metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 23 °C

Středa 17. července 2024. Svátek má Martina

Svou práci musíme podávat líp, říká primátor

  18:02
Zkvalitnění pražské dopravy, řešení dostupnosti bydlení a digitalizace úřadu. To jsou podle Zdeňka Hřiba tři základní sliby, které se mu během jeho prvního roku ve funkci primátora podařilo se spolupracovníky plnit nejlépe. Jeho úřad by měl podle něj naopak zapracovat na své prezentaci navenek, aby si mohl každý Pražan snadno dohledat, v jaké fázi je daný úkol. „Pokud totiž kupříkladu napíšete na sociální síť, že otvíráte v Praze vědecké centrum pro podporu umělé inteligence, vždy se najde někdo, kdo vám řekne: No to je hezké, ale co ten okruh?“ říká pro deník Metro Hřib.
Start „stavby“ metra D | foto: Archiv Z. H.

Jak se na vás podepsal první rok ve funkci?
To je zapeklitá otázka. Myslíte kromě toho, že jsem o rok starší? No to víte, je to náročná práce, rodina trpí. Věřím ale, že má smysl. Celá rada se snažíme o to někam trochu Prahu posunout.

Vy i vaši kolegové jste známí tím, že svou práci více než kdokoli před vámi prezentujete na sociálních sítí. Je to domluva?
To ne. To, že jsem si dal včera na Facebook fotografii, jak sázím na Petříně stromy, je například dáno tím, že slib vysázet v Praze milion stromů je bytostně spojen s mojí osobou. Do gesce to však patří pod mého náměstka Petra Hlubučka, takže stromy sázel a fotil se také. Ven dáváme opravdu jen něco. Nechceme jet v takovém režimu jako někteří tuzemští politici, kteří to dělají stylem „teď jsem tady, teď jsem tam“. Proto dáváme maximálně jeden příspěvek denně. Nejde nám o plané vykazování činnosti. Chceme, ať za nás spíš hovoří práce.

Gesce radních se také v mnoha případech kryjí. Logicky však prezentujete především úspěchy. Co se vám v prvním roce ve funkci nejvíce povedlo?
Daří se nám řešit věci, které se nedařily našim předchůdcům. Například se nám povedlo řešit stavbu metra D. Předtím byla ve hře podivná řešení, jako například společný podnik s Pentou. Ukázali jsme, že se to dá zvládnout. Totéž platí u dostupnosti bydlení. Rekonstruujeme městské byty a dáváme peníze radnicím na 1300 bytů v jejich správě, jež leží ladem. V neposlední řadě je tu digitalizace a náš prototyp portálu Pražana, kde budou moci řešit své záležitosti s městem z pohodlí domova.

A co neúspěchy. Co se vám nedaří?
Nedostatečně prezentujeme náš seznam úkolů. Musíme najít způsob, jak naši práci podávat Pražanům líp. Ideálně tak, aby si každý mohl kdykoli dohledat, na kolik procent je co splněno. Pěkně, vizuálně. Tady vidím určitou rezervu.

Tématem číslo jedna posledních let je ekologie, a to nejen v Praze. Mluvil jsem o sázení stromů. Jak se zatím vyplácí uzavření Malé Strany a Smetanova nábřeží pro auta? 
Uzavření těchto úseků inicioval i primátor za TOP 09 Petr Hudeček. Před ním to byl Pavel Bém za ODS, který si rovněž liboval v představě, že bude centrum bez aut více zklidněné. Proto mě tedy zklamalo, když se krajský výbor usnesl na tom, že nestojí o data, jež zde až do sedmnáctého listopadu nasbíráme. Myslel jsem, že budeme město skutečně řídit na základě dat.

Malá Strana bez tranzitu není po chuti všem?
Řešení nenachází koaliční podporu všech partnerů. Je to škoda. Jak už jsem řekl, pan Hudeček měl dříve stejnou vizi. Nyní je názor TOP 09 přesně opačný.

S kým se vám v koalici naopak pracuje nejlépe?
To bych nerad takhle rozlišoval. Všichni členové rady dělají, co můžou, a makají na sto dvacet procent. Tráví tu prázdniny, víkendy, večery. Ty by přitom mohli trávit úplně jinak. Osobně si myslím, že koalice jako taková funguje dobře a mluví za nás výsledky.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Před pětatřiceti lety stačilo razítko od obvoďáka. V současnosti jsou někteří pro psychotesty a zbrojní pas

vydáno 17. července 2024  16:00

Když padl v roce 1989 režim, dostali se Češi ke svobodě cestování, projevu, podnikání, ale i ozbrojování. Je to evergreen především ve Spojených státech....  celý článek

„Učit peníze“ by měla škola. Rodiče přenášejí odpovědnost za finanční gramotnost na erár

vydáno 17. července 2024  6:19

Na finanční neznalosti vydělávají podvodníci. Když vás zavalí ciframi, procenty, úrokovými sazbami a opentlí to růžovou budoucností, často uspějou.  celý článek

Rovnost pohlaví ve filmovém průmyslu existuje, myslí si budoucí generace umělců

vydáno 16. července 2024  17:00

Téměř šedesát procent mladých lidí v České republice, kteří mají zájem pracovat ve filmovém průmyslu, považuje hledisko genderové rovnosti za vcelku...  celý článek

Kde se vzala „milá holka“? Generální tajemník ÚV KSČ se stal hvězdou v létě 1989

vydáno 17. července 2024  10:43

Léto 1989 v socialistickém Československu nemělo chybu. Na kazetách se jako epidemie šířila nahrávka, na které blekotá šéf komunistů Miloš Jakeš.  celý článek