metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 20 °C

Sobota 27. dubna 2024. Svátek má Jaroslav

Čeští studenti práv uspěli v mezinárodní soutěži. Improvizují lépe, než Ukrajinci a Rusové

  5:00
Arbitráž nanečisto. Vyzkoušet si právnické znalosti a schopnosti na mezinárodním fóru je praxe k nezaplacení. Možnost absolvovat porovnání s uměním studentů práv z evropských a světových univerzit mají i naši budoucí advokáti nebo soudci.
Tým Právnické fakulty UK Praha v Indii. Zleva: vedoucí Nikola Kurková Klímová,...

Tým Právnické fakulty UK Praha v Indii. Zleva: vedoucí Nikola Kurková Klímová, Alice Nováková, Lada Reisnerová, Martin Rožka, Jan Dunděra, Johana Žižáková, Antonín Stehno. | foto: archiv

Zkušenosti sbírají na FDI International Arbitration Moot, tedy v oblasti mezinárodního investičního práva a mezinárodní arbitráže. O své zkušenosti se podělili tři z nich – Alice Nováková, Martin Rožka a Jan Dunděra, studenti pražské právnické fakulty.

Je složité dostat se do týmu, který fakultu reprezentuje?
Impulz vyšel od naší vedoucí Nikoly Kurkové Klímové z katedry mezinárodního práva. Ona celou soutěž na fakultě zaštiťuje. Protože navštěvujeme mezinárodní investiční arbitráž v rámci volitelných předmětů, dostali jsme možnost. Samozřejmě to vyžaduje aktivitu během roku při seminářích, ukázat zájem o problematiku.

Mohli byste neznalému čtenáři prozradit, v čem se soutěží?
Vše je z oblasti mezinárodní investiční arbitráže a každý rok se vždy stanoví nějaké téma. Ideální je, když se jedná o nové případy, na které v reálné praxi ještě neexistují řešení, jak se odborně říká rozhodčí nálezy. Takže není se čím inspirovat. Loni se téma týkalo důsledků sankcí na ochranu mezinárodních investic. Což je i v návaznosti na válku na Ukrajině více než aktuální. Každému soutěžícímu to dává prostor k hledání kreativních argumentů.

Martin s Honzou si z Indie odvezli cenné diplomy.

Kolik týmů se soutěží účastní a kde se konají?
Většinou v Evropě, ale už se to prosazuje i mimo ni. My jsme teď byli v Indii, příště se soutěž bude konat u sousedů v Německu. Co se týká počtu účastníků, letos jich bylo v indickém finále téměř padesát, v kvalifikaci předtím kolem sto padesáti. Některé země měly v soutěži víc týmů.

Jak to vypadá konkrétně? Simuluje se třeba opravdový tribunál, soudní síň?
Do určité míry to i prostředím připomíná skutečnou mezinárodní arbitráž. Důležité je, že každý tým ještě před samotnou soutěží musí vypracovat písemné memorandum k danému tématu, během samotné soutěže ho pak ústně obhajujeme. V rámci jednání jsme i v našem týmu rozděleni na dvojice, vyzkoušíme si obě strany, tedy žalované i žalující. Nejdeme ale proti sobě, ale vždy proti týmu z jiné země.

Vše se projednává v angličtině. V češtině by se asi „okecávalo“ snadněji...
Pravdou je, že právnická angličtina je složitá. V psané podobě to vyžaduje velkou preciznost, v mluvené už záleží i na zvolené argumentaci. Zajímavé možná je, že v soutěžích jsou úspěšnější studenti ze zemí, kde není angličtina rodným jazykem. Asi proto, že anglicky mluvící týmy to berou jako samozřejmost a spoléhají se na jazykové schopnosti. Ostatní musejí hledat co nejkreativnější řešení. Improvizace je důležitá. Musíte sledovat soupeře, hledat jeho slabé stránky. Máme třeba systém lístečků, kdy jeden z nás mluví, druhý hlídá časové limity a prostřednictvím lístečků upozorňuje, co by měl mluvčí dělat nebo konkrétně říct. Musíte ale počítat i s otázkami arbitrů, tedy „soudců“.

Jaký je systém takové soutěže? Každý s každým, nebo vyřazování?
Ze skupiny do čtvrtfinále, pak semifinále a finále. My jsme loni doplatili na to, že jsme sice měli ve skupině nejvíc bodů, ale nakonec rozhoduje počet vítězství ve skupině. V celkovém pořadí jsme skončili šestí. V loňském roce byli Honza s Martinem vyhodnoceni jako nejlepší mluvčí, předloni jsme měli jako Právnická fakulta Praha osmé nejlepší písemné podání za žalobce a desáté za žalovanou stranu.

Jsou rozdíly v tom, jak přistupují k soutěži jednotlivé národní týmy?
Jak jsme řekli, Američané nebo Angličané hřeší na angličtinu a přednes, protože je to jejich rodný jazyk. Východoevropané mají vystoupení víc namemorované. Ukrajinci a Rusové například neumějí tolik improvizovat. Indové zase umějí s fakty kouzlit, u nich musíte být ve střehu. Ze zkušeností z minulých let víme, že není dobré se před soutěží s jinými týmy příliš bavit, svěřovat se, neboť soupeř pak může použít vaše řešení.

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Když opravdu chcete, tak tomu dáte sto procent, říká běžkyně Marcela Joglová

vydáno 27. dubna 2024  6:48

Otevřela oči mnoha lidem. Přiznala se k bulimii. Sport jí pomohl přes mnohé starosti se „převalit“. To je Marcela Joglová, česká běžecká vytrvalkyně. Když...  celý článek

Co jste dělali Prvního máje roku 1986? Z Černobylu k nám doputoval radioaktivní mrak

vydáno 26. dubna 2024  5:16

Přenesme se o 38 let nazpět, na sever sovětské Ukrajiny, do Černobylu. Máme po půlnoci, technici jaderné elektrárny spouští rutinní test nouzového...  celý článek

Generace Z snižuje průměr ve sjednávání životního pojištění. Co k tomu mladé lidi vede?

vydáno 25. dubna 2024  16:07

Mladá generace se mnohým může zdát jako nezodpovědná. Podle nové analýzy se ukazuje, že tomu tak není. Její zástupci totiž snižují průměr ve sjednávání...  celý článek

Bizár nabírá nové rozměry. Ve vzduchu je touha po pozornosti a dobrovolné ponižování

Strážce streamu
vydáno 26. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Streamovací platforma Voyo má ve svém hledáčku několik pořádných bizárů. Naši redaktorku Terezu Šimurdovou v těchto dnech zaujala reality show s názvem...  celý článek