metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 22 °C

Středa 29. května 2024. Svátek má Maxmilián, Maxim

Největší předvolební naslibované nesmysly. Hlediště za dva miliony v Krči je další takový

  11:20
Lanovky, nové stanice metra, zimní stadion, závodní okruh. Sliby před volbami jsou velké, jejich plnění slabší. Čím zaujmout voliče před volbami? Otázka teď trápí nejednu radnici. Radnice Prahy 4 vymyslela, že v parku u Krčského zámku by mohlo vzniknout otáčivé hlediště.
Radnice naplánovala, že u Krčského zámku by mohlo vzniknou otáčivé hlediště.

Radnice naplánovala, že u Krčského zámku by mohlo vzniknou otáčivé hlediště. | foto: Praha4/Atelier38

„Naše točna se může právem stát, vedle divadla v Českém Krumlově, unikátní evropskou divadelní open-air scénou,“ uvedl starosta Pavel Caldr (Pro Prahu) v říjnovém čísle radničního časopisu Tučňák. Rada Prahy 4 také už schválila uvolnění 2,2 milionu korun na vypracování ideového návrhu, hmotového řešení a vypracování projektové dokumentace na stavbu otočného hlediště s kapacitou 100 míst a odpovídajícího zázemí v historickém parku zámku Krč. Pro zakázku vybrala ostravský Atelier 38, který vypracoval několik vizualizací celého projektu.

S ničím podobným nepočítal ani územní plán

A výsledek? Projekt ještě dříve, než vyšel článek v Tučňáku a informace se objevila v médiích, v tichosti zase skončil. „Celý projekt už byl zastaven,“ přiznává zástupce starosty Jiří Bodenlos (ČSSD). Radnice totiž od samého začátku plánovala postavit hlediště na pozemcích, které patří několika restituentům. Deník Metro je oslovil a dostal jasnou odpověď – nikdo s námi nejednal. S ničím podobným nepočítal ani územní plán. 

Různé a nejen předvolební sliby ale politici trousí často. Populární jsou třeba lanovky. Půlmiliardová vize měla spojit Nové Butovice s novým parkem na Barrandově, další břehy Prahy 4 a 5.  V předvolební kampani se mluvilo i o dostavbě Staroměstské radnice či o vzniku závodního okruhu pro formule ve Štěrboholích. Sliby o dopravě frčí i letos. Kromě evergreenu o trase metra D (mělo být hotové už v roce 1992). Politici slibují MHD zdarma, vyřešit parkování, bezpečnost nebo vybudovat chodník kolem vyšehradské skály.

Sliby politiků

Různé sliby mají v Praze 4 tradici. Voliči se ale většinou ničeho nedočkají.

Lanovka z Nových Butovic na Barrandov
Lanovka z Nových Butovic na Barrandov
Lanovka z Nových Butovic na Barrandov
  • Třeba v roce 2007 sliboval tehdejší starosta Pavel Horálek (ODS) nový zimní stadion na sídlišti Krč.
  • V květnu 2007 vznikl za milion korun plán nové Pankráce, kde měla vzniknout dráha pro in-line bruslení a jezdit elektrický vláček. Pankrác s Podolím měla spojit lanovka.
  • V roce 2010 si dala radnice vypracovat za několik milionů korun plány na vodní prvky a dětské hřiště od architekta Bořka Šípka.
  • Na papíře zůstaly i plány na volnočasový park u branických ledáren nebo vyhlídku u kavárny v Centralparku.
Autor: Robert Oppelt

Hlavní zprávy

Naši pozůstalí si často přejí, aby obřad nebyl truchlivý, říká zakladatelka spolku Ke kořenům

vydáno 29. května 2024  12:00

Za okny prší. Chmurné dopoledne by mohlo umocňovat i téma rozhovoru. Je to ale jinak. Při povídání s Blankou Javorovou panuje dobrá nálada. Jedna ze...  celý článek

Hnědásek na Hané i můry na Karlštejně. Svaz ochránců si přichystal exkurze do přírody

vydáno 28. května 2024  19:39

Český svaz ochránců přírody přichystal pro zájemce komentované exkurze do přírody. První se koná koncem týdne. Chcete se vydat po stopách nočních motýlů?...  celý článek

Zesláblo, bylo apatické a pohublé. Hodonínská zoo přišla o mládě vzácného lva

vydáno 29. května 2024  17:52

Zoo Hodonín přišla o mládě lva berberského, ani druhý pokus o odchov tak nebyl úspěšný. V tiskové zprávě to ve středu uvedl mluvčí zahrady Ivo Cencinger....  celý článek

Zlínský festival přiveze na tři stovky příběhů pro děti z celého světa

vydáno 29. května 2024  17:12

Ve Zlíně ve čtvrtek začíná nejstarší soutěžní přehlídka filmů pro děti a mládež. 64. ročník Zlín Film Festivalu připomene výročí slavných filmařů, nabídne...  celý článek