metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 21 °C

Úterý 17. září 2024. Svátek má Naděžda

Zkoumání tajů nanosvěta může zachránit lidstvo, říká profesor Michal Otyepka

  5:00
Nové materiály pro získávání a ukládání energie, nanoroboty, kteří budou v lidském těle odhalovat či likvidovat zárodky nemocí, nebo látky, jež urychlí a zefektivní řadu chemických reakcí v průmyslové výrobě. To vše chtějí s pomocí revoluční metody, takzvaného atomárního inženýrství, vyvinout mladí čeští vědci zapojení do projektu Technologie za hranicí nanosvěta (TECHSCALE). Jedná se o společný pětiletý projekt několika tuzemských univerzit, který vede fyzikální chemik Michal Otyepka z Českého institutu výzkumu a pokročilých technologií (CATRIN) Univerzity Palackého v Olomouci.

Další 1 fotografie v galerii
Hlavní řešitel projektu profesor Michal Otyepka | foto: CATRIN UP

„Vedle odborníků na materiálový výzkum jsou v projektu zapojení i zástupci společenských věd, kteří posoudí přijetí nových technologií ve společnosti. Současně navrhnou i strategie pro boj s takzvanými fake news, které by vnímání nových technologií mohly negativně ovlivnit,“ říká pro Metro Otyepka.

Pane profesore, co je vaším hlavním úkolem?
Naším cílem je společně s kolegy z pěti fakult Univerzity Palackého a odborníky z Univerzity Karlovy a Českého vysokého učení technického reagovat hlavně na dvě významné společenské výzvy – udržitelnou energetiku a zlepšení kvality života. Věřím, že s pomocí nových materiálů a technologií založených na atomárním inženýrství, které umožňuje řídit vlastnosti látek až na úrovni atomů, pomůžeme například v boji s antibiotickou rezistencí, připravíme nové a vysoce citlivé senzory pro ochranu životního prostředí i využití v medicíně nebo nové technologie pro obnovitelnou energetiku. Zaměříme se také na přípravu materiálů, které využijeme jako katalyzátory, které fungují coby urychlovače chemických reakcí.

K čemu jsou takové katalyzátory dobré?
Dovolují výrazně snižovat náklady chemických výrob především v chemickém nebo farmaceutickém průmyslu. Proto od projektu očekáváme nejen ekologické a zdravotní přínosy, ale i ekonomické úspory v celé řadě výrobních odvětví.

Testování nanomateriálů pro ukládání energie. Výzkumníci se rozhodli využít obrovského potenciálu atomárního inženýrství. Vědci jsou schopni například vnést jednotlivé atomy kovů do struktury různých materiálů, čímž dokáží změnit jejich vlastnosti.

Již jsme si zvykli na nanomateriály, nanotechnologie, co si ale můžeme představit pod pojmem atomární inženýrství?
Nanotechnologie začínají narážet na svoje hranice, proto se vyvíjí nové metody, mezi něž patří atomární inženýrství. Dovoluje nám posouvat hranice nanomateriálového výzkumu. Atomární inženýrství zahrnuje celou řadu technik a postupů. Jejich společným jmenovatelem je to, že cíleně pracují s jednotlivými atomy, které precizně vnáší do struktur stávajících materiálů. Nejčastěji obohacujeme levné materiály jednotlivými atomy kovů, které vnášíme ve velmi malém množství.

A takto připravené materiály jsou pak v něčem lepší?
Mají výrazně lepší vlastnosti, nebo se dokonce objevují zcela nové, které otevírají široké možnosti uplatnění. Víme, že například katalyzátory připravené touto cestou přinášejí až o řády vyšší výtěžnost reakcí a současně nahrazují dosud používané drahé či nedostupné suroviny, jako je například zlato či platina.

