„Předlohou se stala legenda kolem symbolu původního dominikánského mnišského řádu, dominikánského psa Páně,“ říká akcionář Zemského pivovaru v Braníku Pavel Kučera. „Legenda říká, že matka svatého Dominika měla sen, ve kterém pes shořící pochodní v tlamě vyskakuje z jejího lůna a zapaluje celý svět,“ popisuje Kučera.
Zajímavý příběh se skrývá také za znakem minipivovaru U Medvídků, který je hned u Národní třídy. Kromě vyobrazení dvou medvědů přivázaných ke stromu je zde užita také staročeština. „Ve znaku je použito domovní znamení nad dveřmi domu číslo sedm. Text ve staročeštině pak odkazuje na používání jména domu,“ popisuje původ loga Jan Göttel.
V minipivovaru U Fleků na to šli od lesa. Jejich logo v podobě velkých hodin visí v reálném provedení nad vchodem do restaurace v Křemencově ulici. „Místo číslic jsou na ciferníku rozmístěna písmena názvu našeho pivovaru a na vrchu hodin se nachází zlatý medvěd brtník jako upomínka na Václava Brtníka, který pivovar koupil v roce 1921 a jehož následníci z rodiny podnik vlastní dodnes,“ říká Martin Plesný z pivovaru. „Ze strany hodiny zdobí pivovarský pozdrav Dej Bůh štěstí,“ dodává Plesný.
Tradici si vzali za svou také při vytváření etikety pro Břevnovský klášterní pivovar svatého Vojtěcha v Praze 6. „V logu máme slavníkovskou růži jako upomínku svatého Vojtěcha a břevno z legendy o vzniku této čtvrti,“ říká Václav Potěšil ze společnosti Pivo Praha, která pivovar spravuje. „U nás ctíme klasiku. Proto jsou na znacích v základu pivovarské a sladovnické atributy,“ uzavírá Potěšil.