metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 6 °C

Pondělí 26. února 2024. Svátek má Dorota

Další 1 fotografie v galerii
Že by bobr v Podolí? | foto: Michael MachůMetro.cz

Hladoví bobři jsou zpátky v Podolí. Zahlédli jste i vy metr dlouhý mokrý kožich?

  18:04
Také jste při procházce podél Vltavy u zdymadel Modřany, u povodí Berounky kousek od Zbraslavi či, podobně jako čtenář deníku Metro Michael Machů, v Podolí narazili na okousané stromy? Nebo jste dokonce přímo ve vodě zahlédli metr dlouhý mokrý kožich? Pak patříte do stále početnějšího klubu šťastlivců, kteří se letos setkali s „bobrem Pražanem“.

Osídlení území hlavního města bobry je podle odborníků dokladováno od roku 2015. V roce 2019 bylo na území metropole již asi sedmnáct teritorií tohoto hlodavce. Navzdory nárůstu populace však bobři Prahou hlavně procházejí dál. Dřeviny těmto hlodavcům přes zimu slouží jako hlavní zdroj obživy. Přes jaro a léto se pak živí bylinami.

Bobr může ohryzat jakýkoli listnatý strom jakéhokoli průměru, včetně vzrostlých topolů.

Rozšířeným mýtem o těchto až metr dlouhých hlodavcích s plochým ocasem je podle odborníků především jejich domnělá konzumace ryb. Ty jsou však pro bobry energeticky málo výživnou potravou a zima je pro bobry opravdu prověrkou. Hlavně pro mláďata.

Informace o bobrech a také opatřeních, která lze použít, aby konflikty mezi lidmi a bobry byly menší, je možné najít v publikaci Průvodce v soužití s bobrem na webu zachranneprogramy.cz.

„Životní projevy bobrů se dostávají do střetu se zájmy lidí v krajině. Bobři kácejí stromy, ke kterým mají lidé citový vztah, staví hráze, takže mohou zaplavovat pozemky, hrabou nory. Současně ale právě bobří hráze mohou přinést nám lidem hodně pozitivního. Zadržují vodu v krajině a zlepšují její kvalitu,“ svěřila v loňském roce deníku Metro Jitka Uhlíková z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR s tím, že se tyto hráze nicméně na území Prahy vyskytují spíše ojediněle.

Komentáře

Hlavní zprávy

Znovu se v rozmanitých grimasách rozhýbe tvář proslulého spisovatele Franze Kafky

vydáno 26. února 2024  17:48

Rekonstrukce pohyblivé sochy znázorňující hlavu Franze Kafky, umístěné u obchodního centra Quadrio poblíž pražské Národní třídy, byla úspěšně završena. Už...  celý článek

Krvavý boj o Japonsko. Na obrazovky platformy Disney+ přichází ambiciózní seriál Šógun

vydáno 26. února 2024  15:42

Nová původní adaptace slavného románu Jamese Clavella Šógun, jejíž první dva díly si odbývají premiéru na obrazovkách streamovací platformy studia Disney,...  celý článek

Setkáte se s legendou světového šachu Višvanáthanem Ánandem? V Praze pobude tři dny

vydáno 26. února 2024  12:30

Hvězdy šachového nebe míří do Česka. Festival královské hry potrvá až do 7. března.  celý článek

Česká republika je jednou z nejlepších zemí pro život, říká cestovatel Petr Horký

vydáno 26. února 2024  5:35

Právě se pouštíte do rozhovoru, který vznikal na vzdálenost 14 tisíc kilometrů. Cestovatel, spisovatel a režisér Petr Horký totiž zrovna dlí na ostrově...  celý článek