metro.cz

Počasí v Praze

-6 °C / 0 °C

Sobota, 19. ledna 2019. Svátek má Doubravka.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Archiv MAFRA

Problém Čechů: roste „sendvičová generace“

21. června 2018  11:55 Marek Hýř Metro.cz
Těch, kteří musí dělit svůj čas mezi své děti a rodiče, přibývá.

Neustále přibývá Čechů, kteří se musí starat o své malé děti a zároveň pečovat o nemohoucí rodiče. Příčinou vzniku takzvané sendvičové generace je pak fakt, že se lidé dožívají vyššího věku a odkládají zakládání rodin.

Podle výzkumu, který si dala zpracovat nezisková organizace Život 90 u agentury IPSOS, celých 40 procent lidí pečujících o své rodiče se zároveň stará o alespoň jedno nezletilé dítě. V souvislosti s demografickou situací, kdy bude v roce 2050 každý třetí obyvatel starší 65 let, je pravděpodobné, že počet těch, kteří budou pečovat o své stárnoucí rodiče, do budoucna poroste.

Kam s babičkou

  • Přes léto mnozí lidé řeší, kdo se postará o jejich nemohoucí rodiče, když pojedou na několik dní k moři.
  • Dříve někteří Češi doslova odkládali své rodiče do nemocnice a tvrdili, že jsou nemocní.
  • Nyní však lidé využívají spíše ošetřovatelské služby, sociální pracovníky nebo takzvané odlehčovací pobyty – tedy krátkodobé pobyty pro seniory.

„Pečujícími jsou nejčastěji ženy. Senior, o kterého nejčastěji pečují, je jejich matka,“ komentuje výsledky průzkumu Jan Lorman, ředitel organizace Život 90, a dodává: „Za tuto péči nejsou lidé nijak ohodnoceni a jde na úkor jejich volného času, psychického a fyzického stavu. Velkou hrozbou je také ztráta zaměstnání a tím nízký důchod.“

Lormana proto těší, že se v Česku od 1. června zavedlo takzvané dlouhodobé ošetřovné. „Nárok na ně má pojištěnec nemocenského pojištění, který z důvodu péče o osobu, jež vyžaduje ošetřovatelskou péči v domácím prostředí, nemůže vykonávat žádné zaměstnání,“ uvádí Ondřej Wysoglad, ředitel personální agentury Adecco ČR. Podle něj lidem, kteří dlouhodobě ošetřují své blízké, se prodlouží možnost čerpání příspěvku až na 90 kalendářních dní pracovního volna s náhradou příjmů ve výši 60 procent denního vyměřovacího základu.

Češi stárnou

85

  • Česká populace stárne. Lidé ve věku 65 let a víc tvoří nejdynamičtěji rostoucí skupinu obyvatel. V současnosti představují pětinu populace. Lidí starších 65 let navíc prudce přibývá, v roce 2050 se dokonce jejich počet zdvojnásobí. A seniorů nad 85 let bude pětkrát více. Pozitivním trendem však je, že již tři roky po sobě roste počet narozených dětí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Sloupek Petra Justa: Pod Tatrami

Petr Just, politolog, Metropolitní univerzita Praha
vydáno 19. ledna 2019  5:55

Slovensko je stále výrazně ovlivněno loňskou vraždou novináře Jána Kuciaka, píše Petr Just ve sloupku pro deník Metro.  celý článek

Zranění z Troji mohli dostat peníze dříve

Lávka v Troji padla v prosinci 2017. Oběti jsou dodnes bez koruny.
vydáno 18. ledna 2019  12:20

Oběti pádu trojské lávky dostanou zatím jen zálohu. Pojišťovna ji navíc možná vyplatí později, než slibují radní.  celý článek

Nový hlas v devíti stanicích metra

Stanice metra Budějovická
vydáno 18. ledna 2019  5:55

Hlášení pro nevidomé mají premiéru na Muzeu, Jinonicích i Karlově náměstí.  celý článek

Mladí filozofují, staří rovnou třídí

Ilustrační snímek
vydáno 17. ledna 2019  13:25

Sáčky, plastové krabičky, papír. Na třídění odpadu jsme kabrňáci.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám