metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 9 °C

Pátek 23. února 2024. Svátek má Svatopluk
Od neděle 12. 6. to pojede na Čáslavsku jinak. | foto: ROPID

Prahou chce být také Žehušicko. Příště jsou na řadě středočeské Žleby

  18:00
Novopečení „Pražané“ budou brzy žít i v okolí obce Žehušice, která se nachází asi osm kilometrů východně od Kutné Hory.

„Obsluhu oblasti na sever od silnice I/17, v jejímž středu leží obec Žehušice, zajistí celkem pětice linek. Z Kutné Hory budou vyrážet tři z nich, všechny již dnes jezdí, a tak dojde pouze k mírným úpravám tras a počtu spojů,“ říká pro deník Metro mluvčí organizátora dopravy ROPID Filip Drápal.

Když jste před pár lety bydleli třeba jen několik desítek kilometrů od hlavního města, jen těžko jste mohli počítat s tím, že odtud až domů dojedete na jeden jediný lístek. V současnosti se tak děje poměrně běžně a onou pomyslnou Prahou se postupně stává díky rozšiřování hranic Pražské integrované dopravy postupně celý Středočeský kraj.

„Přes Starý Kolín a Svatý Mikuláš do Bernardova pojede i nadále linka 803 ve stejném rozsahu jako nyní. Novinkou bude pouze prodloužení dvou párů spojů ve špičkách pracovních dní do Chvaletic. Jeden spoj ve všední dny dopoledne ve směru Bernardov také nepojede kolem bioplynové stanice ve Svatém Mikuláši, ale přes Nové Dvory,“ dodává Drápal s tím, že role MHD Kutná Hora zůstává.

Linka 784 se dočká prodloužení na obou koncích. V Kutné Hoře bude část spojů nově vyrážet již od nemocnice ze zastávky Žižkov, Fučíkova a ze Semtěše bude nově prodloužena přes Dolní a Horní Bučici do Čáslavi. Na lince bude výrazně rozšířen provoz v pracovní dny a tarif PID nově bude platit v celé trase linky.

„V Dolní Bučici a v Horce budou zajištěny na některých spojích návaznosti na linky 710 nebo 782 formou přestupu či přímého vozu, takzvaného převleku. Linka 782 bude v Kutné Hoře zkrácena, nově budou všechny spoje ukončeny již na autobusovém nádraží a k nemocnici místo nich pojede linka 784. Trasa zůstane stejná, pouze dojde k rozšíření platnosti tarifu PID a navýšení počtu spojů v pracovní dny,“ doplňuje Drápal.

Z Čáslavi kromě části spojů linky 784 pojede ještě dvojice nových linek. Mezi Čáslav, Chotusice a Žehušice vyrazí linka 783. Jeden pár školních spojů pojede z Žehušic ještě přes Rohozec a Horku do Svobodné Vsi. Linka 783 nahradí dnešní 240055 (F55) a v provozu bude jen ve všední dny.

„Poslední novou linkou PID je 710, která nahradí neintegrovanou linku 620710 (F79). Z Čáslavi pojede přes Vrdy, Zbyslav, Semtěš, Podhořany u Ronova nad Doubravou a Stojice do Heřmanova Městce a Chrudimi. Tarif PID bude na lince platit pouze v úseku Čáslav – Heřmanův Městec. Trasy ostatních linek v oblasti se nemění,“ vyjmenovává Drápal.

Ke změnám, které integrace přinese, dojde příští neděli 12. června. ROPID se brzy chystá představit také integraci středočeských Žlebů a jejich okolí. Veškeré informace, mapy a jízdní řády najdete na webu organizátora dopravy pid.cz.

Komentáře

Hlavní zprávy

Robotický psycholog není vysavač. Vaše data jsou v bezpečí, tvrdí podnikatel

vydáno 23. února 2024  5:00

Česká platforma VOS.health, kterou založil mladý podnikatel Jiří Diblík s kolegou Ondřejem Kopeckým, pečuje o mentální zdraví více než tří milionů lidí po...  celý článek

Svépomoc je fajn věc. Nejde ji ale chtít po všech, říká kutil a moderátor Libický

vydáno 22. února 2024  13:14

Už nějaký ten rok natáčí hobby pořady. Jeho Libovky Pepy Libického jsou určeny pro všechny, kterým se líbí ručně vyrábět, rekonstruovat, budovat, tvořit,...  celý článek

Více podnikatelek by pozitivně ovlivnilo tuzemskou ekonomiku, tvrdí odborníci

vydáno 22. února 2024  4:55

Být pánem svého času by nevadilo mnohým Čechům. O podnikání je v Česku stále větší zájem. Touha po nezávislosti nabírá na síle.  celý článek

Komerční sdělení

Rohálovská desítka láká na šampionát veteránů i favority z minulých let

vydáno 22. února 2024

Jako už tradičně se sjedou i letos 24. února do Prusinovic na Kroměřížsku vyznavači běhu, aby se postavili na start 31. ročníku silničního závodu...  celý článek