metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 17 °C

Úterý 28. května 2024. Svátek má Vilém

Pohřby za peníze radnic. Praha 4 jich vypraví osmdesát

  10:45
Zemřelí bez příbuzných poprvé spočinou v Nuslích. Na sedmičce často „pánbíčkaří“.

Další 1 fotografie v galerii
Pohřeb zemřelých v Praze 7 | foto: PRAHA 7

Pražské městské části mají ze zákona povinnost vypravovat zesnulým, jejichž příbuzné se nepodaří dohledat, takzvané sociální pohřby. Stát jim sice, stejně jako jiným českým obcím, následně proplácí samotné kremace, zároveň je však nenutí zajišťovat obřad či hrob.

Pohřeb za hubičku

  • Městským částem kremaci zesnulého bez dohledatelných příbuzných následně proplácí stát. V případě obřadu však nemusí, ale mohou být náklady proplaceny ministerstvem pro místní rozvoj či dědici.
  • Stát platí pohřeb obcím nebo městských částem ve chvíli, kdy se k zemřelému 96 hodin nehlásí příbuzní. 
  • Někteří lidé však přišli na způsob, jak ušetřit. K zemřelému se začnou hlásit až poté, co je tělo zpopelněno na státní útraty. Částku sice zpětně musí uhradit, ušetří však několik tisíc korun. Náklady totiž bývají pro stát až o zhruba třetinu nižší.

Rozprašování nevyzvednutých uren na anonymních loučkách u krematorií však neprovádějí například v Praze 4. Zde se dnes koná, vůbec poprvé na nuselském hřbitově, pietní akt, kterého se zúčastní místo příbuzných představitelé městské části. „Úřad Prahy 4 zajišťuje každoročně přibližně sedmdesát až osmdesát sociálních pohřbů. Úložiště pro urny máme pronajaté od Správy pražských hřbitovů na dobu dvaceti let. Na akt, který začíná v 11 hodin, zveme i vás,“ říká mluvčí Prahy 4 Jiří Bigas.

Sociálními smutečními obřady, kterých se kromě starosty obvykle účastní i několik farářů z různých církví, je proslulá také sedmá městská část. Zde letos vypravovali sociální pohřeb například dvojici manželů, jejichž urny se našly náhodou ve sklepě pod podlahou v jednom z rekonstruovaných domů. Přístup radnice k pohřbům však není po chuti některým Pražanům. Podle některých, již se na deník Metro v minulosti obrátili, Praha 7 příliš „pánbíčkaří“.

„Nevím, zda by se zesnulým (pravděpodobně ateistům) líbilo, že mají na svém pohřbu kněze,“ napsala deníku Metro v květnu čtenářka, jež nechtěla být jmenována.

Na sociální pohřby s obřadem si potrpí také Praha 6. Ta na ně vynaloží každoročně okolo čtvrt milionu korun. Ke kremacím tu podle tiskového odboru radnice sice dochází, je to však pouze tehdy, je-li zesnulý cizinec.

Do mělkého hrobu na Olšanech zesnulé bez příbuzných uloží tehdy, když zemřou v Praze 3. Pokud se k nim nikdo nebude hlásit, udělají předtím pro jistotu i test DNA.

Sociální pohřbívání probíhá bez obřadu na veřejném pohřebišti v Praze 2 a 8. Bez smutečního aktu, a tedy i nadbytečných nákladů, které nemá kdo následně uhradit, pohřbívají i osamělé zemřelé v Praze 9.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Hnědásek na Hané i můry na Karlštejně. Svaz ochránců si přichystal exkurze do přírody

vydáno 28. května 2024  19:39

Český svaz ochránců přírody přichystal pro zájemce komentované exkurze do přírody. První se koná koncem týdne. Chcete se vydat po stopách nočních motýlů?...  celý článek

Lázně nejsou jen pro seniory. Člověk by tam měl podle expertů zajet už ve čtyřiceti

vydáno 28. května 2024  16:00

„Do lázní jezdí důchodci.“ „Nic mě nebolí, nepotřebuju tam jet.“ „Nikdo mě tam nedostane, je tam nuda.“ Tyto a další domněnky panují u mnoha Čechů. Lázně...  celý článek

Obecním domem se polinou vetřelčí, vesmírné i muší tóny. Pražský filmový orchestr je zpět

vydáno 28. května 2024  8:00

Sedmdesátičlenný soubor Pražského filmového orchestru (PFO) začal jako první v Česku hrát hudbu ze slavných filmů, a to výhradně z původních notových...  celý článek

Bitcoin bude brzy stejně běžný jako psaní e-mailů, říkají bratři Kuchařovi

vydáno 27. května 2024  19:00

Bratři Martin a Matyáš Kuchařovi dostanou již v polovině příštího měsíce do Prahy nejvlivnější jména bitcoinového, respektive kryptoměnového světa. Po...  celý článek