metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / -1 °C

Úterý 5. prosince 2023. Svátek má Jitka

Další 1 fotografie v galerii
Jako místní? Klidně. | foto: USE-IT

Co je to punčák a proč se nebát Žižkovského tunelu? Mapa poradí, jak být Pražákem

  12:36
Tipy od místních pro mladé turisty nabízí průvodce Use-it neboli Dělej to jako místní. Letos vyšel už po desáté.

Co je to hermelín, chlebíček a punčový řez? A kdy je nejlepší projít si město pěšky, a kdy využívat MHD? Na to všechno chce dát odpovědi zahraničním cestovatelům nekomerční Use-it mapa Prahy.

„Průvodce, vydávaný pouze v anglickém jazyce, nabízí více než šedesát osvědčených tipů rozřazených do kategorií Eat (jídlo), Drink (pití), See (co lze vidět), Go out (kultura), Shop (nákupy) a Chill (oddych). Autoři také vysvětlují třeba to, proč se nebát Žižkovského tunelu, co je to páternoster a kde ho v Praze najít, anebo kde si v metropoli odpočinout v zeleni během parných dnů,“ říká pro deník Metro koordinátorka projektu Eva Křížová.

Místo v průvodci si nelze předplatit
Mapu metropole vydává už více než deset let nezisková organizace Jůzit. Ta je součástí celoevropského projektu Use-it, podle kterého se mapa jmenuje. Cestovatelé najdou v mapě také tři procházky – jejich trasy je zavedou nejen do historického centra, ale také do oblasti Vinohrad, na Vyšehrad nebo do Nuslí. Nechybějí ani tipy na to, kde si dát dobré pivo a kam v čase oběda zajít na oblíbené polední „meníčko“.

Mapa Prahy, která nenudí.

„Na mapě pracoval po dobu čtyř měsíců tým devíti lidí, kteří v Praze dlouhodobě žijí. Všechny tipy na restaurace, bary, galerie nebo obchody se suvenýry jsou sepsané čistě na základě jejich zkušenosti. Podniky za uvedení v mapě neplatí, mnohdy o tom ani nevědí a není ani možné si tento typ propagace žádným způsobem zaplatit,“ dodává Křížová.

Nekomerčnost je jedním z hlavních principů, kterým se projekt chlubí. Každý z tvůrců vkládá do mapy svůj pohled na město, na oblíbená i méně populární místa.

„Mapa zahrnuje hodně různých perspektiv. Tematicky jsme se tentokrát víc zaměřili na udržitelné cestování a styl života, na což odkazuje i taška síťovka na obálce. Poukazujeme mimo jiné na to, že tento český vynález z dvacátých let minulého století je znovu trendy,“ dodává koordinátor týmu Petr Semkin.

Trdelník není pro Pražany
Tvůrci vysvětlují i to, jak lépe zapadnout mezi místní. „Třeba vysvětlením, že opravdový Pražan si opravdu jen tak nezajde v centru města na thajskou masáž, nekoupí si na chuť trdelník ani si nevyzdobí svůj byt matrjoškou,“ směje se Křížová.

Use-it mapy Prahy je zatím vydáno dvacet tisíc kusů. K dispozici jsou zdarma. Cestovatelé si je mohou vzít v oficiálních pražských infocentrech, u kanceláře organizace Jůzit v Pražském kreativním centru nebo ve vybraných ubytovacích zařízeních. Ke stažení jsou také na internetu. „Tentokrát se trocha virtuálního prostředí objevuje i v mapě. Uživatelé tam najdou QR kód, který je dostane na web s dalšími – nejen praktickými – informacemi o Praze,“ vysvětluje Křížová. Mapu naleznete zde.

Buďme ohleduplní
Projekt podpořil magistrát a také drobní dárci z řad pražských ubytovatelů, kteří mapy poskytují například svým hostům. Cílem je také motivovat turisty, aby byli ohleduplní k místním obyvatelům.

„Zajímá nás ekologický, ale hlavně socio-kulturní rozměr udržitelného turismu. Jako výrazně negativní vnímáme, že se kvůli turismu stěhují místní pryč z centra. A co tu pak zbyde, když zmizí lokální život? Věříme, že když turisty trochu humorně nabádáme, aby se chovali jako místní, lépe se pak do nich vcítí a budou se k nim chovat s patřičným respektem,“ uzavírá pro deník Metro Křížová.

Komentáře

Hlavní zprávy

Centrum Paprsek funguje již třicet let, stará se o více než sto klientů

vydáno 5. prosince 2023  5:54

Před pár dny otevřené centrum slouží hlavně klientům od šestnácti do čtyřiceti pěti let, kterým byla diagnostikována porucha autistického spektra.  celý článek

Poslouchají nás také babičky, říkají autorky úspěšného podcastu Vyhonit ďábla

vydáno 4. prosince 2023  14:09

Věci nazývají pravými jmény. Zároveň se i snaží správně pojmenovávát části pohlavních orgánů. Zuzana Kašparová a Terézia Ferjančeková jsou dvě kamarádky,...  celý článek

Streamu vládnou ještěři. Animovaný Leo vás pobaví. Mariňák Adam Driver si konečně zastřílí

vydáno 4. prosince 2023  12:55

Máme pro vás hned dva filmové tipy na chladné večery. Jeden najdete na Netflixu, druhý pro změnu na HBO Max.   celý článek

Vysokoprocentní čokoláda by určitě neměla být hořká, říká odbornice

vydáno 4. prosince 2023  5:14

Michaela Dohnálková začala s kakakovými boby pracovat v roce 2015 doma v kuchyni, s válečkem a fénem.  celý článek