metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 24 °C

Středa, 5. srpna 2020. Svátek má Kristián.
Vlak může přejet i pokud jsou závory otevřené. Jeho rychlost však nesmí... Napsali jste nám
Větší foto
Vlak může přejet i pokud jsou závory otevřené. Jeho rychlost však nesmí překročit 10 km/h. | foto: Metro.cz

Projedou i se závorami nahoře

21. července 2020  10:55 Filip Jaroševský Metro.cz
Železniční přejezd v Praze 6 je místo jako stvořené pro nehodu. Kvůli neznalosti i výluce.

Tragické nehody vlaků jsou bohužel smutným fenoménem tohoto léta. O to více jsou pak někteří řidiči překvapeni, když si to před nimi na železničním přejezdu „prohasí“ vlak, a to aniž by svítila výstražná světla či se spustily dolů závory.

„Minulý týden jsem kolem druhé odpoledne jela přes železniční přejezd v Praze 6 – Liboci. Ačkoliv zde světla nesvítila a nikde nebyla žádná výstražná cedule, projela tudy rychlostí asi deset kilometrů za hodinu lokomotiva, jež táhla vagony štěrku. Ze štěrku se prášilo a auta před přejezdem stála, aby do vlaku nenabourala. Nechápu. To se s těmi potížemi na železnici roztrhl pytel?“ diví se čtenářka. Ta podivný úkaz vyfotila a poslala do redakce deníku Metro.

Železniční nehody

  • Při srážce nákladního a osobního vlaku mezi Úvaly a Českým Brodem se před týdnem zranily více než tři desítky lidí. Strojvůdce, jenž nejspíš pochybil, zemřel.
  • Na stejné trati u Běchovic narazil vlak do čekajícího rychlíku, nikdo se nezranil. Chyba člověka stála pravděpodobně také za srážkou dvou vlaků na trati u Perninku na Karlovarsku. Zemřeli dva lidé, 24 jich bylo zraněno.

Ačkoliv popsaná situace působí na první pohled nezvykle, podle Správy železnic na libockém přejezdu nedošlo k žádnému pochybení. Přejezd je, stejně tak jako všechny přejezdy na celé železniční síti, zabezpečený červeno-bílým výstražným křížem.

Není tedy podle mluvčího Správy Marka Illiaše žádný důvod, proč řidiče před možným vjetím vlaku na koleje dále varovat.

„Vlak na snímku je pracovní vlak, který veze štěrk na opravu tratě. O této skutečnosti jsou informovaní všichni strojvůdci na dotčené trati. Probíhá zde dlouhodobá výluka, zabezpečovací zařízení je tedy vypnuté. A jak potvrzuje i čtenářka, v souladu s předpisy musí vlak přes otevřený přejezd projíždět maximální rychlostí do deseti kilometrů za hodinu, tak aby mohl okamžitě zastavit a opakovaně houkat,“ vysvětluje Illiaš.

Vlak má podle silničního zákona na přejezdu přednost vždy, a to i tehdy, jsou-li závory nahoře. Řada řidičů však podle Illiaše na tento fakt bohužel zapomíná. Výstražný kříž na přejezdu řidiči mimo jiné nařizuje, aby se k přejezdu blížil s obezřetností a maximální rychlostí do třiceti kilometrů v hodině. Možnost srážky s houkajícím vlakem, který jede deset kilometrů v hodině, je proto minimální.

„V případě, že dojde k poruše na zabezpečovacím zařízení, se přejezd spustí do výstrahy. Závory se zavřou a červená světla svítí až do doby odstranění poruchy. To ale není tento případ,“ uzavírá Illiaš.

Komentáře

Hlavní zprávy

KOLOBLOG: Opilý cyklista, veselý sebevrah

Nová Cyklovna Koloblog
vydáno 5. srpna 2020  15:45

Redaktor Pavel Hrabica je cyklista tělem i duší. Na kole vyráží do práce i na výlety. Ve své rubrice Koloblog dává čtenářům tipy, kam se vydat na...  celý článek

Úspěch! Obří ilegální reklama u Nuselského mostu po dlouhých letech zmizela

Plachta zmizela 5. srpna 2020 v odpoledních hodinách.
vydáno 5. srpna 2020  14:45

Je to první malá výhra v dlouholetém boji proti ilegální reklamě v Praze. První reklama na černé inzertní ploše u Nuselského mostu zmizela. Svou obří...  celý článek

Udělejte z Prahy lepší město. Do instagramové výzvy se zapojil také deník Metro

Metro už se zapojilo.
vydáno 5. srpna 2020  10:46

Tu pohozená lahev, támhle tucet vajglů, tady zase samolepka na lampě. Realita ulic metropole i dalších měst. Něco s tím udělat se rozhodli studenti z...  celý článek

Podpora lidí nás nakopla, říká šéf Brutal Assaultu

Tomáš Fiala
vydáno 4. srpna 2020  15:57

„Skoro všichni lidé si nechali vstupenku na příští rok a tím nás podpořili,“ říká šéf největšího metalového festivalu u nás. Pětadvacátý ročník Brutal...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám