metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 1 °C

Čtvrtek 7. prosince 2023. Svátek má Ambrož, Benjamin

Další 1 fotografie v galerii
Panenka M3GAN je děsivá zcela záměrně. | foto: CinemArt

M3GAN i Polární expres. Tísnivé údolí zneklidňuje nejen diváky od sedmdesátých let

  5:00
Na první pohled vypadají mnohé uměle vytvořené postavy skvěle. Jsme ale jen lidé, proto nás svým vzhledem obtěžují.

Nejspíš neexistuje jednoduše vysvětlitelný důvod, proč by nás měl robot s umělým obličejem či digitální postava připomínající člověka znepokojovat. Přesto se tak pravidelně děje, což někdy škodí filmařům, v některých případech zase slouží v jejich prospěch. To je případ hororové M3GAN, která si odbyla premiéru v kinech teprve včera.

The uncanny valley
Myšlenka takzvaného uncanny valley nebo-li tísnivého údolí vznikla v sedmdesátých letech minulého století. Robotik Masahiro Mori tehdy publikoval článek či spíše studii, ve které se zabýval hranicí mezi lidskostí a strašidelností humanoidně vyhlížejících robotů. To, co je lidské, totiž nutně nemusí být zároveň příjemné na pohled. A v jakémsi údolí děsivosti či tísně, jak tehdy Mori uncanny valley pojmenoval, jsou příliš lidské věci poněkud strašidelné.

Robotické trápení
Koncept uncanny valley trápí nejen tvůrce filmů a seriálů, ale také programátory počítačových her, popřípadě stavitele robotů, už desítky let. Tísnivé údolí bylo a je do současnosti předmětem výzkumných prací mnoha jedinců a skupin. Zprvu se přitom Moriho textu nevěnovala téměř žádná pozornost a obdivu se ve vědeckých kruzích dočkal teprve nedávno.

Husí kůže
První příkladem za všechny se stal na svou dobu velmi pokrokový animovaný snímek Final Fantasy: Esence života, jehož děj vycházel ze série oblíbených her. Kvalita animace použité v tomto filmu byla na svou dobu pokroková, a to i přesto, že kvůli průtahům pokulhávala za svými herními bratry. Snímek ale kasovně propadl. Důvod byl prostý. Některým lidem naháněl husí kůži. „Je zábavné sledovat realistické postavy. Pak si ale všimnete chladu v jejich očích a zvláštní motoriky,“ napsal tehdy o filmu kritik Peter Travers pro časopis The Rolling Stone.

Čím méně lidské, tím lépe?
Podobné kritiky o čtyři roky později provázely jinak vynikající animovaný vánoční snímek Roberta Zemeckise Polární expres. Hovořilo se o strašidelných dětských obličejích, hrůzyplném Santovi i očích bez života.

Final Fantasy: Esence života byla nakonec propadák.

Slova jako hollywoodská nekromancie padaly z úst i českých recenzentů. Polární expres mají přitom čeští diváci rádi. Dodnes nejsou Vánoce, během nichž by tento film nějaká z tuzemských stanic nevysílala. Už tehdy bylo ale nad slunce jasné, že některé experimenty filmařů umějí nejen na plátnech otřást oblíbeností robotů, ale i animovaných postav.

Leckteré výzkumy existenci tísnivého údolí samozřejmě dodnes úplně popírají. Filmaři se však poučili a zcela animovaným postavám již obvykle nechybí výrazná stylizace, aby se strašidelnému efektu předešlo. Existují ale také filmoví tvůrci, kteří fenomén uncanny valley dobře znají. A využívají ho ke strašení diváků naprosto záměrně.

Bububu, přichází robot
Tísnivé údolí využili v minulosti tvůrci filmů o planetě opic, režiséři zombie hororů nebo třeba geniální Alex Proyas ve sci-fi snímku Já, robot. Nejnověji využívá tohoto fenoménu hororová panenka M3GAN režiséra Gerarda Johnstonea, a především producenta Jamese Wana. M3GAN je ve snímku zázrak umělé inteligence, dokonale naprogramovaný stroj, který může být pro dítě tím nejlepším kamarádem, a co je možná ještě důležitější, dokonalým spojencem jeho rodičů.

Jeho autorkou je brilantní technička, která panenku vyvíjí pro přední hračkářskou společnost. Když její sestra s manželem zahynou při autonehodě, vpadne do života Gemmy její osmiletá neteř, která bouračku přežila jen s pár škrábanci. Traumatizovaná dívka potřebuje nějaké povyražení, a hlavně kamarády, stane se přímo ideálním testerem pro prototyp M3GAN. Tohle rozhodnutí bude mít dalekosáhlé následky. M3GAN je totiž v naplnění svého klíčového poslání, tedy v ochraně dívky, ochotná udělat cokoli. Třeba jít přes mrtvoly.

Komentáře

Hlavní zprávy

Frajeři ze Slovenska učí radnice „kecat“ s místními. Pomůže i asistent Charlie

vydáno 7. prosince 2023  10:00

Po úspěšných českých projektech typu Avast či Rohlík se podobně perspektivní startup objevil i u sousedů. Aplikace má být k dispozici uživatelům...  celý článek

Létající gladiátoři se vrátí do Prahy. Tentokrát už bez jezdce Petra Kuchaře

vydáno 7. prosince 2023  7:00

V sobotu se v pražské O2 areně představí motokrosové hvězdy během show plné ohňů, nebezpečných triků a dechberoucích skoků. Nejstarší freestyle...  celý článek

Komerční sdělení

Minipůjčka nabídne rychlou odpověď na finanční výdaje

vydáno 7. prosince 2023

Máte před sebou výzvu, na kterou by bylo nejlepší odpovědět ještě dnes? Výdajové položky v rodinném rozpočtu se někdy nedají naplánovat. Přijdou, když se...  celý článek

Končí nadzvedávání chodníků. Pražské stromy konečně dostávají více prostoru

vydáno 6. prosince 2023  18:56

Za starých časů by se oprava Baranovy ulice mohla stát snadným terčem kritiky. Vydouvání dlažby kolem dřevin se však konat nemá.   celý článek