metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 6 °C

Pondělí 26. února 2024. Svátek má Dorota

Další 1 fotografie v galerii
Hrobka českých králů pod katedrálou svatého Víta | foto:  Dan Materna, MAFRA

Novinky na Hradě. Zájemce vezmou i do Královské hrobky. Vstupné ale zůstává stejné

  15:00
Pražský hrad je v posledních dnech často skloňované téma. Však včera začaly volby prezidenta. Unikátní stavba má však i druhou rovinu. Tu historickou.

Sídlo hlavy státu je i častým cílem turistů. Právě pro ně Správa Pražského hradu chystá řadu novinek. Od března se rozšíří seznam míst, kam se mohou návštěvníci podívat. „Stáli jsme před otázkou, jak reagovat na inflaci a zvyšující se náklady. Nechceme jít cestou mechanického zvýšení cen vstupného. Volíme cestu opačnou. Zlepšíme služby pro návštěvníky, zaměříme se víc na české občany a Pražský hrad a zámek Lány významně otevřeme,“ říká ředitel Správy Pražského hradu a Sekce administrativní Kanceláře prezidenta republiky Jan Novák. „Do mnohých míst není možno z důvodu památkové ochrany zcela uvolnit vstup, proto zavádíme řadu nových komentovaných prohlídek v doprovodu průvodců a kurátorů,“ dodává.

Nově bude do programu pravidelných prohlídek s průvodcem zařazena i část reprezentačních prostor Hradu. Návštěvníci také uvidí nově zřízené Muzeum Řádu bílého lva a další reprezentační salony jižního křídla Nového paláce užívané hlavou státu k výkonu ústavních pravomocí. Trasa prohlídky má zahrnovat Šatnu u prezidentského balkonu, Společenský salon, Hudební salon, Salonek s krbem, Zrcadlový sál, Malý salonek, Skleněný salon, Janákovu halu a Galerii hrdinů.

Horní a Dolní Jelení příkop jsou propojeny tunelem.

Unikátní podívanou slibuje také prohlídka nazvaná Katedrála sv. Víta zblízka. Díky ní návštěvník nahlédne do míst se zvláštní památkovou ochranou, kam není vstup standardně povolen. Zájemci si v detailu prohlédnou kapli sv. Václava, kam mohou jinak pouze nahlédnout. Dále sestoupí také do Královské hrobky, kde je hned deset sarkofágů. Vedle sebe tu odpočívají například Karel IV., Jiří z Poděbrad nebo Rudolf II. Habsburský.

Kromě prohlídek interiérů jsou do programu zařazeny od jara do podzimu i nové komentované prohlídky zahrad. Návštěvníci tak dostanou možnost seznámit se s Královskou zahradou a vstoupí i do běžně nepřístupných interiérů. Mimo jiné je během prohlídky čeká zastavení na terase Jízdárny s výhledem na Jelení příkop. Součástí okruhu jsou také například Dům sokolníka, Míčovna nebo Oranžerie.

Hrad návštěvníky pozve také do Jižní zahrady. Trasa povede od informačního centra k Býčímu schodišti, následovat bude výklad o práci Josipa Plečnika pro prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka se zaměřením na zahrady Pražského hradu. Součástí prohlídky je také návštěva Rajské zahrady a zahrady Na Valech. Návštěvníci se podívají také například do prostoru hradních vinic.

Komentáře

Hlavní zprávy

Znovu se v rozmanitých grimasách rozhýbe tvář proslulého spisovatele Franze Kafky

vydáno 26. února 2024  17:48

Rekonstrukce pohyblivé sochy znázorňující hlavu Franze Kafky, umístěné u obchodního centra Quadrio poblíž pražské Národní třídy, byla úspěšně završena. Už...  celý článek

Krvavý boj o Japonsko. Na obrazovky platformy Disney+ přichází ambiciózní seriál Šógun

vydáno 26. února 2024  15:42

Nová původní adaptace slavného románu Jamese Clavella Šógun, jejíž první dva díly si odbývají premiéru na obrazovkách streamovací platformy studia Disney,...  celý článek

Setkáte se s legendou světového šachu Višvanáthanem Ánandem? V Praze pobude tři dny

vydáno 26. února 2024  12:30

Hvězdy šachového nebe míří do Česka. Festival královské hry potrvá až do 7. března.  celý článek

Česká republika je jednou z nejlepších zemí pro život, říká cestovatel Petr Horký

vydáno 26. února 2024  5:35

Právě se pouštíte do rozhovoru, který vznikal na vzdálenost 14 tisíc kilometrů. Cestovatel, spisovatel a režisér Petr Horký totiž zrovna dlí na ostrově...  celý článek