metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 6 °C

Pondělí 26. února 2024. Svátek má Dorota
V brněnských Bohunicích řeší kolísání teplé vody, občas také zažloutlou barvu. | foto: Facebook

Proč kohoutkovku? Za pitnou vodu platíme i tam, kde je to mnohdy zcela zbytečné

  11:00
Kolik litrů vody odtočíte z kohoutku, abyste si nalili dvě deci chladného pití? Kolik litrů vody potřebujete na umytí jednoho příboru?

Petr má tři děti. Při pohledu na vyúčtování za vodu se drbe za uchem. „Doplatek za loňský rok je skoro dvanáct tisíc, a to máme kolem tisícovky měsíčně zálohu,“ říká hlava pětičlenné domácnosti.

Inflační průměr jen pro některé odběratele
Není to částka, která by rodinný rozpočet položila, ale rukou nad tím také nemávne. Řešení je jasné, synové musejí ubrat na intenzitě a délce každodenního sprchování. Největší peněžní podíl na vyúčtování má teplá voda, kterou dodává místní vodohospodářská firma.

Ceny vodného a stočného se v letošním roce budou pohybovat přibližně mezi 110 až 135 korunami za kubík životodárné tekutiny. V průměru se zdražovalo o jedenáct procent, což by mělo odpovídat oficiální inflaci.

Dva druhy vody zatím nemáme
Málokdo si uvědomuje, že opravdu hygienicky čistá voda na pití a přípravu jídla či umytí nádobí tvoří z toho, co denně průměrný Čech protočí kohoutkem, necelou desetinu. Vše ostatní jde na splachování WC, sprchu či vanu, na praní, úklid a další činnosti. Ale i k těmto devadesáti procentům, na něž by stačila jen voda užitková, potřebujeme pitnou vodu z vodovodu.

Systémy, kdy je v obytném domě rozvedena voda pitná a „šedá“, sice existují, využívají se zatím zkušebně ve větších objektech nebo firmách, případně v rodinných domech. Mechanicky a chemicky ošetřená pitná voda se ale používá i v létě v cisternách, které osvěžují ulice měst v horku.

Voda doma kdysi

  • Před zaváděním veřejných vodovodů musely s pitnou vodou domácnosti velice dobře hospodařit.
  • První zdroje hygienicky ošetřené vody ve městech u nás vznikaly na přelomu 19. a 20. století.
  • Do té doby museli lidé vystačit s vodou z obecních studní nebo od městských pump. Bohatší domácnosti si nechávaly vodu ve vědrech donášet domů.
  • Koupání se většinou odehrávalo jednou týdně, v jedné vaně a jedné vodě se postupně umyli všichni členové domácnosti, včetně hospodyně. Voda se následně použila případně i na úklid.
  • Devadesát litrů vody denně na osobu je spotřeba v Česku. V porovnání s rokem 1989 se jedná o téměř padesátiprocentní pokles. Celkově odeberou české domácnosti a ostatní odběratelé z podzemních a povrchových zdrojů asi 1,5 miliardy krychlových metrů.

Komentáře

Hlavní zprávy

Znovu se v rozmanitých grimasách rozhýbe tvář proslulého spisovatele Franze Kafky

vydáno 26. února 2024  17:48

Rekonstrukce pohyblivé sochy znázorňující hlavu Franze Kafky, umístěné u obchodního centra Quadrio poblíž pražské Národní třídy, byla úspěšně završena. Už...  celý článek

Krvavý boj o Japonsko. Na obrazovky platformy Disney+ přichází ambiciózní seriál Šógun

vydáno 26. února 2024  15:42

Nová původní adaptace slavného románu Jamese Clavella Šógun, jejíž první dva díly si odbývají premiéru na obrazovkách streamovací platformy studia Disney,...  celý článek

Setkáte se s legendou světového šachu Višvanáthanem Ánandem? V Praze pobude tři dny

vydáno 26. února 2024  12:30

Hvězdy šachového nebe míří do Česka. Festival královské hry potrvá až do 7. března.  celý článek

Česká republika je jednou z nejlepších zemí pro život, říká cestovatel Petr Horký

vydáno 26. února 2024  5:35

Právě se pouštíte do rozhovoru, který vznikal na vzdálenost 14 tisíc kilometrů. Cestovatel, spisovatel a režisér Petr Horký totiž zrovna dlí na ostrově...  celý článek