metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 23 °C

Čtvrtek 21. září 2023. Svátek má Matouš
Orchestr PKF založil dirigent Jiří Bělohlávek v roce 1994. | foto: PKF

Dirigenti budou řídit orchestry v Kongresáku. Uprchlíci by se stěhovali i tak

  5:04
Můžete se těšit. Skladby z filmu Spider-Man 3 nebo ze seriálu House of Cards zazní v Praze už příští úterý.

V těchto dnech Praha hostí největší summit hudebních skladatelů ve střední Evropě. Ten 26. dubna v Kongresovém centru završí koncert filmové hudby orchestru PKF – Prague Philharmonia s hollywoodskými skladateli. Akce bude svého druhu jedinečná. Kvůli plným diářům celkem šestnácti slavných skladatelů, kteří budou své skladby na koncertě také dirigovat, totiž nebude v horizontu několika let možné ji znovu zorganizovat.

„Mezi skladateli je i držitel pěti cen Emmy Jeff Beal, majitelka Grammy Nan Schwartzová či autor dvakrát nominovaný na cenu Emmy a Zlaté glóby Christopher Young. Hudbu hollywoodských skladatelů uvede PKF nejen pod taktovkou samotných skladatelů, ale také uznávaného tuzemského dirigenta a skladatele Jana Kučery,“ zve na akci ředitelka PKF Kateřina Kalistová.

Hobit i Indiana Jones
Na programu koncertu jsou kromě House of Cards afilmu Spider-Man 3 také melodie filmů Sněhová královna nebo hudební skladby z filmů Šarlatán a Hastrman. Mezi hosty bude také Conrad Pope, orchestrátor filmů Hvězdné války, Hobit, Indiana Jones nebo Matrix, který se představí se skladbou Love z pohádky Mimi šéf. Pope je i autorem hudby k filmům Marley a já nebo Bořek stavitel. Na akci vystoupí také Paul K. Joyce se skladbou The Snow Queen a dále Nathaniel Méchaly, Christian Henson, Chris Egan nebo Antoni Komasa Lazarkiewicz se suitou z filmu Šarlatán.

Českou a slovenskou scénu budou reprezentovat Peter Wajsar, Tomáš Živor, Zuzana Michlerová, Matúš Luhový, Dominik Svoboda aJiří Hradil. „Je pro nás čest hrát na koncertě se světovými skladateli. Věřím, že to bude pro všechny fanoušky filmové hudby nezapomenutelný zážitek, a stejně tak i pro náš orchestr,“ dodává Kalistová.

Stěhování do Vysočan
V Kongresovém centru bylo ještě do minulého čtvrtka uprchlické centrum. Koncerty ani jiné akce se zde proto nekonaly. Centrum má však od minulého čtvrtka novou adresu ve Vysočanech. „Přesun se ale nekonal jenom kvůli koncertu Hollywood Composers, ale i kvůli dalším velkým plánovaným akcím v Kongresovém centru Praha,“ vysvětluje pro Metro mediální zástupkyně organizátorů Adéla Lelková.

Otestováno ve Varech
Composers Summit Prague 2022, jak se akce celým názvem jmenuje, je určená pro profesionály v audiovizi a hudební skladatele. Její součástí jsou i workshopy, přednášky, debaty a lekce, kterých se osobně účastní skladatelské hvězdy. PKF, který akci završí koncertem, se sice profiluje jako orchestr klasické hudby, cizí jim nejsou ale ani jiné žánry.

„Důkazem toho, že souboru filmové melodie sluší, byl i koncert vMekce filmového umění, na festivalu v Karlových Varech, nebo spolupráce s nominantem na Oscara Davidem Newmanem,“ míní Lelková.

Komentáře

Hlavní zprávy

Češi s dluhy. Nejvíce je tíží „dluhy pro dobrou věc“ - hypotéky. Z EU jsou na tom nejhůře Řekové

vydáno 21. září 2023  12:11

Zastavte se někde na ulici a začněte počítat. První, druhý, první, druhý. Statisticky tak každý druhý chodec, který kolem vás projde, patří k lidem,...  celý článek

I vstupní prohlídka u praktického lékaře může zachránit ledviny

vydáno 21. září 2023  9:52

Své dětství a většinu dospívání prožil Vojtěch Růta (25) v jižních Čechách. Zde také chodil na gymnázium a věnoval se svým oblíbeným sportům, jako...  celý článek

S postižením sluchu se v tuzemsku potýká více než půl milionu lidí. Ti dál narážejí na problémy

vydáno 21. září 2023  5:01

„Dlouhodobě vnímáme, že mnohdy nejen úřady, ale i různé instituce ani nevědí, jaké mají lidé se sluchovým postižením potřeby, jaké prostředí jim mají...  celý článek

Komerční sdělení

Na Stříbrném jezeře v Opavě se uskuteční další ročník MTB Crossu

vydáno 21. září 2023

Poklad byste hledali na Stříbrném jezeře v Opavě marně, zato o vyznavače jízdy na horském kole tam nebude v pátek 22. a v sobotu 23. září nouze, neboť se...  celý článek