metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 1 °C

Čtvrtek 7. prosince 2023. Svátek má Ambrož, Benjamin

Další 1 fotografie v galerii
Hrobka českých králů pod katedrálou svatého Víta | foto:  Dan Materna, MAFRA

Novinky na Hradě. Zájemce vezmou i do Královské hrobky. Vstupné ale zůstává stejné

  15:00
Pražský hrad je v posledních dnech často skloňované téma. Však včera začaly volby prezidenta. Unikátní stavba má však i druhou rovinu. Tu historickou.

Sídlo hlavy státu je i častým cílem turistů. Právě pro ně Správa Pražského hradu chystá řadu novinek. Od března se rozšíří seznam míst, kam se mohou návštěvníci podívat. „Stáli jsme před otázkou, jak reagovat na inflaci a zvyšující se náklady. Nechceme jít cestou mechanického zvýšení cen vstupného. Volíme cestu opačnou. Zlepšíme služby pro návštěvníky, zaměříme se víc na české občany a Pražský hrad a zámek Lány významně otevřeme,“ říká ředitel Správy Pražského hradu a Sekce administrativní Kanceláře prezidenta republiky Jan Novák. „Do mnohých míst není možno z důvodu památkové ochrany zcela uvolnit vstup, proto zavádíme řadu nových komentovaných prohlídek v doprovodu průvodců a kurátorů,“ dodává.

Nově bude do programu pravidelných prohlídek s průvodcem zařazena i část reprezentačních prostor Hradu. Návštěvníci také uvidí nově zřízené Muzeum Řádu bílého lva a další reprezentační salony jižního křídla Nového paláce užívané hlavou státu k výkonu ústavních pravomocí. Trasa prohlídky má zahrnovat Šatnu u prezidentského balkonu, Společenský salon, Hudební salon, Salonek s krbem, Zrcadlový sál, Malý salonek, Skleněný salon, Janákovu halu a Galerii hrdinů.

Horní a Dolní Jelení příkop jsou propojeny tunelem.

Unikátní podívanou slibuje také prohlídka nazvaná Katedrála sv. Víta zblízka. Díky ní návštěvník nahlédne do míst se zvláštní památkovou ochranou, kam není vstup standardně povolen. Zájemci si v detailu prohlédnou kapli sv. Václava, kam mohou jinak pouze nahlédnout. Dále sestoupí také do Královské hrobky, kde je hned deset sarkofágů. Vedle sebe tu odpočívají například Karel IV., Jiří z Poděbrad nebo Rudolf II. Habsburský.

Kromě prohlídek interiérů jsou do programu zařazeny od jara do podzimu i nové komentované prohlídky zahrad. Návštěvníci tak dostanou možnost seznámit se s Královskou zahradou a vstoupí i do běžně nepřístupných interiérů. Mimo jiné je během prohlídky čeká zastavení na terase Jízdárny s výhledem na Jelení příkop. Součástí okruhu jsou také například Dům sokolníka, Míčovna nebo Oranžerie.

Hrad návštěvníky pozve také do Jižní zahrady. Trasa povede od informačního centra k Býčímu schodišti, následovat bude výklad o práci Josipa Plečnika pro prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka se zaměřením na zahrady Pražského hradu. Součástí prohlídky je také návštěva Rajské zahrady a zahrady Na Valech. Návštěvníci se podívají také například do prostoru hradních vinic.

Komentáře

Hlavní zprávy

Frajeři ze Slovenska učí radnice „kecat“ s místními. Pomůže i asistent Charlie

vydáno 7. prosince 2023  10:00

Po úspěšných českých projektech typu Avast či Rohlík se podobně perspektivní startup objevil i u sousedů. Aplikace má být k dispozici uživatelům...  celý článek

Létající gladiátoři se vrátí do Prahy. Tentokrát už bez jezdce Petra Kuchaře

vydáno 7. prosince 2023  7:00

V sobotu se v pražské O2 areně představí motokrosové hvězdy během show plné ohňů, nebezpečných triků a dechberoucích skoků. Nejstarší freestyle...  celý článek

Komerční sdělení

Minipůjčka nabídne rychlou odpověď na finanční výdaje

vydáno 7. prosince 2023

Máte před sebou výzvu, na kterou by bylo nejlepší odpovědět ještě dnes? Výdajové položky v rodinném rozpočtu se někdy nedají naplánovat. Přijdou, když se...  celý článek

Končí nadzvedávání chodníků. Pražské stromy konečně dostávají více prostoru

vydáno 6. prosince 2023  18:56

Za starých časů by se oprava Baranovy ulice mohla stát snadným terčem kritiky. Vydouvání dlažby kolem dřevin se však konat nemá.   celý článek