Petr má tři děti. Při pohledu na vyúčtování za vodu se drbe za uchem. „Doplatek za loňský rok je skoro dvanáct tisíc, a to máme kolem tisícovky měsíčně zálohu,“ říká hlava pětičlenné domácnosti.
Inflační průměr jen pro některé odběratele
Není to částka, která by rodinný rozpočet položila, ale rukou nad tím také nemávne. Řešení je jasné, synové musejí ubrat na intenzitě a délce každodenního sprchování. Největší peněžní podíl na vyúčtování má teplá voda, kterou dodává místní vodohospodářská firma.
Ceny vodného a stočného se v letošním roce budou pohybovat přibližně mezi 110 až 135 korunami za kubík životodárné tekutiny. V průměru se zdražovalo o jedenáct procent, což by mělo odpovídat oficiální inflaci.
Dva druhy vody zatím nemáme
Málokdo si uvědomuje, že opravdu hygienicky čistá voda na pití a přípravu jídla či umytí nádobí tvoří z toho, co denně průměrný Čech protočí kohoutkem, necelou desetinu. Vše ostatní jde na splachování WC, sprchu či vanu, na praní, úklid a další činnosti. Ale i k těmto devadesáti procentům, na něž by stačila jen voda užitková, potřebujeme pitnou vodu z vodovodu.
Systémy, kdy je v obytném domě rozvedena voda pitná a „šedá“, sice existují, využívají se zatím zkušebně ve větších objektech nebo firmách, případně v rodinných domech. Mechanicky a chemicky ošetřená pitná voda se ale používá i v létě v cisternách, které osvěžují ulice měst v horku.
Voda doma kdysi
|