metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / -3 °C

Neděle 3. prosince 2023. Svátek má Svatoslav
Hlavní roli Macbetha bude hrát Marek Němec, jeho ženu Lady Macbeth ztvární Lenka Krobotová. | foto: AGENTURA SCHOK, PAVEL MÁRA

Hra Macbeth odkrývá temné stránky každého člověka, tvrdí režisér Jakub Krofta

  12:00
Praha koncem června ožije tradičními Letními Shakespearovskými slavnostmi. Premiéru budou mít hned čtyři hry anglického velikána dramatu Williama Shakespeara.

Největší novinkou bude temná tragédie Macbeth, kterou přivítají prostory Letní míčovny v Královské zahradě Pražského hradu.

Režisérův sen
Strach, toxické vztahy, věštba, která definuje realitu, a neukojitelná touha po moci, která způsobí katastrofu. Tak popisují známou hru pořadatelé slavností.

„Macbetha jsem si k režírování vybral sám. Je podle mě ze všech děl slavného autora příběhem nejtemnějším,“ uvádí režisér Jakub Krofta, jehož cílem je vytvoření srozumitelného příběhu, se kterým se bude moct identifikovat divák tohoto století.

„Každý člověk má v sobě jak to dobré, tak i zlé. Macbeth v nás odkrývá právě temné stránky a dává nám šanci, abychom nad nimi získali kontrolu a reflektovali je,“ doplňuje Krofta.

Hlavní roli Macbetha ztvární Marek Němec, po boku mu jako Lady Macbeth bude stát Lenka Krobotová. „Letní produkce nabízí určité ‚rozpinďouření‘ interpretace, nemusíme být tak vážní, můžeme si trochu hrát, to mě velmi nadchlo. Pro mě je to jedna z nejkrásnějších Shakespearovských figur,“ popisuje pocity z role Němec.

„Zrod zla v nás a možnost rozhodnout se pro dobrou, či temnou stranu, to je velmi současné téma. Chtěl bych, abychom byli neodolatelně bastardští,“ směje se Němec.

Bude se zpívat
Specialitou letních her bude originální scénicko-koncertní program s názvem Koncert pro mistra Shakespeara, který rozezní prostředí Hudební a taneční fakulty AMU v Lichtenštejnském paláci.

„Představte si parádní letní mejdan,“ popisuje tuto novinku režisér Filip Nuckolls. „Daniel Fikejz už přes třicet let skládá písně k divadelním hrám Williama Shakespeara v nejrůznějších žánrech. Pokoušíme se vytvořit jakýsi jeho portrét a vzdát mu tímto nevšedním zpracováním poctu,“ popisuje Nuckolls.

Diváci uslyší skladby z různých inscenací – od balad přes folk, rock i hiphop. Na jevišti se objeví například Mirek Etzler, Kateřina Pechová nebo Jitka Čvančarová.

„Moc se na to těším a doufám, že lidé začnou zase více chodit na kulturu, protože bez kultury jako národ vyhyneme,“ doufá Čvančarová.

Komedie se loučí
Dvě scény v Praze doplní také představení v Brně, Ostravě a Bratislavě. Ostravští diváci se mohou těšit na premiéru hry Sen noci svatojánské. Otázku „Být, či nebýt“ prince Hamleta poprvé uslyší publikum v Bratislavě. Derniéru bude mít Mnoho povyku pro nic.

Komentáře

Hlavní zprávy

K-trend v České republice. Kde se vzal a o co vlastně jde?

vydáno 3. prosince 2023  6:38

Hudba, kinematografie nebo třeba kosmetika. Několik světů, které korejská kultura uchvátila.  celý článek

V druhé Perinbabě Juraje Jakubiska se mihne i nesmrtelný Dan Nekonečný

vydáno 2. prosince 2023  10:00

Nový snímek je pokračováním 38 let staré fantasy pohádky, která je na Slovensku vánoční klasikou.  celý článek

Slibované kontroverze i férovost hledejte jinde! Hra na oliheň: Výzva překonává očekávání

Strážce streamu
vydáno 1. prosince 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Zbohatni nebo chcípni. Předtím si ale zahraj sérii v tuzemsku většinou neznámých dětských her. A buď v nich nejlepší ze všech. Tohle jednoduché motto se...  celý článek

Čtyři roky s covidem. Rozhovor s epidemiologem Rastislavem Maďarem Poučili jsme se?

vydáno 1. prosince 2023  5:25

Čas šíleně letí. Právě dnes jsou tomu čtyři roky, co v Číně odhalili neslavně proslulý virus covid-19. Deník Metro přináší rozhovor s epidemiologem...  celý článek