metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 10 °C

Středa 17. dubna 2024. Svátek má Rudolf

Jezdíte bokem? Klikačka dopravního podniku může zatočit se sedačkami

  6:00
Sezení posunuté o 90 stupňů se v metru testuje zhruba dva roky. Anketu spokojenosti jsme si proklikali jako první. Další dopravní podnik chystá.

Další 2 fotografie v galerii
Bokem na Facebooku seděl radní Adam Scheinherr. | foto: FB A. S.

Při cestování metrem raději sedíte, nebo stojíte? Sedíte-li, v jakém směru nejraději? Když sedíte na jednosedačce, o co se opíráte? Pokud stojíte, omezují vás nějak cestující, kteří na jednosedačkách sedí otočeni bokem? Tyto a další otázky nyní pokládá dopravní podnik cestujícím v rámci nové ankety na svém webu. Jejím úkolem je zjistit, zda by lidé v soupravách metra ocenili otočení některých sedaček o devadesát stupňů.

„Jednosedačky otočené bokem ke směru jízdy testujeme ve dvanácti soupravách metra na linkách A a B. Jaké jsou preference a zpětná vazba cestujících by měly ukázat výsledky on-line ankety, kterou ve čtvrtek spouštíme,“ říká pro deník Metro šéf komunikace dopravního podniku Daniel Šabík.

Anketa poběží do půlnoci 30. dubna a měli by se jí ideálně zúčastnit ti cestující, kteří pražské metro využívají alespoň jednou týdně. Deník Metro si měl možnost dotazník proklikat o pár dní dříve. Ověřili jsme si například, že z jedné IP adresy není možné v anketě hlasovat opakovaně.

„Výsledky ankety budou známé na začátku května. Na jejich základě se představenstvo dopravního podniku dále rozhodne, jak bude postupovat s otáčením jednosedaček ve vlacích 81-71M, které jezdí na linkách A a B. Případné otáčení pak budeme provádět během údržby a technických revizí vlaků, aby nevznikaly zbytečné vícenáklady,“ dodává pro Metro Šabík.

Anketu najdete na webu dopravního podniku.

Otočení jednosedaček je možné právě jen ve zmiňovaných v vlacích typu 81-71M. V soupravách M1, které jezdí na lince C, to možné není. A to vzhledem k jiné dispozici samotných sedaček, způsobu jejich upevnění a prostoru ve vagonu.

„Další odpovědi z této ankety nám poslouží také při rozhodování o údržbě či výměnách sedaček ve vlacích metra nebo při jejich uspořádání v nových autonomních vlacích, které budou jezdit na linkách D a C. Relevantní, a především realizovatelné náměty na zlepšení komfortu při cestování metrem, které dostaneme, budeme s kolegy postupně zpracovávat do pilotních projektů,“ slibuje Šabík.

Testovaná sedačka je na fotce zcela vlevo.

Aktuální sedačková anketa dopravního podniku není zdaleka poslední. Podobný formát chce dopravce využívat i v budoucnosti.

„Tento nástroj se nám dobře osvědčil například při výběru námětu muralu během modernizace stanice metra Opatov. Kolegům z Ropidu zase při testování nového formátů map. Další anketu mezi cestujícími letos chystáme pro výběr nového hlasu pro autobusy a tramvaje,“ upřesňuje pro deník Metro Šabík.

Společně s Ropidem bude dopravce v létě testovat ve stanicích metra Háje a Palmovka i nový design jednotného informačního systému. Také na toto téma dopravce chystá anketu. „Chceme více zapojovat cestující, ptát se na jejich názor v oblastech, které přímo souvisí s uživatelskou přívětivostí nebo komfortem cestování,“ uzavírá Šabík.

V anketě dopravního podniku můžete hlasovat pod tímto odkazem ZDE.

Otočené sedačky zbrzdila pandemie. Posunuté sezení má příznivce i odpůrce

  • I když lidé jedou sami metrem, často se uvelebí na samostatné sedačce naproti takzvané dvojce s vytočením nohou do uličky. Také proto se dopravní podnik rozhodl otestovat jejich natočení. První jednosedačky v metru dopravce upravil na jaře roku 2020.
  • Termín, kdy měl být oficiálně zkušební provoz otočených sedaček ukončen, nebyl dlouho znám. Dopravce chtěl spokojenost cestujících s tímto nápadem otestovat již dávno. Musel ale počkat, až se MHD opět naplní po „pandemické pauze“.
  • Z reakcí cestujících na sociálních sítích bylo již dříve jasné, že bude mít případná úprava mnoho příznivců, ale i odpůrců. Anketa se tak zaměřuje nejen na pohodlí sedících cestujících, ale také na ohlasy těch, kteří před pasažérem „s vystrčenýma nohama do uličky“ stojí.   
  • Anketu si otestovalo hned několik členů redakce Metra. Shodli jsme se na tom, že bychom při odpovědích uvítali větší paletu možností. Podle Daniela Šabíka je ale stručnost odpovědí záměrem dopravního podniku. 
  • „Nápadů a otázek by bylo samozřejmě více, ale čím delší anketa je, tím to pro část lidí bude méně zábavné a anketu pak nedokončí. Máme ji nastavenou tak, že se ukládá pouze dokončená anketa. Jakmile ji někdo v polovině přeruší, tak se výsledky neukládají,“ vysvětluje pro deník Metro Šabík.
Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Rozjíždějí mejdany v metru. Někdy se cestující zapojí, jindy je ve vagonu trapné „ticho“

vydáno 16. dubna 2024  16:10

Radek Lembacher dělá marketing, Vašek Komárek zase pracuje na Rádiu Impuls. Jejich společnou vášní je karaoke. Pro veřejnost ho pořádají v Elpíčku na...  celý článek

„Teď můžeme určovat trendy a překvapit. To, co jsme už vydali, je odvážnější“

vydáno 16. dubna 2024  7:00

Kapela Mirai, nesoucí jméno svého frontmana Miraie Navrátila, obráží česká pódia už deset let. „Tak to pěkně vyšlo k výročí, že vydáváme čtvrtou desku,“...  celý článek

Češi si potrpí na kvalitu. Radši si připlatí za konopí než nějaké jiné bylinky

vydáno 15. dubna 2024  18:00

Svět kanabinoidů se rozpíná, aktivisté chtějí potlačit černý trh. Až tři rostlinky marihuany na dospělou osobu v jedné domácnosti a legální držení...  celý článek

ÚS vyhlásí, jak rozhodl o stížnosti bývalého auditora NATO, žádá náhradu škody

vydáno 17. dubna 2024  0:17

Ústavní soud (ÚS) dnes vyhlásí, jak rozhodl o stížnosti bývalého auditora NATO Jana Vylity. Domáhá se náhrady škody způsobené rozhodnutím Národního...  celý článek