metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 20 °C

Pondělí 6. května 2024. Svátek má Radoslav

Flexitariánství jako spasitel? Konzumací potravin rostlinného původu lze čelit změně klimatu

  5:11
Klimatická krize necloumá jen se zaběhlými aktivisty, má dopad i na generaci Z, tedy lidi narozené mezi lety 1997 až 2012, která vymýšlí, jak být nápomocná. Přirozeně se více zajímá o životní prostředí než například generace před ní, a proto se mimo jiné vrací k již známému trendu flexitariánství, tedy k převážně vegetariánské stravě, která povoluje občasnou konzumaci masa.
PaedDr. Tomáš Ulč je specialista v oboru obezitologie a nutriční poradenství | foto: Tomáš Ulč archiv

Právě jeho vynechávání, včetně živočišných výrobků, mladá generace považuje za správný krok k větší ekologické zodpovědnosti.

„Pesco-pollo“ taktika
Podle zahraniční studie z roku 2022 se až 79 procent zástupců generace Z rozhodlo mít alespoň jednou týdně plně rostlinnou stravu, přičemž 65 procent z nich tvrdí, že se chce rostlinně stravovat ještě častěji. Strava je tak flexibilní a mnohdy vegetariánská, či dokonce veganská.

Podle nutričního poradce Tomáše Ulče z plzeňské EUC kliniky si někteří flexitariáni ještě vybírají určité druhy živočišných výrobků. „Kupříkladu takzvaní pescetariáni do svého jídelníčku zařazují z masa pouze ryby, pollotariáni pak výhradně drůbež. Celkem častá je u flexitariánů variace ‚pesco-pollo‘, kdy je výjimečně konzumována pouze drůbež a ryby, a součástí jídelníčku tedy nikdy není maso savců. Obvykle se tito lidé snaží také dodržovat zásady racionální výživy, proto se navíc snaží vyhýbat průmyslově zpracovaným potravinám. V případě, že hodlají do svého jídelníčku občas zařadit maso, snaží se zvolit takové, které pochází od dodavatele, kde je deklarován jistý respektující chov a vyšší kvalita života zvířat,“ konstatuje pro Metro Ulč.

Vynechání masa a živočišných produktů se obecně může zdát jako neužitečný krok, ale opak je pravdou. Nejen že živočišná výroba představuje zhruba 15 procent celosvětových emisí skleníkových plynů, přechod na rostlinnou stravu by navíc znamenal také snížení spotřeby vody až o 50 procent.

Až moc masa tělu neprospívá
Nejen pro planetu, ale i pro lidské tělo se podle Ulče flexitariánství zdá jako nejpřívětivějším. „Za předpokladu, že flexitariáni kromě střídmosti v konzumaci masa dodržují také obecné zásady zdravé výživy, je dle mého názoru tento stravovací směr nejvíce vhodným, a to nejen pro lidské tělo, ale i pro společnost jako celek. V dnešní době mají živočišné výrobky u mnoha lidí v jídelníčku dominantní postavení, což s sebou přináší celou řadu problémů spojených s civilizačními onemocněními. Zjednodušeně řečeno, občasná konzumace masa, myšleno jednou až dvakrát týdně, může být pro lidské tělo daleko více přínosná nežli konzumace každodenní. Dle mnohých studií je zjevné, že převážná konzumace rostlinných výrobků s pouze občasnou konzumací masa je spojena s mnohem nižším výskytem civilizačních onemocnění. Historicky bylo maso považováno za luxusní potravinu, dnes s ním plýtváme a toto chování nepřináší benefity, a to jak zdravotní, tak vzhledem k udržitelnosti životního prostředí,“ vysvětluje Ulč.

Ne každý cítí zodpovědnost
Fakt, že je mladá generace schopna kvůli klimatické krizi přestat konzumovat maso v takové míře, neplatí u starší generace. Ta podle zmiňované studie z roku 2022 sice chápe realitu současných klimatických změn, ale necítí takovou ekologickou zodpovědnost jako generace Z. Proto je nepravděpodobné, aby se starší generace rozhodovala, zda změní své stravovací návyky kvůli životnímu prostředí. A to i přesto, že je změna jídelníčku zásadním posunem ke zlepšení planety, popisují autoři studie.

Podle Ulče je ale v případě přechodu na stravování v modelu flexitariánství důležité, aby tělu nechyběly žádné živiny. „Správně nastavená flexitariánská strava s sebou podle mého názoru nenese žádná významná rizika nedostatku živin. Samozřejmě je ale důležité zaměřit se na skladbu a různorodost jídelníčku. Samotné omezení živočišných výrobků nestačí, je potřeba dbát i na kvalitu a variabilitu potravin rostlinných. Zařazovat ke každému jídlu vlákninu v podobě čerstvé i tepelně upravené zeleniny, preferovat celozrnné výrobky, zařazovat luštěniny, případně ořechy a semena,“ uzavírá nutriční poradce Tomáš Ulč.

Co na to Češi?

  • Zatímco před dvěma lety byla mezi Čechy dvě procenta flexitariánů, loni jich bylo už pět procent.
  • Jak prokázal loňský průzkum společnosti Danone, o způsobu svého stravování uvažuje čím dál tím více Čechů, kteří si uvědomují výhody zvýšeného příjmu rostlinné stravy.
  • Mezi nejčastější důvody, proč respondenti rostlinné produkty kupují, patří benefity pro zdraví (33 procent), chuť (24 procent) a také přínosy pro planetu (14 procent). Naopak maso konzumuje téměř denně 54 procent respondentů a dalších 32 procent několikrát týdně.
Autor: Tereza Šimurdová Metro.cz

Hlavní zprávy

Udržitelnost je cesta. Důležité je najít si svůj vlastní styl a nebát se odborníků

vydáno 5. května 2024  16:51

S šatníkovým vyhořením může pomoci například stylistka. Protože spojit se s odbornicí je výhra. To v případě, pokud si nemůžete vybrat po ránu to správné...  celý článek

Komerční sdělení

Pivovar Starobrno opět otevírá své brány. Letos třikrát

vydáno 6. května 2024

Po loňské úspěšné premiéře konceptu Zažij pivovar jinak v tomto roce návštěvníky opět čekají celkem tři pivní slavnosti. Uskuteční se vždy o sobotách: 25....  celý článek

Komerční sdělení

Jak jsem doporučila rodičům Rentu z nemovitosti

vydáno 6. května 2024

Moji rodiče mě vždycky podporovali a díky nim jsem mohla v klidu vystudovat náročnou medicínu, aniž bych musela trávit noci na brigádách. Když matka s...  celý článek

Třináctiletý cyklista se poranil v lesích na Vsetínsku. Zachránil ho vrtulník

vydáno 5. května 2024  22:52

Moravskoslezští záchranáři mají za sebou náročný zásah. V hlubokém lese poblíž obce Ústí na Vsetínsku se v neděli zranil sotva třináctiletý cyklista. Na...  celý článek