek má Antonín.

Větší foto
Chůze je nejpřirozenější pohyb. | foto: Profimedia.cz

Pohyb je zdravý i ve vyšším věku. A ani nemusíme lámat rekordy, abychom z něj měli radost

  14:18
Sedět nebo ležet celé dny doma a nehýbat se je pro tělo nepřirozené. Odborníci doporučují seniorům aktivní pohyb.

Ani ve vyšším věku byste se neměli pravidelné pohybové aktivity vzdát. S vyšším věkem samozřejmě přicházejí určité zdravotní omezení, která je třeba respektovat.

„I s onemocněním srdce nebo plic je možné se pravidelně vydat na svižnější vycházku nebo vyjet na kole. Pokud si nejste jistí, zda můžete se svým zdravotním stavem sportovat, poraďte se s ošetřujícím lékařem,“ radí Monika Ballyová z Vo2max Kliniky celostní terapie a sportu.

Kolem padesátého roku života přichází u mnoha lidí zlom, kdy i vlivem hormonálních změn (zejména u žen) dochází k postupnému úbytku množství svalové hmoty a přibývání tkáně tukové. Tento proces je do jisté míry fyziologický, ale jsou s ním spojena zdravotní rizika.

Jaký sport je správný?

  • Výběr pohybové aktivity je individuální. Každý by měl volit takový pohyb, který mu bude přinášet dobrou náladu a radost.
  • Jestliže máte zdravotní omezení, vyhněte se aktivitám, které přinášejí zhoršení stavu nebo zvýšená rizika s ohledem na onemocnění. Poraďte se s lékařem nebo jinými odborníky.
  • Nejuniverzálnější pohybovou aktivitou je chůze. Ideálně svižnější, souvislá alespoň 40 minut. Svižnější znamená do pocitu lehkého zadýchání a lehkého zpocení.
  • Další možností je zdravotní cvičení nebo lehké posilování doma. 

„Nejlepší prevencí je právě pravidelná pohybová aktivita – chůze, cvičení, jízda na kole, přičemž je důležité zařadit i posilování. Nemusíte chodit zrovna do posilovny, existuje mnoho cviků, které lze cvičit doma s vlastní vahou, případně za použití levných pomůcek, jako jsou míče, expandéry či lehké činky. Právě posilování zbrzdí ztrátu svalové hmoty a prospěje i vašemu srdci. Snížíte tím také riziko dalších onemocnění, jako je například ateroskleróza nebo diabetes 2. typu,“ vysvětluje Jan Krulík, odborný fyzioterapeut Rehabilitační kliniky Malvazinky v Praze.

Aktivní způsob života také ovlivňuje psychiku – přináší potěšení a radost, ale i dobrý pocit z toho, že jsem něco dokázal.

„Nemusíme lámat rekordy, abychom měli z pohybu radost a prospívali svému zdraví, za naprosto ideální pohyb pro všechny generace považuji svižnou vzpřímenou chůzi. Je člověku přirozená a zatěžuje všechny svalové skupiny rovnoměrně. Dvakrát denně 20 minut stačí,“ říká Iva Bílková, hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky.

Chůze jako pohyb je naprosto ideální. Je pro člověka přirozená a má mnoho benefitů. Při správné chůzi posilujeme dolní končetiny, svalstvo lopatek, ramen, šíje a další. Napomáhá prokrvení celého těla a tím i odplavování odpadních látek z tkání a jejich detoxikaci. Jako anaerobní aktivita je ideální pro spalování kalorií a v neposlední řadě má kladný vliv na psychiku a podporu peristaltiky. Příznivě působí proti vzniku křečových žil a urychluje tok lymfy, jelikož aktivní svaly na nohách působí jako pumpa, která čerpá krev i lymfu proti gravitaci zpět k srdci.

Zásadní je hýbat se pravidelně, ne nárazově. Proto je na místě vybírat podle svých zálib, aby vás sport bavil a z pohybu jste si udělali běžnou rutinu. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Na lodi musí být čisto a veselo, pak jde úplně všechno, říká kapitán moderního katamaránu

vydáno 13. června 2021  17:04

Začneme malou perličkou. Však jsme na vodě. Nejmodernější loď v Praze nemá kormidlo! Moderní elektrická loď Bella Bohemia se ovládá přes joystick. O...  celý článek

Na Pankráci vznikne pamětní deska, která tu už nějaký čas existuje

PRAHA? AHA!
vydáno 13. června 2021  11:12,  aktualizováno  13:30

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Kuřáků ubylo, výrobci proto míří hlavně na mladé konzumenty

vydáno 13. června 2021  5:52

Zapálit si cigaretu přestává být trendy. Vždyť počet Čechů, kteří skončí v rukách koronera, se ročně pohybuje kolem sto tisíc. Přibližně dvacet procent z...  celý článek

V Říčanech u Prahy vznikl nový showroom Peugeot. Koncept je v Česku zcela unikátní

vydáno 13. června 2021  5:39

V Říčanech u Prahy zahájila v květnu provoz nová koncese značky Peugeot. Koncesionář Lenner Motors zde nabízí nejen kompletní modelovou řadu vozů...  celý článek

Vaše fotky z Prahy