metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / -1 °C

Pátek 1. prosince 2023. Svátek má Iva

České i světové premiéry na Lednicko-valtickém hudebním festivalu si poslechne mezinárodní publikum

  9:44
Břeclav 19. září 2023 (PROTEXT) - Na jižní Moravu se obrací pozornost světa klasické hudby. Na přelomu září a října sem během 14 dní zavítají mladí hudebníci z několika zemí, které spojuje silný dramaturgický profil: věk do 25 let, úspěch na mezinárodních soutěžích nebo koncertních pódiích a účast na 8. ročníku Lednicko-valtického hudebního festivalu.

„Podzimní festivalová sezona je tu a s ní i řada premiér národního i světového významu”, říká Jiří Partyka, zakladatel, ředitel a umělecký šéf Lednicko-valtického hudebního festivalu (LVHF). Letošní dramaturgii postavil na umělecké symbióze mladých talentovaných interpretů a fenomenálních hudebníků či známých orchestrů. V několika případech vystupují mladé „rising stars” přímo se svými mentory a hudebními vzory.

Celý festival je koncipován tak, aby lidé mohli navštívit nejen večerní koncerty, ale také přednášky, výstavy, edukace nebo masterclass pod vedením Václava Hudečka. Všechny aktivity se uskuteční od 23. září do 7. října 2023 v lokacích Lednicko-valtického areálu, jehož skvosty jsou dílem a dědictvím Lichtenštejnského šlechtického rodu. Jeden z koncertů se i proto koná v Praze, v Lichtenštejnském paláci na Malé Straně.

Premiéra Fantazie

Žijeme ve světě inovací, umění a hudba, si v tomto ohledu vedou na LVHF dobře. „Letošní dramaturgie je pro diváka rozhodně svěží, v programu se vyjímají hned čtyři hudební premiéry,” představuje Jiří Partyka detailněji, na co se při výběru koncertu může divák zaměřit.

V české premiéře zazní na 2. koncertu LVHF například Koncert h moll č. 3 pro kontrabas a orchestr valtického rodáka Johanna Matthiase Spergera. Na jeho počest pak vytvořil mladý kontrabasista Indi Stivín vlastní kompozici “Valtická fantazie”, jež je napsaná speciálně pro festival. „Půjde tak o světovou premiéru, společně s dalšími dvěma skladbami od Johanna Christiana Bacha a Leopolda Hofmanna,” upozorňuje Partyka. Doplňuje, že na téma života J. M. Spergera (pozn: 1750, Valtice – 1812, Ludwigslust, kontrabasista a hudební skladatel) si na 24. září připravil přednášku moderátor festivalu Jiří Vejvoda, čímž festival stvrzuje i osvětové poslání.

Podzim plný hvězd

Nyní, pár dní před slavnostním zahájením v jízdárně zámku Valtice, je zřejmé, že většinu koncertů zhlédne mezinárodní publikum. To má velký zájem o festivalové zahájení, kdy v sobotu 23.9. vystupuje na společném pódiu houslista a vítěz Eurovision Young Musicians 2022 Daniel Matejča a Filharmonie Brno. Vystoupení brněnského tělesa je samo o sobě další premiérou na LVHF 2023, která se odehraje pod taktovkou Tomáše Netopila. Ze zahraničních umělců se můžeme těšit na vystoupení houslistky Michelle Stern (USA), klavíristy Maxima Lando (USA) i dvou ukrajinských pěvců – sopranistky Darii Kolisan a barytonisty Yuriie Strakhova. Jejich koncerty jsou v ambientním duchu v nádherných lokacích Zámečku Pohansko a v jízdárně zámku Lednice.

„Pozvání na LVHF letos přijaly i další významné orchestry a sbory. V následujících dnech se na Lednicko-valtickém hudebním festivalu představí PKF – Prague Philharmonie, Barocco sempre giovane, Wranitzky Kapelle, chlapecký sbor Boni Pueri a Orquestrina Baborak,” jmenuje Partyka festivalové obsazení s tím, že společně s nimi vystupují z českých rising stars klavírista Matěj Novák, kontrabasista Indi Stivín nebo talentovaná hobojistka Tereza Tourková.

