metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 23 °C

Čtvrtek 21. září 2023. Svátek má Matouš
Internetový vizionář Alasdair Blackwell | foto: Metro.cz

Rozhovor: Děti by se měly už v šesti letech učit HTML jazyk

  7:00
Internetový podnikatel a webdesigner požaduje, aby výuka zdrojového kódu a dalších programátorských dovedností byla součástí osnov na základních školách. "Jedině tak lidé ovládnou svoje počítače a ne naopak. Software je nyní součástí skoro všeho okolo nás a lidé by mu měli rozumět," říká.

K počítačům zamířil z divadla

  • Alasdair Blackwell je bývalý divadelní herec a režisér.
  • Založil firmu Decoded, která se snaží z lidí s nulovými znalostmi v oboru programování a webových jazyků udělat školené profesionály.

Pětadvacetilketý podnikatel Alasdair Blackwell z Londýna ja vizionář. V současné době vede kampaň za to, aby se webové jazyky HTML, CSS a Javascript učily už na základních školách a každé dítě ve Velké Británii a později na celém světě mělo možnost se s nimi seznámit. "Chci svět naučit kódovat," svěřil se v rozhovoru pro Metro.

Blackwell ale nezůstává jen u slov. Jeho společnost Decoded už teď pořádá bezplatné kurzy programování pro děti. A jeho návrh na změnu osnov teď řeší britské ministerstvo školství. "Zatím se o něm jen mluví, ale cítím tam velkou podporu," prozradil Blackwell. Nicméně, učitelské odbory z nové kampaně nejsou nadšené. "Náhlé změny jenom naruší připravu, kterou musí učitelé projít," uvedl jejich mluvčí.

Proč bychom se všichni měli naučit internetový kód?
Neměli byste platit tisíce za to, že chcete webovou stránku. Tvorba v HTML je velice jednoduchá. V digitálním věku je neuvěřitelné, že je zde taková mezera ve vzdělání. Mezera, ale ne propast. Základní kód byl již vytvořen, takže vy si teď obrazně řečeno můžete stoupnout na ramena obrů a vytvořit něco cool a nového.

Jaké z toho pramení výhody pro společnost?
Je to o posílení role lidí ve světě internetu a o jeho co nejkomplexnější užívání. Znalosti zde zajišťují individuální i kolektivní naplnění.

A kdo stojí proti vám? Kdo s vámi nesouhlasí?
Profesionální programátoři HTML kódu mohou být nepřátelští, protože si myslí, že my jejich znalosti zjednodušujeme pro "hloupé masy". To je přirozené, protože tu zvláštní a exkluzivní moc, kterou oni teď mají, předáváme dalším lidem. Chceme ji předat prakticky všem. Až přejdeme od tradičních kurzů k on-line studování, bude to dostupné kdekoli a pro kohokoli.

Komentáře

Hlavní zprávy

Češi s dluhy. Nejvíce je tíží „dluhy pro dobrou věc“ - hypotéky. Z EU jsou na tom nejhůře Řekové

vydáno 21. září 2023  12:11

Zastavte se někde na ulici a začněte počítat. První, druhý, první, druhý. Statisticky tak každý druhý chodec, který kolem vás projde, patří k lidem,...  celý článek

I vstupní prohlídka u praktického lékaře může zachránit ledviny

vydáno 21. září 2023  9:52

Své dětství a většinu dospívání prožil Vojtěch Růta (25) v jižních Čechách. Zde také chodil na gymnázium a věnoval se svým oblíbeným sportům, jako...  celý článek

S postižením sluchu se v tuzemsku potýká více než půl milionu lidí. Ti dál narážejí na problémy

vydáno 21. září 2023  5:01

„Dlouhodobě vnímáme, že mnohdy nejen úřady, ale i různé instituce ani nevědí, jaké mají lidé se sluchovým postižením potřeby, jaké prostředí jim mají...  celý článek

Komerční sdělení

Na Stříbrném jezeře v Opavě se uskuteční další ročník MTB Crossu

vydáno 21. září 2023

Poklad byste hledali na Stříbrném jezeře v Opavě marně, zato o vyznavače jízdy na horském kole tam nebude v pátek 22. a v sobotu 23. září nouze, neboť se...  celý článek