metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 18 °C

Středa 4. října 2023. Svátek má František

Další 2 fotografie v galerii
Výhled z dnešního Vyšehradu,dříve stanice Gottwaldova | foto: JIŘÍ TONAR, FACEBOOK DPP

Gottwald, Fučík i budovatelé. Stanice měli ještě před 30 lety

  14:14
Ideologické názvy zněly v metru ještě koncem sametového listopadu. Změna poté potkala i rozestavěné zastávky.

Příští stanice Leninova. Tohle hlášení ještě před třiceti lety slýchávali v pražském metru cestující, které vlak následně odvezl na tehdejší konečnou trasy A. Po roce 1989 se muselo mnoho z nich přejmenovat. Z Leninovy se stala Dejvická, z Moskevské zase Anděl. V někdejší stanici Budovatelů se po čase začalo ozývat z reproduktorů Chodov, Gottwaldově už nikdo neřekl jinak než Vyšehrad.

Proces přejmenovávání šel v hlavním městě postupně. Jak se nedávno přesvědčil také organizátor dopravy Ropid, jenž se ptal Pražanů na názor na případné přejmenovávání zastávek MHD, podobné změny nesou obyvatelé metropole nelibě. Všechno se tedy dělo tak, aby nedošlo k dezorientaci a zmatkům. Přeměny stanic Kosmonautů v Háje, Fučíkovy na Nádraží Holešovice či Mládežnické v Pankrác tak proběhly až v následujících měsících.

Stanice metra a jejich ideologické názvy. Svou měl i primátor Vacek

  • Většina porevolučních změn názvů měla udělat pořádek v místopisu. Týkala se linek B a C.
  • Stanice metra B: Anděl býval Moskevská, Jinonice se jmenovaly Švermova. Nové Butovice nesly název Dukelská.
  • Stanice metra C: Stanice Florenc se dříve jmenovala Sokolovská, Háje pak Kosmonautů, Chodov zase Budovatelů. Stanice Nádraží Holešovice nesla název po českém komunistickém novináři popraveném nacisty, Juliu Fučíkovi.
  • Stanice metra C Vyšehrad se dříve jmenovala Gottwaldova, Opatov zase Družby. Pankrác bývala Mládežnická.
  • Roztyly se dříve jmenovaly Primátora Vacka. Ten působil v čele Prahy ve čtyřicátých a padesátých letech minulého století.

„Vzpomínám si, že jsem se po revoluci omlouval jednomu moskevskému kolegovi z vědeckých kruhů, že u nás se stanice Moskevská přejmenovala na Anděl, ale že zůstal název I. P. Pavlova,“ napsal k tématu předrevolučních názvů stanic čtenář deníku Metro Miroslav Miler.

Změn se dočkaly také názvy stanic, které v té době ještě neexistovaly. Příkladem je tehdy projektovaná stanice Slovenského národního povstání, ze které je nyní stanice metra B Hůrka. Vedlejší Nové Butovice měly nést název Únorového vítězství.

Zatímco za minulého režimu se metro v hlavním městě rychle rozšiřovalo, po roce 1989 se paradoxně s koncem socialistického centrálního plánování výstavba výrazně zpomalila. Po přejmenování stanic byla nicméně v roce 1990 dokončena trasa Florenc – Českomoravská, čtyři roky poté se pak nově otevřel úsek od Nových Butovic po Zličín. 

Nostalgii, kterou může ve fanoušcích pražské hromadné dopravy vyvolat blížící se třicetileté výročí revoluce, se rozhodl využít také dopravní podnik. Ten na svém Facebooku nyní nejen přináší unikátní archivní fotografie z předrevoluční éry spojené s MHD, ale také je od fanoušků pod záminkou soutěže sbírá. Ačkoli množství Pražanů akci kvituje, najdou se i tací, kteří si své fotografie ze sametového listopadu raději nechají pro sebe. Uživatel Ladislav Krejčí třeba na profilu dopravce poukázal na fakt, že pokud se chce soukromá osoba dostat k fotografiím z archivu, musí zaplatit. Dopravce je požaduje zadarmo.

Komentáře

Hlavní zprávy

Letiště. Více parkovacích míst, rychlejší odbavení, z centra bez přestupů. Přijedou i archeologové

vydáno 4. října 2023  15:44

Přísahat čestné skautské ministři dopravy a financí ještě nechtějí, ale v roce 2030 bychom se mohli projet vlakem na Letiště Václava Havla.  celý článek

Protiatomový kryt jako záchranný člun i místo k zamyšlení. Vydejte se do Bezovky

vydáno 4. října 2023  12:29

Stojím pod žižkovskou Parukářkou a vidím před sebou vrata, ozdobená výtvorem pražských sprejerů a připomínající vstup do garáže. Místo toho by se však...  celý článek

Lahodná smetánka na kolejích. Nesmrtelný Orient Expres dnes slaví 140 let

vydáno 4. října 2023  11:59

Premiérové železniční spojení napříč Evropou, hotelový nadstandard zahrnující přepychovou lůžkovou úpravu a špičková kuchyně připravovaná kuchařskými...  celý článek

Taxi v Praze už nikdy nesmí být jako dřív, říkají manažeři značky SVEZ.SE

vydáno 4. října 2023  11:49

Kornel Altman a Jakub Paroulek. Dva dlouholetí kamarádi. Bývali úspěšní reprezentanti ve veslování, kteří šli do rizika a rozhodli se, že úplně od podlahy...  celý článek