metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 30 °C

Pátek 12. července 2024. Svátek má Bořek

Lampy pod lampami? Nová svítidla na nádraží už zlobí

  12:35
Správce stožárů chtěl jejich instalací vylepšit viditelnost uprostřed nástupiště. Nové zářivky ale dlouho nevydržely.

Další 1 fotografie v galerii
Světlo nových lamp se na nástupišti tluče se starými zářivkami. | foto: Martin N.

Levá ruka neví, co dělá pravá. Tak může na cestující na terminálu MHD na Smíchovském nádraží působit nové osvětlení. Jak si všiml čtenář Martin N., uprostřed ostrůvků zde před časem vyrostly zbrusu nové lampy. Od té doby se však podivně dublují se stařičkými zářivkami, které tu poblikávají ze stropu od nepaměti.

„Lampy jsou umístěny pod starým osvětlením, které tu je už hrozně dlouho. Dá se říct, že jsou tam nyní lampy pod lampami. Vysvětlí mi někdo proč?“ napsal minulý týden deníku Metro čtenář Martin N. a do redakce poslal také fotku nového stožáru. O pár dní později se čtenář z Prahy 5 redakci ozval znovu. Tentokrát byl stručnější. „Tak fungl nové lampy už z půlky nesvítí,“ zněl krátký vzkaz, který opět opatřil fotodůkazem.

Čí je ta díra?

  • Rachotící poklop, který zlobil cestující u nástupiště MHD na Smíchovském nádraží, se dočkal v roce 2017 opravy až po devíti měsících. Deník Metro hledal správce nejdřív marně. 
  • Improvizovaný poklop – nedbale položený kus plechu – vydával při každém přejetí kol nepříjemný zvuk. Zprvu nebylo jasné, zda jde o šachtu teplovodu, kabelovodu, či vstup do kolektorů. Později se k němu přihlásil dopravní podnik, který s pomocí soukromé firmy Doubravská stavební, nechal díru řádně přikrýt. 

Deník Metro se s žádostí o vysvětlení, proč byl další zdroj světla na nádraží potřeba, nejprve obrátil na dopravní podnik. Ten má totiž ve své správě původní zářivky. Dopravce se však k problému nechtěl vyjádřit a odkázal deník Metro na správce nových lamp – společnost Technologie hlavního města Prahy.

Podle mluvčí společnosti Heleny Ševčíkové byl důvod k umístění lamp právě fakt, že osvětlení dopravce již přesluhuje. „Světelná účinnost zářivek dopravního podniku odpovídá jejich věku. Zářivky osvětlují spíše hranu nástupiště. Naše osvětlení je vedeno středem nástupiště a doplňuje tak zářivkové osvětlení,“ vysvětlila pro deník Metro Ševčíková s tím, že závady, které na osvětlení vznikly, pracovníci správy co nevidět odstraní. „Vše je připraveno k servisu,“ dodala. 

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Kaiser? Ale kdeže. Prořízlou hubu Policajta v Beverly hills na Netflixu stínuje Bart Simpson

Strážce streamu
vydáno 12. července 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Tu tu tutudututu tu tu tutudututu tutu tutu tutudututú! Axel Foley z Policajta v Beverly Hills je, stejně jako jeho mnou neuměle do slabik převedená...  celý článek

Slunce opaluje pokožku a také aktivuje pudy. Letní sexy románek může skončit třeba „čapí chůzí“

vydáno 12. července 2024  4:45

Je to už třiapadesát let, kdy se začínající lékař Roman Trýzna dostal k tomu, že se na pražské venerologii učil herec Petr Čepek, jak správně zahrát...  celý článek

Sbírky „venkovských“ galerií překvapí. Ukrývají jedinečná díla i světoznámých umělců

vydáno 11. července 2024  12:13

Vydat se za uměním do Prahy je logické. Jsou tu perly od gotiky po současnost, od manýrismu po kubismus. Vše na jednom místě. Jenže překvapivě hodnotná...  celý článek

Srnčata zachraňují před krutou smrtí, norování jim ale nevadí, diví se ochránci přírody

vydáno 11. července 2024  6:53

Myslivci a další dobrovolníci se v těchto dnech usilovně snaží bezmocná srnčata zachraňovat před ostrými sekačkami. Nově se k vyhledávání mláďat používají...  celý článek