metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 23 °C

Středa 17. července 2024. Svátek má Martina

Vlídná WC postupně přibývají

  5:16
Každé město v Česku mívalo (nebo stále má) vyhlášené „veřejné toalety“. Nedostatek kultivovaných toalet nebo jejich úplná absence totiž vedly k tomu, že si lidé ulevovali, kde se dalo. Například v Jihlavě to kdysi bývala uzounká Malá Lazebnická, zkratka mezi Masarykovým náměstím a Lazebnickou ulicí. V osmdesátých letech ji radní – místo toho, aby na náměstí vybudovali veřejné WC – raději z obou stran zabednili.
Ilustrační snímek | foto: Ota Bartovský, MAFRA

I v těch bídných dobách měli Češi alespoň to štěstí, že vlastnili hygienicky vyhovující zařízení doma, případně v zaměstnání. Odskočit si ale mimo domov byl problém. Někdy je to však potíž i v současnosti. Trendem posledních let je proto (třeba po vzoru sousedního Německa) rozmáhající se síť restaurací a kaváren, které umožňují návštěvu jejich toalet i „nezákazníkům“. V Německu poskytují města takovým podnikům nejrůznější finanční přilepšení.

Světový den

2013

V tomto roce si 19. listopadu svět poprvé připomněl Světový den toalet. OSN chce, aby do roku 2030 měli všichni lidé na světě přístup k hygienickým zařízením.

Obdobné projekty najdeme i v Česku. Například v městské části Plzeň 3 těm podnikům, které se do projektu „Vlídné WC“ zapojily, místo přímých plateb slevují na poplatcích ze záboru veřejného prostranství na chodnících u předzahrádek. „Majitelé provozoven žádají o možnost zapojit se do projektu sami, většinou právě v rámci žádosti o umístění předzahrádky,“ řekla Metru Lucie Bauerová z tiskového oddělení třetí plzeňské části. V tomto plzeňském obvodu mají lidé možnost zadarmo si odskočit v téměř šedesáti barech, restauracích či kavárnách.

Od loňska jsou samolepky FREE WC také na šesti restauracích v centrálním brněnském obvodu. „Přispíváme podnikům deset tisíc korun ročně, vedle toho provozujeme i dalších pět veřejných toalet zdarma,“ uvedla pro deník Metro Kateřina Dobešová, mluvčí radnice Brno-střed. 

I „váš“ záchod může viset na výstavě

Galerie, hospody, ale třeba i zmrzlinárna. Zrušené veřejné záchodky v Česku mnohdy žijí druhým životem.

  • V roce 2008 vybudovalo karlovarské sdružení PROTEBE live z chátrajícího objektu veřejných toalet a úschovny zavazadel designovou galerii SUPERMARKET wc. Uvnitř funguje i originální veřejná toaleta se stálou výstavou fotografií záchodků z celého světa. Karlovarskou sbírku může obohatit každý, stačí fotku poslat na pro@tebe.cz.
  • Zrušená pražská WC se zas většinou proměnila na hospody nebo stánky s rychlým občerstvením. Kdyby chtěl člověk všechny podniky obejít, vydalo by to na slušný tah. Zastávky by byly třeba na Karlově náměstí, před Výstavištěm, na spořilovském sídlišti, na Malovance, pod Libeňským zámečkem nebo na Letné. V bývalých záchodcích na náměstí Bratří Synků v Nuslích od roku 2016 funguje zmrzlinárna.
Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

„Učit peníze“ by měla škola. Rodiče přenášejí odpovědnost za finanční gramotnost na erár

vydáno 17. července 2024  6:19

Na finanční neznalosti vydělávají podvodníci. Když vás zavalí ciframi, procenty, úrokovými sazbami a opentlí to růžovou budoucností, často uspějou.  celý článek

Rovnost pohlaví ve filmovém průmyslu existuje, myslí si budoucí generace umělců

vydáno 16. července 2024  17:00

Téměř šedesát procent mladých lidí v České republice, kteří mají zájem pracovat ve filmovém průmyslu, považuje hledisko genderové rovnosti za vcelku...  celý článek

Kde se vzala „milá holka“? Generální tajemník ÚV KSČ se stal hvězdou v létě 1989

vydáno 17. července 2024  10:43

Léto 1989 v socialistickém Československu nemělo chybu. Na kazetách se jako epidemie šířila nahrávka, na které blekotá šéf komunistů Miloš Jakeš.  celý článek

Ostravské léto s hudbou. Posílená doprava, zákaz psů i seznamovací apka

vydáno 17. července 2024  14:35

Před cestou do Ostravy nezapomeňte, že s klasikou neuspějete. Colours budou přijímat pouze platební karty.  celý článek