metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 9 °C

Úterý 23. dubna 2024. Svátek má Vojtěch

Motýl je vandalismus, kůň a keporkak pro změnu umění

  5:48
Zajímavou uměleckou instalaci z Kačerova Správa železnic bez milosti odstraní.

Další 2 fotografie v galerii
Motýl u Kačerova | foto: Metro.cz

Už pár týdnů zdobí železniční most přes Vídeňskou ulici modrý motýl. Kromě barevného díla je most nedaleko stanice Kačerov ještě ověšen nápisem „HMEGUC“. Ten je vytvořen z větví a přichycen na plot. Zatímco kolemjdoucí výzdoba upoutá, Správě železnic se lidová tvořivost vůbec nelíbí.

Viadukt má ochranku

  • Negrelliho viadukt hlídá stráž objednaná Správou železnic. Důvodem jsou opakované útoky vandalů.
  • l V případech, kdy jsou pachatelé vandalismu dopadeni, je jim následně dávána k úhradě škoda ve výši nákladů na uvedení objektu do původního stavu. Ve spolupráci s policií bylo letos již několik osob zadrženo.

„Původce instalace není znám a jedná se o druh vandalismu,“ komentuje pro deník Metro motýla a nápis Dušan Gavenda, mluvčí Správy železnic. Ten také připomíná, že jsou výtvory nainstalovány v místě veřejnosti nepřístupném a nebezpečném, protože jde o provozovanou dopravní cestu. „Tyto instalace Správa železnic odstraní,“ dodal Gavenda, který zároveň připomněl, že se státní organizace uměleckým výtvorům poblíž trati nebrání, jejich autor se ale musí nejprve se správou na instalaci domluvit.

Příklad dobré spolupráce je například čerstvý projekt na rekonstruované trase mezi Radotínem a Velkou Chuchlí. Správa železnic tu navázala spolupráci s výtvarnou skupinou Malujeme jinak, která realizuje velkoformátové nástěnné malby, tzv. muraly. 

U přejezdu ve Velké Chuchli je vytvořen motiv Kůň v běhu. Dalším dílem na trase k Radotínu je výjev s názvem Anděl dnešní doby. Třetí největší pomalovanou stěnou je plocha přímo v Radotíně. „Do malby bylo zvoleno několik motivů, které jsou konkrétní, jako je keporkak rozmotaný do spirály jako poukázání na ekologické dopady jeho lovu. Dalším tématem jsou železnice a vlaky,“ popisuje dílo Gavenda.

Malby mají zároveň sloužit jako prevence proti vandalům. „Správa železnic se pro vznik muralů rozhodla z důvodu zabránění poškození zdí sprejery. V graffiti komunitě jsou členové skupiny Malujeme jinak respektovaní, tudíž nevzniká potřeba do vytvořených děl dále zasahovat a ničit je,“ dodal mluvčí. 

Autor: Marek Hýř Metro.cz

Hlavní zprávy

Ve čtvrtek vše předvedeme lidem a já se už nemůžu dočkat, těší se Anna K.

vydáno 23. dubna 2024  12:30

Čerstvá držitelka Ceny Anděl za píseň Údolí včel Anna K. zve své fanoušky na dva koncerty. V pražském Foru Karlín ve čtvrtek a o dva dny později v...  celý článek

Braník ve víru změn. Nový biotop hlídá tučňáčí rodinka. Z ohořelé ostudy bude park

vydáno 23. dubna 2024  5:30

Kouř na obloze a zvuk sirén. V Braníku v poslední době evergeen. Opuštěný areál bývalých stavebnin hoří několikrát do roka. Objekt na začátku Vrbovy ulice...  celý článek

U sebe doma vyrobím, na chalupě si pak posvítím? Jenže je to trochu jinak

vydáno 22. dubna 2024  18:30

České obecné fotovoltaické prostředí srší optimismem, ale současně v něm vládne mezi lidmi hodně legend. Jednou z nich je třeba možnost sdílení energie...  celý článek

Závodili na Letné pštrosi? O Praze se lze stále dozvídat něco nového, říká spisovatelka

vydáno 22. dubna 2024  12:19

Nové putování Prahou. Právě vychází druhé pokračování Pražských okének – průvodce netradičními místy a událostmi Prahy od spisovatelky Stanislavy...  celý článek