metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / -1 °C

Pátek 1. prosince 2023. Svátek má Iva
Orchestr PKF založil dirigent Jiří Bělohlávek v roce 1994. | foto: PKF

Dirigenti budou řídit orchestry v Kongresáku. Uprchlíci by se stěhovali i tak

  5:04
Můžete se těšit. Skladby z filmu Spider-Man 3 nebo ze seriálu House of Cards zazní v Praze už příští úterý.

V těchto dnech Praha hostí největší summit hudebních skladatelů ve střední Evropě. Ten 26. dubna v Kongresovém centru završí koncert filmové hudby orchestru PKF – Prague Philharmonia s hollywoodskými skladateli. Akce bude svého druhu jedinečná. Kvůli plným diářům celkem šestnácti slavných skladatelů, kteří budou své skladby na koncertě také dirigovat, totiž nebude v horizontu několika let možné ji znovu zorganizovat.

„Mezi skladateli je i držitel pěti cen Emmy Jeff Beal, majitelka Grammy Nan Schwartzová či autor dvakrát nominovaný na cenu Emmy a Zlaté glóby Christopher Young. Hudbu hollywoodských skladatelů uvede PKF nejen pod taktovkou samotných skladatelů, ale také uznávaného tuzemského dirigenta a skladatele Jana Kučery,“ zve na akci ředitelka PKF Kateřina Kalistová.

Hobit i Indiana Jones
Na programu koncertu jsou kromě House of Cards afilmu Spider-Man 3 také melodie filmů Sněhová královna nebo hudební skladby z filmů Šarlatán a Hastrman. Mezi hosty bude také Conrad Pope, orchestrátor filmů Hvězdné války, Hobit, Indiana Jones nebo Matrix, který se představí se skladbou Love z pohádky Mimi šéf. Pope je i autorem hudby k filmům Marley a já nebo Bořek stavitel. Na akci vystoupí také Paul K. Joyce se skladbou The Snow Queen a dále Nathaniel Méchaly, Christian Henson, Chris Egan nebo Antoni Komasa Lazarkiewicz se suitou z filmu Šarlatán.

Českou a slovenskou scénu budou reprezentovat Peter Wajsar, Tomáš Živor, Zuzana Michlerová, Matúš Luhový, Dominik Svoboda aJiří Hradil. „Je pro nás čest hrát na koncertě se světovými skladateli. Věřím, že to bude pro všechny fanoušky filmové hudby nezapomenutelný zážitek, a stejně tak i pro náš orchestr,“ dodává Kalistová.

Stěhování do Vysočan
V Kongresovém centru bylo ještě do minulého čtvrtka uprchlické centrum. Koncerty ani jiné akce se zde proto nekonaly. Centrum má však od minulého čtvrtka novou adresu ve Vysočanech. „Přesun se ale nekonal jenom kvůli koncertu Hollywood Composers, ale i kvůli dalším velkým plánovaným akcím v Kongresovém centru Praha,“ vysvětluje pro Metro mediální zástupkyně organizátorů Adéla Lelková.

Otestováno ve Varech
Composers Summit Prague 2022, jak se akce celým názvem jmenuje, je určená pro profesionály v audiovizi a hudební skladatele. Její součástí jsou i workshopy, přednášky, debaty a lekce, kterých se osobně účastní skladatelské hvězdy. PKF, který akci završí koncertem, se sice profiluje jako orchestr klasické hudby, cizí jim nejsou ale ani jiné žánry.

„Důkazem toho, že souboru filmové melodie sluší, byl i koncert vMekce filmového umění, na festivalu v Karlových Varech, nebo spolupráce s nominantem na Oscara Davidem Newmanem,“ míní Lelková.

Komentáře

Hlavní zprávy

Čtyři roky s covidem. Rozhovor s epidemiologem Rastislavem Maďarem Poučili jsme se?

vydáno 1. prosince 2023  5:25

Čas šíleně letí. Právě dnes jsou tomu čtyři roky, co v Číně odhalili neslavně proslulý virus covid-19. Deník Metro přináší rozhovor s epidemiologem...  celý článek

Přízračná oblaka páry v Hostivaři dosyčí. Na Vánoce po nich nebude památky

vydáno 30. listopadu 2023  16:59

Žádná díra není pro deník Metro a jeho čtenáře málo významná. Zní to jako nadsázka, ale tento fakt platí zejména tehdy, když se z ní skoro dva roky valí...  celý článek

Je tu prostě příliš mnoho aut. Praha není nakufovací, líčí náměstek primátora Zdeněk Hřib

vydáno 30. listopadu 2023  11:00

Magistrát chystá reformu zón placeného stání. Účinnost nového nastavení systému by měla začít 1. října 2024.  celý článek

Otužilci slaví 100 let plavání ve Vltavě. Výročí připomene kniha plná reportáží a rozhovorů

vydáno 30. listopadu 2023  7:00

Pro chladivé kratochvíle nadchl Pražany skoro šedesátiletý klenotník. Na jeho počest se pravidelně koná vánoční závod plavců u Národního divadla.   celý článek