metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 22 °C

Pondělí 25. září 2023. Svátek má Zlata
Luňák červený | foto: ZAYFERUS.CZ

Počet zabitých dravců rychle narůstá. Traviči řádí i během pandemie

  5:38
Ani období karantény není na překážku travičům volně žijících zvířat. Alespoň podle ornitologů, kteří letos zaznamenali již pětadvacet případů otrávených, zastřelených nebo jinak nelegálně zabitých ptáků.

„Většinou se jedná o dravce. Nejčastějšími oběťmi jsou káně lesní či vzácný luňák červený. Na vině je většinou jed karbofuran, jehož držení je v celé Evropské unii už od roku 2008 zakázané,“ uvádí Věra Sychrová z České ornitologické společnosti. „Dříve se karbofuran používal jako pesticid. Je smrtelný i při malé dávce a život může zachránit jen okamžité podání protijedu atropinu,“ varuje Sychrová. Letos zaznamenala již šest otrav vzácných luňáků. Za celý loňský rok přitom byly sotva čtyři.

„Otrávení luňáci se objevují napříč celou republikou. Na začátku března to byl jeden na Kolínsku, dále tři na Břeclavsku, další na Klatovsku a naposledy jeden na Jičínsku,“ komentuje pro ornitologický web birdlife.cz psovodka Klára Hlubocká, jež se specializuje na vyhledávání otrávených návnad. Ne všechny případy však mají smutný konec. Jeden ze tří umírajících luňáků na Břeclavsku měl velké štěstí a díky včasnému zásahu se ho podařilo zachránit.

Oblast jižní Moravy ostatně patří kvůli rozšířenému zemědělství k dlouhodobě nejproblematičtějším. Podobná situace je i ve východních Čechách.

„Dne 29. března se na Jičínsku karbofuranem přiotrávila při venčení i fenka německého ovčáka Pisi, donedávna služební pes Policie České republiky,“ uvádí Hlubocká s poznámkou, že obětí zemědělských jedů se mohou stát i domácí mazlíčci.

Ornitologická společnost předává případy otrávených živočichů policii, která je vyšetřuje jako trestné činy. Letos šlo o 14 případů. Loni jich bylo 24 za celý rok, přičemž největší případ je zasazen do prosince. V Kozojedech na Jičínsku našli 15 mrtvých krkavců velkých. U všech zvířat analýza prokázala otravu karbofuranem. U třinácti z patnácti krkavců byl navíc zaznamenán také jed stutox II, jehož aplikace je zemědělcům, na rozdíl od užívání karbofuranu, v letošním roce povolena. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Antivirus proti dezinformacím? Snaží se o něj jeden nový český projekt

vydáno 25. září 2023  17:00

Důvěřuj, ale prověřuj. Známé přísloví, které se v současnosti stává každodenní záležitostí. Informací je už moc a vyznat se v nich je někdy nad lidské...  celý článek

Elektromobily už nejsou jen do města, ujedou až 700 kilometrů

vydáno 25. září 2023  13:19

Auto s plně elektrickým pohonem je na popojíždění po městě. Na pendlování mezi kanceláří, školou, obchoďákem (pokud má zrovna parkoviště s dobíječkou) …...  celý článek

Jde o to dětem porozumět, ne jen popsat chování, říká vědkyně, která se zabývá čtením

vydáno 25. září 2023  11:30

V pětiletém výzkumném projektu bude Anežka Kuzmičová zkoumat vztah dětí k informacím a čtení literatury faktu. Stala se tak vůbec první držitelkou...  celý článek

Sedm z deseti Pražanů považuje auta za problém. Vadí jim zácpy a trable s parkováním

vydáno 25. září 2023  6:14

Rovných sedmdesát procent obyvatel Prahy považuje „nadměrnou závislost na automobilech“ za významný problém svého města. Vyplývá to z dat získaných z...  celý článek