metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 24 °C

Středa 24. července 2024. Svátek má Kristýna

Gottwald, Fučík i budovatelé. Stanice měli ještě před 30 lety

  14:14
Ideologické názvy zněly v metru ještě koncem sametového listopadu. Změna poté potkala i rozestavěné zastávky.

Další 2 fotografie v galerii
Výhled z dnešního Vyšehradu,dříve stanice Gottwaldova | foto: JIŘÍ TONAR, FACEBOOK DPP

Příští stanice Leninova. Tohle hlášení ještě před třiceti lety slýchávali v pražském metru cestující, které vlak následně odvezl na tehdejší konečnou trasy A. Po roce 1989 se muselo mnoho z nich přejmenovat. Z Leninovy se stala Dejvická, z Moskevské zase Anděl. V někdejší stanici Budovatelů se po čase začalo ozývat z reproduktorů Chodov, Gottwaldově už nikdo neřekl jinak než Vyšehrad.

Proces přejmenovávání šel v hlavním městě postupně. Jak se nedávno přesvědčil také organizátor dopravy Ropid, jenž se ptal Pražanů na názor na případné přejmenovávání zastávek MHD, podobné změny nesou obyvatelé metropole nelibě. Všechno se tedy dělo tak, aby nedošlo k dezorientaci a zmatkům. Přeměny stanic Kosmonautů v Háje, Fučíkovy na Nádraží Holešovice či Mládežnické v Pankrác tak proběhly až v následujících měsících.

Stanice metra a jejich ideologické názvy. Svou měl i primátor Vacek

  • Většina porevolučních změn názvů měla udělat pořádek v místopisu. Týkala se linek B a C.
  • Stanice metra B: Anděl býval Moskevská, Jinonice se jmenovaly Švermova. Nové Butovice nesly název Dukelská.
  • Stanice metra C: Stanice Florenc se dříve jmenovala Sokolovská, Háje pak Kosmonautů, Chodov zase Budovatelů. Stanice Nádraží Holešovice nesla název po českém komunistickém novináři popraveném nacisty, Juliu Fučíkovi.
  • Stanice metra C Vyšehrad se dříve jmenovala Gottwaldova, Opatov zase Družby. Pankrác bývala Mládežnická.
  • Roztyly se dříve jmenovaly Primátora Vacka. Ten působil v čele Prahy ve čtyřicátých a padesátých letech minulého století.

„Vzpomínám si, že jsem se po revoluci omlouval jednomu moskevskému kolegovi z vědeckých kruhů, že u nás se stanice Moskevská přejmenovala na Anděl, ale že zůstal název I. P. Pavlova,“ napsal k tématu předrevolučních názvů stanic čtenář deníku Metro Miroslav Miler.

Změn se dočkaly také názvy stanic, které v té době ještě neexistovaly. Příkladem je tehdy projektovaná stanice Slovenského národního povstání, ze které je nyní stanice metra B Hůrka. Vedlejší Nové Butovice měly nést název Únorového vítězství.

Zatímco za minulého režimu se metro v hlavním městě rychle rozšiřovalo, po roce 1989 se paradoxně s koncem socialistického centrálního plánování výstavba výrazně zpomalila. Po přejmenování stanic byla nicméně v roce 1990 dokončena trasa Florenc – Českomoravská, čtyři roky poté se pak nově otevřel úsek od Nových Butovic po Zličín. 

Nostalgii, kterou může ve fanoušcích pražské hromadné dopravy vyvolat blížící se třicetileté výročí revoluce, se rozhodl využít také dopravní podnik. Ten na svém Facebooku nyní nejen přináší unikátní archivní fotografie z předrevoluční éry spojené s MHD, ale také je od fanoušků pod záminkou soutěže sbírá. Ačkoli množství Pražanů akci kvituje, najdou se i tací, kteří si své fotografie ze sametového listopadu raději nechají pro sebe. Uživatel Ladislav Krejčí třeba na profilu dopravce poukázal na fakt, že pokud se chce soukromá osoba dostat k fotografiím z archivu, musí zaplatit. Dopravce je požaduje zadarmo.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Nejočekávanější komiksový snímek roku je tu. Na úspěchu Deadpoola vydělají fandové i producenti

vydáno 24. července 2024  15:56

Výbuchy, kulky i utržené končetiny létající vzduchem, proklatě černý humor. To vše nabídla v kinech dvojice snímků Deadpool (2016) a Deadpool 2 (2018)....  celý článek

Kde je mé mlžítko? Rozmístění sprch a osvěžítek lze snadno naklikat v mapách na internetu

vydáno 24. července 2024  11:00

Pítka, fontány, brouzdaliště i zrekonstruované pumpy. To jsou místa, kde se mohou Pražané svlažit přímo v ulicích rozpáleného města. Nejvíce trendy jsou...  celý článek

Než bych se hýbal, to si raději nesundám tričko. Kila nad limit na plážích i schováváme

vydáno 24. července 2024  5:00

Vystavit tělo veřejnému obdivu, nebo ho skrýt pod hladinou? Tak může znít dilema, které mnohdy trápí lidi ve chvíli, kdy mají pocit, že jejich postava...  celý článek

První chytrá tramvaj jezdí v Plzni. Umí reagovat na překážky a v provozu pustit spěchající hasiče

vydáno 23. července 2024  15:17

Hned v úvodu si řekněme, že doba, kdy se českými městy budou prohánět tramvaje bez řidiče, není úplně za rohem. Přesto je v dohlednu. Jak by mohla...  celý článek