metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / -1 °C

Úterý 5. prosince 2023. Svátek má Jitka

Další 1 fotografie v galerii
Halu Gong zaplnili diváci na dvou koncertech k uctění památky hudebníka Davida Stypky. | foto: RADIM KOLIBÍK

Kouzlo Stypkovy hudby trvá. Dva roky po jeho smrti se na něj vzpomínalo na koncertech

  11:15
V uplynulém týdnu se v hale Gong v Dolní oblasti Vítkovice uskutečnily dva výjimečné koncerty. V nich vzdali kamarádi hold hudebníkovi Davidu Stypkovi, který před dvěma lety, 10. ledna 2021, ve svých 41 letech podlehl rakovině slinivky v kombinaci s covidem.

Ačkoli jeho kapela Bandjeez, která již nějakou dobu vystupuje se zpěvačkou a Stypkovou kamarádkou Kateřinou Marií Tichou, jednu až dvě skladby z tvorby tohoto hudebníka zařazuje, v takovém rozsahu zazněly písně poprvé. Právě Tichá, Ewa Farna a Mirai Navrátil na sebe vzali nelehkou úlohu zpívat písně rodáka z Dobré u Frýdku-Místku, který byl zároveň jejich kamarádem. To vše za doprovodu Janáčkovy filharmonie.

„Ty písničky jsou extrémně těžké, napsané pro obrovský chlapský hlas. Byla jsem z toho strašně nervózní, ale díky tomu jsem ještě předtím velmi pilně trénovala a doufám, že jsem to zvládla,“ svěřila se Tichá. Že to bude zvláštní zážitek, bylo jasné od začátku i publiku. Mnozí nevěděli, jestli být nadšení, že znovu skladby mohou slyšet naživo, nebo být smutní, protože v den prvního koncertu to bylo na den dva roky od Stypkovy smrti .

Nutno dodat, že jakkoli byli všichni vystupující v nezáviděníhodné situaci, zvládli to dobře. „Snažila jsem se jenom prostě soustředit na to, abych to zazpívala tak, aby se za mě David nestyděl,“ dodala Tichá.

Pořád s námi
„Měli jsme ještě s Davidem tři cíle. Zaprvé dodělat desku Dýchej, zadruhé převést všechna naše alba do podoby vinylu, což se povedlo. A zatřetí zahrát Davidovy písně s Janáčkovou filharmonií, a to se stane teď,“ řekl na úvod prvního koncertu Matěj Drabina, bubeník kapely Bandjeez.

Uctění památky Davida Stypky

Když Stypka v lednu 2021 zemřel, třetí studiová deska Dýchej nebyla dokončená. Jeho kapela a nejbližší spolupracovníci se však rozhodli ji dodělat, vyšla na podzim téhož roku a dočkala se tří sošek v rámci cen Anděl. Před Vánoci 2022 pak vznikl také její vinyl.

Jeho nejbližší si zároveň vytyčili cíl, že na Stypkovu hudbu a osobnost nedají zapomenout, což bude možné jenom tehdy, pokud jeho písně budou znít. „Myslím, že tento cíl se nám daří. A po tom, co jsem dneska viděl, jsem si jistý, že jeho tvorba už tu s námi navždycky bude,“ hodnotil po koncertě Martin Červinka, Stypkův objevitel a manažer. „Myslím si, že Davida dost dlouho trápilo, že jeho písničky lidi neznají. A tyto koncerty byly obrovské zadostiučinění, protože je vidět, že to tak není. Že je nejenom znají, ale i mají rádi,“ dodal.

„První velký koncert, kde budou Davidovy písně zpívat jeho kamarádi, měl být loni v Praze, ale tehdy přípravy zastavila protikoronavirová opatření. Někdy je ale lepší, když se některé věci přirozeně vyvíjí, a ukázalo se, že počkat si na koncert právě s touto filharmonií za to stálo,“ vzpomíná Červinka. „Kombinace interpretů Eva Farna, Mirai a Kateřina Marie Tichá je podle mě jednak dobře postavená na osobní bázi, protože to byli nejen hudebníci, kteří s Davidem tvořili, ale i jeho přátelé. Zároveň všichni dospěli do vynikajících interpretů a myslím, že koncert byl nezapomenutelným zážitkem,“ nešetřil Červinka nadšením po prvním ze dvou koncertů a dodal: „David tady zanechal stopu, která je nesmazatelná svojí tvorbou, ale také vlivem na tuto generaci mladých a talentovaných lidí.“

Co teď?
Pro ty, co nemohli být na koncertě, může být útěchou, že jej nahrávala Česká televize, termín uvedení zatím není znám.

