metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / -2 °C

Neděle 3. prosince 2023. Svátek má Svatoslav

Další 3 fotografie v galerii
Na nápisy fixem byl potřeba líh. | foto: Lepší město

Uklízí odpadky a čistí ulice. Přes Instagram vyzývají další

  5:24
Sebrat a vyhodit pohozenou plechovku. Tři vteřiny. Z trávy zvednout skleněnou lahev a odnést ji do tříděného odpadu. Pár minut. Vyčistit od čmáranic a samolepek skleněnou vývěsku v Praze 3. Čtvrthodina. Kamarádi Honza a Patrik se rozhodli z Prahy udělat lepší město. Založili i instagramový profil, kde sdílí krátké fotopříběhy o tom, jak snadné je něco uklidit nebo vyčistit.

Projekt Lepší město běží zhruba tři týdny. Honza a Patrik ho však mají v hlavách už měsíce. „Nechceme, aby člověk celé odpoledne sbíral po lese odpadky. Rádi bychom spíš lidem vnukli myšlenku, že jsou možnosti, jak zlepšit veřejný prostor, které zaberou jen chviličku,“ říká Patrik. „Když jeden člověk sebere jeden odpadek za den, reálně to nezabere žádný čas. Ale když to udělá každý, bude to mít opravdu velký zásah,“ vyzývá. To je také důvod, proč k řadě fotopříběhů píší, kolik daná věc zabrala času. „Však zvednout plechovku nebo igelit může opravdu každý. Třeba cestou na tramvaj,“ přidává se Honza.

Projekty, které zlepšují svět

  • Trash Hero sdružuje dobrovolníky, kteří ve volném čase uklízí parky, lesy a ulice. Projekt také inspiruje k používání co nejméně jednorázového odpadu. „Momentálně šetříme peníze, za které koupíme výbavu pro úklid a vytiskneme dětské knížky,“ píše tým projektu na Facebooku Trash Hero Czech Republic.
  • Internetová výzva s názvem Fill The Bottle (Naplň lahev) chce zbavit planetu vajglů poházených po zemi. Nápad odstartovala fotografie Francouze Jasona Prince, na které byla plastová lahev plná nedopalků. Jason k fotce připsal, že tento „úlovek“ sesbíral za dvacet minut. Během pár hodin se na internetu objevily další fotografie, které Jasonův čin napodobovaly.
  • V Česku nedávno vznikla facebooková skupina Přidej se a strhni to. Vyzývá k odstraňování reklam. „Strháváme nelegální reklamu ve veřejném prostoru a chlubíme se fotkami toho, jak daná místa poté vypadají lépe,“ píše se na Facebooku skupiny. Výzva se zároveň snaží držet pravidel. Nelikvidují například reklamu, u které není jisté, že je nelegální.

Kluci však neuklízí jen nepořádek. Pouští se i do „větších“ akcí. Například přišroubovali řetěz na zábradlí, od čmáranic vydrhli lihem konstrukce workoutového hřiště nebo umyli nástěnku za pražským hotelem Olšanka. „Přes Instagram jsme vyzvali Prahu 3, že si může vývěsku zaplnit, když je teď čistá. Radnice v komentářích pod fotkou slíbila, že to zváží,“ chlubí se Honza. I když slovo „chlubit“ není pro projekt Lepší město úplně vhodné. Však kluci na Instagramu vystupují anonymně, a když se pustí do nějakého zlepšování, potlesk nečekají. „Když jsme čistili nápisy na workoutovém hřišti, měli jsme na hlavě kapuce. Kolemjdoucí nás seřval, že tam škodíme. Když zjistil, že konstrukce myjeme, divil se,“ směje se Patrik, který o sobě tvrdí, že je kutil, co toho sice moc neumí, ale hrozně rád se angažuje. „A jelikož se nemám kde realizovat, protože v činžáku nemám dílnu, opravuji, co se dá, po městě,“ dodává.

Kluci by byli rádi, kdyby se k nim přidali další. „Lidé nám posílají fotky, že něco uklidili. To je super. Do budoucna plánujeme dělat i konkrétní výzvy. Máme vytipovaných pár míst v Praze 1 a 2, která chceme uklidit nebo opravit,“ předesílá Honza, jenž se do „zlepšování světa“ dal, protože mu vadilo, že spousta věcí v ulicích je rozbitých roky, a nikdo s tím nic nedělá. „Chceme poukázat na to, že to jde i bez byrokracie a bez zdlouhavého vysoutěžování firmy, která něco opraví. Vždyť pro opravu lavičky stačí koupit prkno a nalakovat ho,“ říká Honza, který doufá, že se instagramový hashtag #lepsimesto rozšíří i mimo Prahu. „Však už nyní spousta lidí na vlastní pěst zlepšuje, co se dá. Viděl jsem například maminku s kočárkem, která si na procházku vzala pytel a rukavice a sbírala odpadky,“ dává další tip Honza.

Kluci se shodují, že jedním z hlavních cílů jejich projektu je inspirovat další lidi, aby každý den třeba jen o jeden odpadek zlepšili své okolí. Podtitulem jejich profilu je totiž parafráze citátu Johna Fitzgeralda Kennedyho: „Neptej se, co může město udělat pro tebe, ale co můžeš ty udělat pro město.“ 

První fotopříběh zveřejnili kluci 19. října. Od té doby už je na Instagramu sleduje přes šest set lidí. Lepší město je inspirované například dobrovolnickým projektem Trash Hero, který se zrodil v Thajsku roku 2013. Úklidy „odpadkových hrdinů“ se od té doby rozšířily po celém světě. K zapojení není potřeba nic víc než jen pytle a rukavice. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Christiaan Barnard: Hvězdný kardiochirurg zastínil i Beatles

vydáno 3. prosince 2023  16:59

Před 56 lety se v Africe zrodil „novodobý Frankenstein“. V narkóze, na operačním stole.  celý článek

Na smíchovské Tatře mrzli hráči i věrní diváci. Populární turnaj vyplňoval zimní pauzu

PRAHA? AHA!
vydáno 3. prosince 2023  11:31

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

K-trend v České republice. Kde se vzal a o co vlastně jde?

vydáno 3. prosince 2023  6:38

Hudba, kinematografie nebo třeba kosmetika. Několik světů, které korejská kultura uchvátila.  celý článek

V druhé Perinbabě Juraje Jakubiska se mihne i nesmrtelný Dan Nekonečný

vydáno 2. prosince 2023  10:00

Nový snímek je pokračováním 38 let staré fantasy pohádky, která je na Slovensku vánoční klasikou.  celý článek