metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 7 °C

Pondělí 22. dubna 2024. Svátek má Evženie

Dopravní peklo? „Průmyslovou můžeme rozkopat jen přes léto,“ zní z TSK

  7:04
Není nijak překvapivé, že bývají letní prázdniny obdobím, kdy pražské komunikace ovládají silničáři a stavbaři všeho druhu. Jinak tomu není ani letos.
Drobné opravy probíhají i v Hornoměcholupské ulici. „Frézování je tradiční technologií při opravách a údržbě vozovek,“ píše čtenářka. | foto: JARMILA KOSTKANOVÁMetro.cz

„Během letních prázdnin využíváme nižších intenzit dopravy a rekonstruujeme i komunikace, které by v průběhu roku nebylo možné omezovat v takovém rozsahu,“ říká pro deník Metro mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková a dodává, že příkladem za všechny budiž Průmyslová ulice. V pracovní den tudy totiž každý den projede až padesát tři tisíc vozidel v obou směrech. Včetně tranzitní nákladní dopravy, což řadí tuto komunikaci mezi nejvytíženější v metropoli. „Takto velké omezení by nebylo v průběhu roku možné. Většina letních omezení je plánována do konce srpna, ale máme zde i krátké akce, které trvají jen pár týdnů,“ upřesňuje pro Metro Lišková.

Průmyslová ulice
Úplná uzavírka Průmyslové ulice trápí řidiče ve východní části Prahy. Na značné komplikace a zdržení v dopravních špičkách zde však i kvůli svátkům doposud nedošlo. Samotné rekonstrukci šest set metrů dlouhého úseku na polovině komunikace vedoucí od křížení v Hostivaři po křížení Hloubětín předcházelo čtrnáct dní přípravných prací. Tehdy se budovaly například provizorní zastávky MHD. Součástí nynějších oprav je výměna konstrukce vozovky včetně podkladových vrstev, úprava odvodnění komunikace, vybudování nových zálivů pro MHD a obnovení dopravního značení. Stavební práce by měly probíhat až do 3. září, kdy by měl být opravený úsek uveden do provozu. Podle TSK je také potřeba počítat s tím, že po celou dobu rekonstrukce bude uzavřena místní čerpací stanice Shell.

Zase ten Barranďák
Největším omezením, které v současnosti zásadně ovlivňuje dopravu v hlavním městě, je uzavření rampy od Barrandova ve směru na Jižní spojku. Objízdná trasa vede po Pražském okruhu Lochkovským tunelem a po Strakonické ulici zpět na Barrandovský most a Jižní spojku. V letošním roce jsou práce na mostě, jenž je nejvytíženější pražskou dopravní tepnou, hlavní investiční akcí hlavního města. Nyní se pracuje na severní polovině jižního mostu, dále práce probíhají na horní části rampy z ulice K Barrandovu a na spodní části jižního mostu přes Vltavu. Omezení má skončit v srpnu.

Karlák a Komořanská
Významnou stavbou je i oprava komunikace s rekonstrukcí plynovodu v ulici Komořanská. Ta probíhá již od konce dubna a potrvá až do října. V dopravní špičce musejí řidiči podle TSK počítat se zdržením kolem třiceti minut. Další důležitou akcí je rekonstrukce komunikace Badeniho v centru Prahy, která potrvá do konce srpna. Auta se ve špičce opozdí až o třicet minut například také na Karlově náměstí a v ulici U Nemocnice. Více v boxu níže.

Zvládá Praha stavby koordinovat?

  • Hlavním letním tématem v hlavním městě tradičně bývá to, jakým způsobem dokáže město jednotlivé stavby koordinovat. Magistrátní opozice bývá skeptická.
  • Během léta je však obvykle doprava v metropoli snížená až o dvacet procent. To a dobrá informovanost řidičů je podle dopravních expertů klíčem k tomu, proč například doposud probíhala hladce rekonstrukce Barrandovského mostu.
  • Zmiňované opravy Badeniho ulice v centru Prahy probíhají od 11. října a končit mají 31. srpna. Tuto stavbu provádí nejen Technická správa komunikací (TSK). Probíhala i v koordinaci s rekonstrukcí tramvajové trati v režii pražského dopravního podniku. Ten svou část a s ní spojenou tramvajovou výluku ukončil posledního června. Během srpna by měla začít také stavba mostu Božanovská přes dálnici D11. TSK plánuje ještě spoustu menších oprav a množství omezení budou mít „na svědomí“ městské části i dopravní podnik.
  • TSK rovněž zahájí v úterý 18. července opravu ulice K Žižkovu v Praze 9, konkrétně v úseku od křižovatky s ulicí Spojovací až po první světelnou křižovatku před odbočkou do areálu Pražských služeb. Stavební práce budou rozděleny do dvou etap. Uzavřena bude vždy jen polovina jízdního pruhu a provoz bude veden v režimu 1+1. Ve středu 12. července pak započne rekonstrukce Bellovy ulice v pražských Petrovicích, a to v úseku mezi ulicemi Edisonova a Archimédova. Stavební práce zde potrvají do konce srpna 2023. Projedou pouze rezidenti.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Billie Eilish, Katy Perry, Bon Jovi a další mají konkurenci. Jmenuje se umělá inteligence

vydáno 22. dubna 2024  4:42

Stále se vyvíjející technologie pobouřila zahraniční umělce. Umělá inteligence (AI) ale hýbe celou společností. Někteří se jí bojí, jiní se s ní učí...  celý článek

Herci neustále bojují o práci, je to kolotoč pádů a vzestupů, říká agentka Daňková

vydáno 21. dubna 2024  7:00

Lenka Daňková vystudovala germanistiku a hudební vědu na MUNI v Brně, poté se věnovala hudební produkci jak v Česku, tak v rakouském Grazu a od roku 2010...  celý článek

Americký sen. Češka z New Yorku prožívá lakrosové vrcholy ve Spojených státech amerických

vydáno 20. dubna 2024  13:00

Předloni zažila s českou lakrosovou reprezentací velké úspěchy. Na mistrovství světa byly Češky sedmé, vzápětí si zahrály mezi osmi nejlepšími zeměmi na...  celý článek

Poslední adresa Jaroslava Klabíka byla na Hradčanech. Prožil život dobrodruha

vydáno 21. dubna 2024  11:53

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek