metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 23 °C

Čtvrtek 21. září 2023. Svátek má Matouš

Cirkulární ekonomika: Ermewa aktivně podniká kroky pro zelenější budoucnost

  9:10
Praha 21. dubna 2022 (PROTEXT) - Cirkulární ekonomika je v jádru samotného podnikání společnosti Ermewa SA. Oblast nákladní železniční dopravy má zelenou z pohledu životního prostředí. Není nic nového, že Ermewa prosazuje transformaci celé nákladní přepravy směrem k uhlíkové neutralitě a významně se zapojuje v oběhovém hospodářství již několik let. Teď se Ermewa posouvá na další úroveň - její kanceláře jsou vybaveny nábytkem z materiálů z jejích vlastních recyklovaných nákladních vagonů.

Ermewa SA, 2. největší pronajímatel železničních nákladních vozů v Evropě s pobočkou pro východní Evropu v Praze, má dlouhodobé zkušenosti s plánovanou recyklací a prodlužováním servisní využitelnosti vozů ve své flotile již od svého založení v roce 1956. Důraz na cirkulární ekonomiku a její důležitost ve společnosti byl vyzdvižen během konference v Paříži, kterou Ermewa organizovala v roce 2018. Peter Reinshagen, CEO společnosti Ermewa, nastínil postoj firmy a nutnost řídit se pěti pilíři cirkulární ekonomiky v oblasti pronájmu železničních vagonů, jimiž jsou konstrukce a design, neustálé používání, údržba, renovace a recyklace.

Železniční vozy patří mezi dlouhodobé kapitálové statky. Mohou být v provozu po dlouhých 40 let a více. Délka jejich užívání a celý životní cyklus vagonů Ermewa je promýšlen již při návrhu konstrukce. Adaptabilita k měnícím se požadavkům v logistice je rozhodující pro konkurenceschopná řešení přepravy na železnici. Ermewa proto úzce spolupracuje s výrobci vagonů při návrhu konstrukčních řešení, které v maximální možné míře předvídají budoucí technický vývoj.

Předtím, než se vagon vydá na svou první cestu, vzniká uhlíková stopa již při jeho výrobě. Opakované používání a široké možnosti využití dávají ekologicky a environmentálně smysl. Nákladní vozy společnosti Ermewa v průběhu let mnohokrát mění uživatele a během svého životního cyklu jsou optimálně využívány. Spolu s tím přichází v jedné ruce pravidelná údržba pro zajištění bezpečnosti a také výkonu.

Během svého dlouhého životního cyklu vagony dosáhnou bodu, kdy není určitý typ již požadován na trhu. V tomto momentu volí Ermewa generální přestavbu vozu. Rekonstrukce a přestavba je protikladem k rozšířenému konzumnímu přístupu jednorázového používání. Výsledkem rekonstrukce jsou moderní vozy, které spolehlivě vydrží na kolejích minimálně dalších deset let. Rozsáhlá rekonstrukce však někdy není tím správným řešením. V těchto případech může být řešením přestavba a přizpůsobení vozu pro nové přepravní požadavky.

Ermewa provádí přibližně 58.000 údržbových úkonů ročně a každý rok je renovováno 1300 železničních vozů. Od určitého okamžiku již nemusí být renovace finančně efektivní a bezpečné používání vozu se nedoporučuje. Poté je vyřazen z provozu. Následně je úkolem najít ekologicky nejvýhodnější využití všech komponentů z vagonu. Ermewa myslí dál, než je prosté řešení standardní recyklace šrotu. Cílem je zajistit co nejvyšší návratnost každé součástky zpět do uživatelského cyklu nebo alespoň jako další materiál. Perfektně fungující komponenty jsou nadále používány jako náhradní díly. Zbývající kov je opět k dispozici jako surovina. Pro ostatní díly, jako jsou plachty nebo dřevěné podlahy nákladních vozů, našla Ermewa další využití skrze spolupráci s designéry. Spolu s nimi a recyklačními společnostmi Ermewa vyvinula produkty, díky kterým se vrátí tyto materiály zpět do ekonomického oběhu. Praktické doplňky jako tašky nebo obaly na doklady a karty jsou vyráběny z plachty, která dříve zakrývala tělo vagonu. Dřevo z podlah vozů slouží jako materiál pro výrobu designového nábytku vyráběného ve spolupráci s francouzským partnerem SGM Recyclage. Stoly v zasedacích místnostech v kancelářích Ermewy jsou vyrobeny ze dřeva z vlastních vagonů, které jezdily po kolejích téměř 40 let. Dokonalý příklad toho, že cirkulární ekonomika je součástí DNA společnosti Ermewa.

Způsob, jakým Ermewa spravuje svoji flotilu vozů, byl v posledních letech postupně zaveden i do fungování společnosti mezi zaměstnance, počínaje recyklací kancelářského materiálu a tříděním odpadu až po sdílená jízdní kola pro zaměstnance. Podnikání, které je šetrné ke klimatu, nebo lépe, je klimaticky neutrální, je výzvou současnosti. Ermewa bude pokračovat s přispěním dvou hlavních cílů – snížení emisí a vysoké účinnosti.

.

Hlavní zprávy

Češi s dluhy. Nejvíce je tíží „dluhy pro dobrou věc“ - hypotéky. Z EU jsou na tom nejhůře Řekové

vydáno 21. září 2023  12:11

Zastavte se někde na ulici a začněte počítat. První, druhý, první, druhý. Statisticky tak každý druhý chodec, který kolem vás projde, patří k lidem,...  celý článek

I vstupní prohlídka u praktického lékaře může zachránit ledviny

vydáno 21. září 2023  9:52

Své dětství a většinu dospívání prožil Vojtěch Růta (25) v jižních Čechách. Zde také chodil na gymnázium a věnoval se svým oblíbeným sportům, jako...  celý článek

S postižením sluchu se v tuzemsku potýká více než půl milionu lidí. Ti dál narážejí na problémy

vydáno 21. září 2023  5:01

„Dlouhodobě vnímáme, že mnohdy nejen úřady, ale i různé instituce ani nevědí, jaké mají lidé se sluchovým postižením potřeby, jaké prostředí jim mají...  celý článek

Komerční sdělení

Na Stříbrném jezeře v Opavě se uskuteční další ročník MTB Crossu

vydáno 21. září 2023

Poklad byste hledali na Stříbrném jezeře v Opavě marně, zato o vyznavače jízdy na horském kole tam nebude v pátek 22. a v sobotu 23. září nouze, neboť se...  celý článek