Večer pro tango a lesní roh

Závěrečný galakoncert bude nepsanou poctou lesnímu rohu, nástroji, který se vyvinul z loveckých nástrojů používaných pro hraní loveckých fanfár, což se k ambientu Lednicko-valtického areálu skvěle hodí. „Po boku Radka Baboráka, světové autority nejen mezi hornisty, vystoupí v jízdárně zámku Lednice jeho student, nadaný norský hráč na lesní roh Yngve Abelvik. Společně s Orquestrina Baborak uvedou nejen skladby G. Telemanna, J. S. Bacha či L. van Beethovena, ale především uvedou v nový háv dílo hlavního představitele argentinského tanga Astora Piazzolly,” upozorňuje Partyka.

Od rozbřesku do setmění

Hudební svátek na nejjižnějším jihu jižní Moravy má na programu i vzdělávání a prostor pro děti a juniory. Například ve středu 4. října se uskuteční speciální masterclass vedený houslovým mistrem Václavem Hudečkem.

Dále organizátoři připravili pro žáky ZŠ Valtice a ZŠ Lednice edukační koncert v podobě dětské opery “Psí svět”. Tento unikátní projekt, který vznikl na půdě ZUŠ Veveří v Brně, dává žákům možnost uplatnit své dovednosti v přímé mezioborové spolupráci s profesionálními divadelníky a hudebníky z Ensemblu Opera Diversa. Děti se dále mohou rozvíjet v rámci kreativních dílniček s názvem “Hudební omalovánky” pod vedením výtvarnice Veroniky Remak 3. října v Galerii Korek ve Valticích.

Součástí doprovodného programu je i výstava mladé výtvarnice Annushky Litchie na téma jejího netradičního dětství v USA. Výstava se koná v Havlíčkově vile v Břeclavi–Poštorné.

Vstupenky na jednotlivé koncerty lze zakoupit online nawww.lvhf.cz nebo v síti GoOut a v prodejních místech LVHF v Brně, Břeclavi, Lednici, Mikulově, Valticích, Plzni, Praze a Ostravě. Rezervovat je lze také e-mailem na adrese prodej@lvhf.cz.

Partneři festivalu

Festival je realizován za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Jihomoravského kraje a měst Břeclav, Valtice, Mikulov a obce Lednice.

Generálním partnerem festivalu se posedmé stala společnost ZFP akademie, a. s.

Hlavními partnery koncertů jsou společnosti Stavební firma PLUS s. r. o., ALBAForm Inc., MND a. s., Alcadrain s. r. o. a AGROSTROJ Pelhřimov a.s.

Hlavními mediálními partnery festivalu jsou Česká televize a Deník.

Festival se koná pod záštitou prezidenta ČR Petra Pavla, ministra kultury ČR Mgr. Martina Baxi, hejtmana Jihomoravského kraje Mgr. Jana Grolicha.

Kompletní partnerská struktura Lednicko-valtického hudebního festivalu je k dispozici na www.lvhf.cz/partneri.

Informační weby festivalu

www.lvhf.cz (oficiální stránky festivalu)

www.facebook.com/LVHF.cz

www.youtube.com/LVHFcz

Hlavní zprávy

Čtyři roky s covidem. Rozhovor s epidemiologem Rastislavem Maďarem Poučili jsme se?

vydáno 1. prosince 2023  5:25

Čas šíleně letí. Právě dnes jsou tomu čtyři roky, co v Číně odhalili neslavně proslulý virus covid-19. Deník Metro přináší rozhovor s epidemiologem...  celý článek

Přízračná oblaka páry v Hostivaři dosyčí. Na Vánoce po nich nebude památky

vydáno 30. listopadu 2023  16:59

Žádná díra není pro deník Metro a jeho čtenáře málo významná. Zní to jako nadsázka, ale tento fakt platí zejména tehdy, když se z ní skoro dva roky valí...  celý článek

Je tu prostě příliš mnoho aut. Praha není nakufovací, líčí náměstek primátora Zdeněk Hřib

vydáno 30. listopadu 2023  11:00

Magistrát chystá reformu zón placeného stání. Účinnost nového nastavení systému by měla začít 1. října 2024.  celý článek

Otužilci slaví 100 let plavání ve Vltavě. Výročí připomene kniha plná reportáží a rozhovorů

vydáno 30. listopadu 2023  7:00

Pro chladivé kratochvíle nadchl Pražany skoro šedesátiletý klenotník. Na jeho počest se pravidelně koná vánoční závod plavců u Národního divadla.   celý článek