Zmínil jste problém odolnosti bakterií vůči některým antibiotikům. Jak hodláte postupovat a plánujete i další materiály a technologie pro využití v medicíně?
Narůstající rezistence mikroorganismů vůči antibiotikům představuje jeden z nejpalčivějších problémů dnešní medicíny. Existují odhady, že v roce 2050 by mohla mít na svědomí více úmrtí než rakovina. Proto se této oblasti, i ve spolupráci s kolegy z Lékařské fakulty Univerzity Palackého, intenzivně věnujeme, takže máme na co navazovat. Víme, že materiály vyvinuté na bázi atomárního inženýrství dokáží zabíjet bakterie mnohem účinněji než mnohá antibiotika, přičemž bakterie si na tyto materiály neumí vyvíjet rezistenci. Navíc se ukazuje, že pro lidské buňky jsou nové materiály velmi bezpečné.

To zní jako z nějakého sci-fi románu...
Díky zapojení profesora Martina Pumery se zaměříme i na konstrukce specifických terapeutických nanorobotů, kteří budou likvidovat infekce jak na povrchu, tak uvnitř těla.

Projekt je zaměřený na výzkum. Nezůstanou ale výsledky za zdmi laboratoří? Kdy se začnou objevovat v praxi?
Věnujeme se základnímu výzkumu, ale čím dál více vidíme, jak je prospěšná spolupráce s průmyslem a přenos nových poznatků do praxe. Proto jsme vytvořili tým, který se bude věnovat přenášení nových výsledků do průmyslu. Chceme, abychom vyvinuté nové katalyzátory, senzory či antimikrobiální materiály otestovali pro jejich průmyslové či medicínské využití. Cesta z laboratorního stolu do průmyslu je podobně náročná jako nový objev a vyžaduje zkušenosti, čas a peníze. S partnery máme na čem stavět, a proto věřím, že budeme nakonec úspěšní i v této oblasti.

Výzkumníci

  • Jakým směrem se bude výzkum mladých vědeckých talentů ubírat v oblasti energetiky?
  • „Máme v plánu vyvíjet dvourozměrné uhlíkové materiály pro ukládání energie, které budou levné, plně recyklovatelné a budou mít vysokou ukládací kapacitu. Cílem je najít náhradu za dosavadní baterie s lithiem, jehož zdroje jsou omezené a jeho těžba a zpracování jsou spojeny s negativními dopady na životní prostředí,“ říká fyzikální chemik Otyepka.
  • „Atomární inženýrství umožňuje také mnohonásobně zvýšit účinnost získávání zeleného vodíku, ekologického paliva budoucnosti, pomocí solárního rozkladu vody nebo amoniaku. Tým pracující v oblasti energetiky se zaměří také na možnosti odstraňování odpadního oxidu uhličitého a jeho další přeměnu na alternativní paliva[,“ dodává pro Metro hlavní řešitel projektu Michal Otyepka.
Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Sázíme na rozmanitost, říká projektová manažerka festivalu Mladí ladí jazz Eliška Pírková

vydáno 17. září 2024  18:00

Oscarový skladatel Gustavo Santaolalla je jenom jedním z velkých lákadel, která si pro letošní, již šestnáctý, ročník připravili pořadatelé festivalu...  celý článek

Povodňová turistika. Vstříc živlu a ulovit co nejdramatičtější fotografie

vydáno 17. září 2024  6:23

Od Žlutých lázní až ke Karlovu mostu byly o uplynulém víkendu skupiny v pláštěnkách a s deštníky nepřehlédnutelné. Pražané se vydali na obhlídku zaplavené...  celý článek

Dělníkům prší na hlavu. Mosty se však stavějí dál. Jak počasí ovlivňuje stavbaře?

vydáno 16. září 2024  18:55

Vltava je v hlavním městě aktuálně na prvním povodňovém stupni. Rekonstrukci Barrandovského a stavbu Dvoreckého mostu to však ovlivňuje jen minimálně.  celý článek

Olympiádu v klasické hudbě vyhrálo české dechové kvinteto. Má vstupenku na světová pódia

vydáno 16. září 2024  12:17

Alinde Quintet odváží první cenu. „Máme obrovskou radost a sme hrdí, že jsme se stali vítězi soutěže ARD, která je považována za tu nejprestižnejší v...  celý článek