metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 25 °C

Pondělí 29. dubna 2024. Svátek má Robert

Jak se rodí česká jachta? Dlouho a draze, říká námořní architekt Matyáš Mačát

  15:16
Aby mohla na moře vyplout nová jachta či katamarán, je potřeba celá řada věcí. Své o tom ví Matyáš Mačát, který je od roku 2021 certifikovaným námořním architektem v oblasti rekreačních, závodních a komerčních plavidel.

Další 1 fotografie v galerii
Vznikl nejrychlejší oceánský rodinný katamarán světa? V současné době vede Mačát design tým české loděnice Independent Catamaran. | foto: ARCHIV M. M.

„Nákladovost těchto projektů je obecně velmi těžko odhadnutelná a závisí na typu plavidla. Vývoj každého prvního prototypu v sérii může stát klidně až pětinásobek toho, co již následný sériový kus. Toto se mění v závislosti na míru technologického pokroku v daném designu,“ říká pro deník Metro Mačát, který se ve svých čtyřiadvaceti letech kromě inženýrské praxe profesionálně věnuje i vzdělávání českých a slovenských jachtařů.

Popište nám, jak loď od návrhu po konečný produkt vzniká? Vede od prvotního nápadu k jeho realizaci hodně dlouhá cesta?
Celý proces od samotného zadání určitého designu až po konečný produkt je opravdu velmi dlouhý a má několik částí. V první fázi se většinou analyzuje zákazník a trh v daném odvětví plavidel. Délka a složitost tohoto procesu závisí na typu plavidla. U našeho nového modelu katamaránu IC48, který se chystáme v blízké době představit veřejnosti, jsem například loď nejprve umístil mezi řadu lodí na trhu výkonnostně. Následně jsem určoval míru komfortu dle typického zákazníka a design směřoval k největší možné míře komfortu při zachování již dosažených výkonnostních parametrů.

Co se děje poté?
Počáteční analýzou designér určí u plachetnice základní parametry pro hydrostatiku, výši možnosti naložení plavidla a jeho aerodynamickou výkonnost. S těmito vstupními daty se započíná hydrostatický design plavidla. Takový design se týká všech částí plavidla pod vodou a určuje jeho výkonnost a míru stability. Design trupu je asi má největší expertiza, protože mě ze všech designérských disciplín na jachtě nejvíc baví.

„Independent Catamaran je jediná mezinárodní loděnice u nás. Proto pro ně dělám,“ říká pro deník Metro Matyáš Mačát.

Proč právě ten?
Nejvíce se zde totiž projevuje takzvaná designérská spirála. Ta je důležitým aspektem právě v designu lodí, kde spolu vše souvisí. Námořní architekt totiž pracuje s estetikou a výpočty zároveň. Vstupních proměnných je zde mnoho a v průběhu návrhu se vzájemně ovlivňují. Například když vám interiérový designér řekne, že chce změnit nějaký spotřebič z estetických důvodů. Pro inženýra námořních systémů to může znamenat nutnost navýšení kapacity baterií nebo rovnou změnu celého okruhu. Tím se logicky zvýší míra naložení plavidla, a vy jako námořní architekt tím pádem musíte přidat trupu pod vodou více hmoty, abyste navýšili výtlak. A když se zvýší výtlak, potřebujeme pro zachování výkonnosti větší plochu plachet, tedy nejspíš delší stěžeň a takto donekonečna pořád dokola. Tedy spirála.

Když je design hotový a má zpracovanou příslušnou dokumentaci, je, předpokládám, čas pořídit mu osvědčení. Získává se v Evropě?
Naše Loděnice Independent Catamaran certifikuje svá plavidla výlučně u institutu IMCI v Belgii, který je v tomto odvětví aktuálně nejsilnější globální autoritou. Proces certifikace začíná v konci projektové fáze a pokračuje skrze celou výrobu prvního modelu v sérii. Zde je dohlíženo velmi detailně na každou fázi výroby, přičemž nakupované součástky většinou certifikují jejich výrobci sami. Tento proces je poměrně nákladný a zdlouhavý, protože vyžaduje mnoho návštěv zahraničních komisařů, kteří dohlíží na každou fázi výstavby konstrukce, v našem případě laminace.

A potom si kontroloři loď zkoušejí na vodě? Zda všechna ta teorie funguje v praxi?
Vlastně ano. Když je loď hotová a spuštěná na vodu, certifikace je u konce a probíhá už jen vámi nastíněné testování. Následně je ještě modifikováno pár dalších aspektů, probíhá tuning oplachtění, ovládání a loď je zaměřovaná pro uživatelský manuál. V této fázi lze zároveň plavidlo certifikovat pro závodění v hendikepových třídách. Když je dokončená certifikace a testování, je čas vypustit loď na trh a v ideálním případě spustit její sériovou výrobu.

Kdo je cílová skupina? Kolik lidí v Česku takový katamarán využije?
Upřímně, těžko říct, kolik je zrovna v Česku potencionálních zákazníků. Naše značka obecně cílí na celý svět a má velkou míru popularity i v zámoří, kde jsou taková plavidla více oceňována než právě u nás. Pravdou ale je, že se u nás prodali už i mnohem dražší a větší plavidla. Takže si myslím, že by se za námi jakýkoli český jachtař mohl ohlédnout s národní hrdostí. Česko však pochopitelně rozhodně není naším primárním prodejním polem.

Jak jste se ke své práci dostal?
Obecně je fakt to, že tu na akademické půdě námořní architektura a lodní design neexistují a naše země v tomto oboru nemá své specialisty. Toto je i z důvodu, že zde v této oblasti není zrovna příliš uplatnění na trhu práce. Moje cesta začala u pozemní architektury a jachtingu jako sportu. Později jsem došel do fáze, kdy jsem měl chuť tyto dvě záliby spojit do jedné budoucí profese. Navíc jsem se v té době na jedné přednášce o architektuře dozvěděl, že navrhnout loď je to nejsložitější architektonické cvičení pro pozemní architekty. Rozhodl jsem se tomu tedy věnovat naplno a musel jsem tam, kde se to dalo nejblíž studovat. Později jsem se dost pravděpodobně stal prvním certifikovaným námořním designérem u nás a zastupuji Česko na Royal Institute of Naval Architects, což je nejstarší a největší institut pro námořní architekturu.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Co krok, to dopravní značka či tabulka se zákazem. Česko se „výhrůžkami“ jenom hemží

vydáno 29. dubna 2024  11:59

Možná si ještě vybavíte pražskou „aféru“, kdy strážníci vykazovali ze svahů Petřína sáňkující děti. Aby pak udělalo město výjimku, když nechalo drobotinu...  celý článek

Umělá inteligence by se ráda stala psychoterapeutem. Opravdu dokáže pomoci?

vydáno 29. dubna 2024  5:53

Textů o AI jste už určitě četli mnoho. Umělá inteligence se snaží rozvíjet doslova v každém oboru. Jistě už jste slyšeli o AI v soudnictví, v IT...  celý článek

Písni Nothing Else Matter trumpeta velmi sluší, říkají kluci z kapely Melanchollica

vydáno 28. dubna 2024  5:33

Tribute kapely oslavující svoje vzory jsou běžnou součástí hudební scény. V Česku se ale před rokem zrodil projekt, který se běžnému napodobování cizích...  celý článek

Pražské mrakodrapy. Víte, že ten úplně první na světě měl pouhopouhých deset pater?

vydáno 28. dubna 2024  11:48

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek