metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 18 °C

Pátek 24. března 2023. Svátek má Gabriel

Proč jsou LED pásky tak populární?

  15:24
LED pásky nabízejí hodně muziky za málo peněz. Jsou malé, přitom ale dokážou poskytnout dostatečně intenzivní světlo. Navíc spotřebují málo elektřiny a dokážete si je instalovat i svépomocí.

Kam se LED pásky používají nejčastěji?

Vzhledem k tomu, že LED pásky jsou k dispozici ve výkonech od cca 2 W/m až po zhruba 50 W/m, mohou bez problémů nahradit běžná svítidla. Přece jen ale hezký lustr nebo lampička do interiéru patří, takže doporučujeme instalovat diodové pásky tam, kde se zúročí jejich malá velikost a flexibilita.

K osvětlení pracovní desky v kuchyni

Instalují se na spodek horních skříněk do hliníkového LED profilu, který zabraňuji přehřívání pásku. Profil se buď lepí přímo na skříňku, nebo dává do vyfrézované drážky. Pokud si plánujete dávat diodový pásek sami, je nejsnazší si koupit speciální sadu, ve které je LED pásek, napájecí zdroj a ovladač.

Pohlídejte si, aby LED pásek svítil dostatečně intenzivně, doporučujeme kolem 11 W/m. Barva světla je vhodná neutrální bílá (cca 3800 K – 5200 K). V případě, že máte kuchyň propojenou s obývacím pokojem, je praktické pořídit CCT LED pásky. S nimi pomocí ovládacího zařízení jednoduše nastavíte teplotu světla od teple bílé, která se hodí k relaxaci, až po denní bílou, jež je vhodná na práci.

Do sádrokartonových podhledů

LED pásek se vloží do sádrokartonové kapsy (většinou bývají po obvodu místnosti), v níž pak svítí nepřímo a vytváří příjemnou atmosféru, zvlášť když zvolíte pásek svítící barevně. Protože jde jen o dekorační osvětlení, postačí pásek o výkonu několika wattů na metr.

V koupelně do niky

Podsvětlení zapuštěné poličky je nejen praktické, že lépe vidíte na to, co si berete, ale především je velmi efektní. Jen musíte při realizaci pamatovat na to, že je potřeba někam umístit napájecí zdroj a že pásek musí být chráněn proti vodě, nejlépe aby byl zalit do silikonu.

V obývacím pokoji za televizi

Při dívání na televizi není pro oči zdravé mít úplnou tmu. Proto se stále častěji za prostor televize používají diodové pásky, které okolí obrazovky částečně prosvětlí a oči se pak tolik nenamáhají.

Na schodiště k osvětlení schodových stupňů

Většinou se LED pásek instaluje ze spodní strany nášlapu, pokud jde tedy o schody s nosem. Nejlépe vypadá, když je osvětlení po celé délce schodu. Další variantou, u schodů bez přesahu, je nalepení pásku zboku nebo jeho instalace přímo na nášlap. U poslední varianty je vhodné zvolit pásek s malou dělitelností modulu a zároveň s vysokou hustotou LED čipů, díky čemuž bude světlo svítit kontinuálně.

Podle čeho pásek vybírat?

Kromě toho, jak moc pásek svítí, tedy kolik má wattů na jeden metr, doporučujeme si při výběru především zjistit, v jakém svítí barevném odstínu, jak se ovládá, jaká je maximální délka v celku a kolik má čipů na metr.

Barva světla

Nejčastěji používané LED pásky sice svítí bíle, ale mají určité zabarvení. Pásky s teplou bílou barvou (cca 1700 K až 3500 K) jsou mírně nažloutlé a hodí se k dekoraci, nepřímému osvětlení a do pokojů určených k odpočinku. Navíc si můžete koupit i LED pásky v provedení Warm to DIM. Ty dokážou, že teplota světla při stmívání žloutne podobně jako při stmívání dřívějších vláknových žárovek.

Naopak ledkové pásky s denní bílou barvou (cca 3800 K až 5200 K) stimulují lidskou aktivitu a využívají se především k nasvětlení pracovní desky v kuchyni.

Samozřejmě LED pásky mohou svítit také barevně, jedná se o RGB pásky, a propracovanější jsou ještě RGBW pásky, které svítí barevně a navíc v různých odstínech bílého světla.

Ovládání

Buď lze pásek klasicky ovládat přes vypínač, nebo pokud chcete pásek stmívat a měnit barvu světla, budete potřebovat ovladač pro LED pásky.

Maximální délka v celku

Na trhu jsou pásky, které mají délku třeba až 20 metrů, které lze napájet v celku. Jenže s větší délkou klesá výkon, zvlášť to platí u užších pásků. Proto je vhodné delší soustavy pásků napájet z více zdrojů.

Počet čipů na metr

Čím je počet čipů větší, tím pásek svítí rovnoměrněji a nejsou tak viditelné jednotlivé diody.

Hlavní zprávy

Přes den dovádíme na pódiu, v noc přebalujeme, říkají Skillet

vydáno 23. března 2023  17:56

Rocková čtveřice Skillet v čele s manželskou dvojicí Johnem a Korey Cooperovými má v Česku velkou fanouškovskou základnu. 6. května se v rámci turné vrátí...  celý článek

Tuberkulóza je nemocí všech století. Může ji mít každý, ale nemusí se nikdy projevit

vydáno 23. března 2023  11:01

„Zlá nemoc je u nás definitivně vymýcena.“ Před rokem 1989 byl plicní virus v Československu údajně zcela potlačen. Ale jen na papíře.  celý článek

Zenovou saunu najdete na střeše. Doplněná je také o japonskou zahradu

vydáno 23. března 2023  6:47

Mistrovství republiky bývá většinou nervy drásající podívaná. To v saunových ceremoniálech je pravým opakem. Diváky čeká relax a zklidnění. Zmiňované...  celý článek

Je tu jaro. Pojďte si hrát. Zveme vás na zajímavá pražská dětská hřiště

vydáno 22. března 2023  14:49

Ověřené tipy o Praze pro děti i rodiče. To je web Pražské zkratky. Jeho autorka Růžena Jeleneková tentokrát čtenářům poradí, kde v metropoli najdete...  celý článek