„V hlavě samozřejmě máme i další plány. Například vydání kompletu jeho tvorby, třeba ve formě živých záznamů z koncertů. V průběhu roku bychom to zase připomněli nějakým singlem z nich. A potom? Uvidíme, samozřejmě zůstaly po Davidovi i nějaké dosud nezveřejněné písně, ale s tím je to složité. Už dokončování alba Dýchej ukázalo, že vstupovat do jeho skladeb je velmi citlivé a mohou to dělat skutečně jenom jeho nejbližší spolupracovníci. To bude chtít opravdu ještě čas,“ uzavírá Červinka.

Ahoj Davide!

  • „Bylo toho o Tobě za ty dva roky tolik řečeno a napsáno, co s Tebou kdo zažil, a hranice mezi vzpomínkou a patosem je někdy až moc tenká. Jenže Ty a Tvoje hudba jste pořád velké téma, pořád tady totiž rezonuješ. Víš, co mě napadlo, hned jak jsem usedla na svou sedačku v Gongu? Jestli by sis vzpomněl, jak jsem Tě kdysi po vystoupení na festivalu byla pozdravit a pochválit, jak vám to s kapelou šlapalo. Poděkoval jsi a řekl, že míříš dál, do větších sálů, a vyprávěl o plánech, které máš. A teď najednou sedím ve vyprodané hale pro několik set lidí, kde budou znít Tvoje písničky, a říkám: „Dokázal jsi to.“ Přiznám se, že jsem se bála, že slyšet Tvoje písničky od jiných bude nejen zvláštní, ale i nedůvěryhodné, protože Tys byl prostě svým hlasem a hudebním vyjádřením specifický. Ale nestalo se to, zase se jenom potvrdilo, jak je Tvoje tvorba skvělá. I od Tvých kamarádů totiž v lidech probouzela emoce! Sice jsem se snažila nebýt smutná, ale víš, jak jsem to měla. Jak sis ze mě dělával legraci, že už zase pláču nebo u které písničky jsem začala tentokrát. Tak jo, zase jsem plakala. Ale ne smutkem, to z té nepopsatelné atmosféry, kterou se povedlo Tvým přátelům a Janáčkově filharmonii vytvořit. Zase jsi čaroval!“ vzpomíná na zpěváka redaktorka a editorka deníku Metro Iveta Benáková.

Komentáře

Hlavní zprávy

Centrum Paprsek funguje již třicet let, stará se o více než sto klientů

vydáno 5. prosince 2023  5:54

Před pár dny otevřené centrum slouží hlavně klientům od šestnácti do čtyřiceti pěti let, kterým byla diagnostikována porucha autistického spektra.  celý článek

Poslouchají nás také babičky, říkají autorky úspěšného podcastu Vyhonit ďábla

vydáno 4. prosince 2023  14:09

Věci nazývají pravými jmény. Zároveň se i snaží správně pojmenovávát části pohlavních orgánů. Zuzana Kašparová a Terézia Ferjančeková jsou dvě kamarádky,...  celý článek

Streamu vládnou ještěři. Animovaný Leo vás pobaví. Mariňák Adam Driver si konečně zastřílí

vydáno 4. prosince 2023  12:55

Máme pro vás hned dva filmové tipy na chladné večery. Jeden najdete na Netflixu, druhý pro změnu na HBO Max.   celý článek

Vysokoprocentní čokoláda by určitě neměla být hořká, říká odbornice

vydáno 4. prosince 2023  5:14

Michaela Dohnálková začala s kakakovými boby pracovat v roce 2015 doma v kuchyni, s válečkem a fénem.  celý článek