Po poněkud vlažněji přijaté Black Widow, která se objevila v českých kinosálech začátkem června, je tu druhý film ze čtvrté fáze filmového světa studia Marvel, takzvaného MCU. Upoutávky se moc nepovedly a ty poslední se proto sakra snažily snímek Shang-Chi a legenda o deseti prstenech představit jako epického následníka Hulka, Iron Mana, Thora, Kapitána Ameriky a dalších oblíbenců z Avengers. Stejně tak jako digitální atrakci plnou solidní akce. Jak se novinka vydařila? Rozhodně lépe, než mnozí po nepovedené trailerové kampani čekali.
Tři hvězdičky z pěti
Pokud bych snímek hodnotil jako v klasické recenzi, Shang-Chi by si u mě vykopal tři hvězdičky z pěti. Jeho filmové dobrodružství je totiž plné rozporů, které mohou kritičtějšího diváka při sledování otrávit. Dvě a čtvrt hodiny trvající snímek se dá symbolicky rozdělit na dvě půle. První svižnou akční, druhou pak ukecanou a jedoucí na vlně fantasy. Představení nového hrdiny v oné první půlce se režisérovi Destinovi Danielu Crettonovi podařilo na výbornou. V dobrém jsem si při něm vzpomněl na Shang-Chiho předchůdce Doctora Strange.
Rodinné drama
Pokud bych měl být, co se týče děje, konkrétnější, Shang-Chi se nám představuje jako mladík, který se svojí ukecanou kamarádkou parkuje auta u luxusního hotelu. Po svižné konfrontaci s minulostí, která skončí zdemolovaným autobusem a hromadou potlučených záporáků, je pak zapleten do sítě tajemné organizace Deset prstenů. Tu fandové Marvelu dobře znají již z předchozích filmů a po výpravném úvodu je tak již každému z nich jasné, kdo organizaci vede a jaké sympatické rodinné drama se na něj nejspíš hrne. I když se ve snímků spíše než prsteny objevují mohutné prstence, co se nosí na předloktích.
Herec Simu Liu se coby nový marvelovský tahoun profiluje jako celkem fajn sympoš. Jak už jsem nastínil výše, hrdinská herecká poloha mu sedí stejně dobře jako bitky. V tomhle směru Marvel trefil do černého, protože s akcí vypomohl nedávno zesnulý mistr bojových umění Brad Allan. Volba na něj padla nejen šťastně, ale i celkem logicky. Snímek potřeboval nabušené mnohdy nadpřirozeně vypadající rvačky, které by držely hollywoodsko- marvelovský standard a zároveň měly onen příslovečný asijský feeling. Kontaktní akce se tu zkrátka povedla, stejně jako dávkované napětí a výprava. Pak se ale snímek překotí do druhé půle a tvůrci se vydají jiným směrem.
Nešvary Marvelovek
Filmy studia Marvel se vyznačují tím, že se v nich i v případě těch nejvážnějších osudových střetnutí nešetří humorem. V praxi to tady ale vypadá tak, že se tu bitkuje jako ve druhém Kapitánu Amerikovi, zároveň je tu však poměrně nouze o humor. Je to na jednu stranu překvápko, spíš si ale myslím, že jsem seděl v kině se špatnými diváky. A že se budou „normální diváci“ smát mnohem častěji. Zdrojem humoru jsou zejména nečekané návraty oblíbených postav či cameo roličky hrdinů ze světa marvelovských snímků. Nutkání prozrazovat, o koho jde, odolám a rovnou se pustím do kritiky. V druhé půlce totiž tvůrci změní žánr a servírují divákům asijské fantasy.
Kýč jako noha
Marvel si přece jen bere na paškál čínského hrdinu. Není proto překvapením, že si půjčuje mnoho prvků z takzvaných wu-sia filmů, jakými jsou například u nás známé filmy Tygr a drak, Klan létajících dýk či Hrdina. Osobně jsem se tohoto žánru, ve kterém se hlavní hrdinové vždy vyznačují nejen bojovou zručností, ale i smyslem pro čest a spravedlnost, nemohl svého času v kinosálech nabažit.
Tahle hollywoodská variace na wu-sia snímky ale jde pak ještě o něco dál a nebojí se kýčovitých barviček, draků a podobných nezbytných propriet. V druhé půlce jde jednoduše o trochu jiný film než v té první a je jen otázkou, kolika fandům to bude reálně vadit. Shang-Chi je každopádně fajn film, až na dávky patosu ve své druhé polovině a pár nelogičností v závěru. Doporučíte ho přátelům. A možná na něj s nimi po čase klidně zaskočíte znovu.
Co bude dál?
Marvelovský hlavoun Kevin Feige se nechal na premiéře Schang-Chiho slyšet, že po jeho zkouknutí budou mít diváci jasno, jaké místo asijský hrdina v MCU zaujme. Pokud nepočítáme Venoma od Sony, který má jít do kin v říjnu, ale nejspíš ho producenti posunou na příští rok, další marvelovkou mají být v kinech božští Eternals. Ti mají dorazit v listopadu aměsíc na to si máme užívat hrátky s alternativními vesmíry ve třetím Spider-Manovi s podtitulem Bez domova. Objeví se Schang-Chi v některém z těchto snímků? Pravděpodobně ne. Čínského Black Panthera jsme však neviděli na plátnech naposledy. V tom je na Marvel spoleh.