metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 17 °C

Úterý 28. května 2024. Svátek má Vilém

Rok pirátorem. Hřib ve funkci sází i zdražuje

  5:40
Během prvních 365 dní ve funkci se bývalý „ajťák“ hádal s Čínou i koaličními partnery. Zapracoval však na stavbě metra, okruhu i lávky v Troji.
V letech 1999 až 2006 vystudoval obor všeobecné lékařství na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze. | foto: MAFRA

Je tomu přesně rok, co se do čela hlavního města postavil tehdy sedmatřicetiletý rodák ze Slavičína na Zlínsku Zdeněk Hřib. Za jeho vlády se toho v metropoli událo poměrně hodně. Přehled těch nejzásadnějších kroků, které jsou s primátorem, jenž si díky své příslušnosti k Pirátské straně vysloužil přezdívku Pirátor, vybrali redaktoři deníku Metro.

Rozhýbání pražských staveb
Odškodnění poškozených po pádu trojské lávky, úspěšný výkup pozemků a postupující práce pro stavbu metra D nebo vypovídání smluv podvodným směnárnám z městských nájmů. To jsou některé z největších pracovních plodů současného vedení města, které pravidelně vyzdvihuje sám primátor. Jeho vládě se prý také daří rozpohybovávání dopravních staveb, jako jsou nově zbudovávaná záchytná parkoviště, posun s plánováním Městského okruhu „tak, aby městské části spojoval, a nikoli rozděloval“ a také přidělování peněz jednotlivým městským částem na opravy městských bytů. Čas se podle Hřiba najde i na drobnější neduhy metropole, a to včetně řešení problémů s dealery a prostitutkami na Václavském náměstí.

Zdeněk Hřib

  • Primátor je vzděláním lékař, profesi se nikdy nevěnoval. Jako odborník na informační technologie pracoval například ve Státním ústavu pro kontrolu léčiv. 
  • Od roku 2013 je spojován s Piráty. Od dubna 2017 je členem strany. Loni se stal lídrem pražské kandidátky pro komunální volby, kterou dovedl k těsnému vítězství.

Zvýšení daně z nemovitosti
Hřibova magistrátní koalice Pirátů, Prahy sobě a Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) umožnila za rok vlády zvýšení daně z nemovitostí. Radní v září schválili novelu vyhlášky, podle které si městské části mohly určit, zda daň u rezidenčních domů zvýší. Mnoho jich tak také hned učinilo. Vyhlášku, kterou ještě mají schválit zastupitelé, kritizovala jak opozice a zastupitelé některých městských částí, tak samotní Pražané.

Chvála na Hřibovu hlavu nepadla ani za zvýšení poplatku o třicet procent za svoz komunálního odpadu. Hřibova vláda také kvůli opoziční kritice upustila od svého záměru odhalovat prázdné investiční byty v Praze pomocí elektroměrů. Opozice krok označovala jako zásah do soukromí a vlastnických práv.

Hádky s Čínou i premiérem
Za rok svého působení ve funkci primátora hlavního města se Zdeněk Hřib dostal do sporu s Čínou. Na novoročním setkání primátora s mezinárodními diplomaty v Praze totiž čínský velvyslanec usiloval o odchod tchajwanského diplomata. Hřib tento krok rezolutně odmítl.

Později se nechal slyšet, že chce Praha z takzvané sesterské smlouvy, již s Pekingem uzavřelo minulé vedení metropole, odstranit bod, kterým Praha uznává jednotnou Čínu.

Spory s Čínou mimo jiné vyústily v odložení či zrušení vystoupení několika českých kulturních souborů v Číně. Peking pak před několika týdny vypověděl sesterské partnerství s Prahou.

Primátor se neshodl také s premiérem Andrejem Babišem, a to v jednání kolem budování vládní čtvrti v Letňanech. Pro převod pozemků měl Zdeněk Hřib tři podmínky – aby došlo k dostavbě Pražského okruhu, aby dal stát šedesát miliard na stavbu Městského okruhu a necelých devět miliard korun na nemocnici. Babiš si po jednání stěžoval na Hřibovu tvrdohlavost.

Rozkol v koalici
Při hlasování rady hlavního města o výstavbě metra D a finančním krytí geologického průzkumu prosazoval Hřib letos v květnu tajné hlasování. Za to jej kritizovala opozice i někteří členové Pirátů včetně předsedy strany Ivana Bartoše. Letos v létě se Hřib dostal do sporu s předsedou TOP 09 Jiřím Pospíšilem. Konkrétně po neúspěšném pokusu odvolat šéfa společnosti Pražská plynárenská Pavla Janečka, který se podle členů Pirátské strany dopustil manažerských pochybení.

Stromy

  • Jeden milion stromů se primátor zavázal vysázet v hlavním městě do osmi let. V letošním roce přibylo na území metropole téměř dvě stě tisíc nových stromů. Další mají následovat. 
  • Během listopadu plánuje Hřib ještě sázet ve Stromovce a také v oblasti Třešňovky. Největší nové plochy jsou v lese Arborka mezi Satalicemi a Kyjemi.

Sporu ohledně odvolání Janečka předcházel konflikt mezi Piráty a TOP 09 ohledně vyplacení tantiém a také o zrušení míst v dozorčí radě určených pro zástupce zaměstnanců. O odvolání Janečka chtějí Piráti dále jednat.

Ostrý spor v magistrátní koalici vyvolal také již zmiňovaný záměr umožnit městským částem místní zvýšení daně z obytných nemovitostí. Ta má začít platit od 1. ledna příštího roku. Pražané fungování koalice podle Hřiba nicméně nemají hodnotit podle sporů, ale jejích výsledků.

Nejsou stromy jako stromy
Hřib se také snaží plnit svůj slib vysadit během svého volebního období milion nových stromů – dubů, lip, habrů či buků. Největší nově vzniklé plochy dosud vznikly v lese Arborka mezi Satalicemi a Kyjemi na okraji Prahy, kde se na ploše devíti hektarů nachází přibližně 89 tisíc nových stromů. Další menší lesy vznikly na území Holyně, Běchovic a ve Kbelích.

Podle dendrologů však v metropoli stále ve většině případů dochází k zalesňování původní zemědělské půdy de facto za Prahou, z čehož rozpálené centrum příliš neprofituje. Daleko lépe proto v očích veřejnosti vypadá sázení blíže centru, jako například nedávno v Královské oboře v Praze 7 či na Petříně.

Lávky a mosty
Před pár dny začala výstavba nové trojské lávky, jež se zřítila předloni v prosinci. Praha pod vedením Hřiba vyplatila každému ze čtyř poškozených padesát tisíc korun a další odškodnění domluvila začátkem letošního roku s pojišťovnou. V havarijním stavu se nachází i Libeňský most z roku 1928, který dosud nikdy nebyl opravován. Hřibovo vedení Prahy vypsalo výběrové řízení na rekonstrukci. Podmínky byly však velmi přísné a přihlásila se pouze jedna společnost, která podmínky nesplňovala. Nyní se chystá nové řízení. Otázkou je také osud dalších mostů, jako je například železniční most na Výtoni. Ten bude pravděpodobně nutné zbourat.

Koalice novinových titulků
Praze vládne koalice novinových titulků. Tuto větu směrovanou na adresu rady hlavního města bylo v magistrátních kuloárech několikrát slyšet. Primátor Hřib, na rozdíl od svých předchůdců, totiž umí coby odborník na informační technologie profesionálně komunikovat s Pražany na sociálních sítích. Hřib se tak v létě například nezapomněl vyfotit při procházce po lese a umístit fotografii s hřibem v ruce na svůj facebookový profil. Prostřednictvím této sociální sítě se také před časem nebál vyhlásit soutěž o to, kdo z Pražanů vymyslí nejlepší primátorskou znělku.

Sociální sítě také sehrály roli v jeho konečném odmítnutí uvést zastávky MHD do režimu „Na znamení“. Řešení se totiž nesetkalo s pochopením. 


Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Hnědásek na Hané i můry na Karlštejně. Svaz ochránců si přichystal exkurze do přírody

vydáno 28. května 2024  19:39

Český svaz ochránců přírody přichystal pro zájemce komentované exkurze do přírody. První se koná koncem týdne. Chcete se vydat po stopách nočních motýlů?...  celý článek

Lázně nejsou jen pro seniory. Člověk by tam měl podle expertů zajet už ve čtyřiceti

vydáno 28. května 2024  16:00

„Do lázní jezdí důchodci.“ „Nic mě nebolí, nepotřebuju tam jet.“ „Nikdo mě tam nedostane, je tam nuda.“ Tyto a další domněnky panují u mnoha Čechů. Lázně...  celý článek

Obecním domem se polinou vetřelčí, vesmírné i muší tóny. Pražský filmový orchestr je zpět

vydáno 28. května 2024  8:00

Sedmdesátičlenný soubor Pražského filmového orchestru (PFO) začal jako první v Česku hrát hudbu ze slavných filmů, a to výhradně z původních notových...  celý článek

Bitcoin bude brzy stejně běžný jako psaní e-mailů, říkají bratři Kuchařovi

vydáno 27. května 2024  19:00

Bratři Martin a Matyáš Kuchařovi dostanou již v polovině příštího měsíce do Prahy nejvlivnější jména bitcoinového, respektive kryptoměnového světa. Po...  celý článek