metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 25 °C

Středa 24. července 2024. Svátek má Kristýna

Průzkum ukazuje, co Češi (ne)ví o vasektomii. Zájem o ni přitom stále roste

  8:14
Praha 8. listopadu 2023 (PROTEXT) - Ačkoliv je v Česku zájem o mužskou vasektomii na vzestupu a za posledních 5 let stoupnul počet těchto zákroků téměř pětinásobně, stále si spousta Čechů chybně myslí, že se jedná o odstranění varlat. Na otázky ohledně vasektomie a sexuálního života obecně se Čechů ptal průzkumu projektu vasektomie bez skalpelu.

Projekt Vasektomie bez skalpelu, který má za cíl bořit mýty a informovat české muže o výhodách moderní bezskalpelové metody vasektomie, si nechal po několika letech opět zpracovat průzkum ohledně informovanosti Čechů o vasektomii. Na otázky odpovídal reprezentativní vzorek tisíce respondentů s průměrným věkem 43 let. Informovanost o vasektomii se lehce zvedla, ale i tak si stále téměř 30 % mužů myslí, že při ní dochází k odstranění varlat. Čtvrtina mužské populace se zase obává, že po vasektomie dojde ke ztrátě erekce. „V posledních letech přitom pozorujeme setrvalý nárůst počtu zájemců i provedených vasektomií, každý rok o 10-15 procent,“ prozradil MUDr. Lukáš Bittner, urolog a sexuolog, který stojí za projektem vasektomie bez skalpelu.

V informovanosti ohledně možností mužské antikoncepce se ale Češi polepšili – pouze necelá dvě procenta respondentů nedokázala vyjmenovat žádnou možnost (minule více než 6 %), kondom zmínilo 93 % respondentů (oproti 80 % z minula), o vasektomii už slyšelo dokonce dvojnásobné množství odpovídajících. Více než polovina mužů pak vasektomii správně považuje za nejspolehlivější metodu zabraňující početí. „I přes neustálý posun v metodách antikoncepce je vasektomie stále považována za nejspolehlivější metodu mužské antikoncepce a za jednu z nejspolehlivějších forem antikoncepce vůbec,“ doplňuje MUDr. Lukáš Bittner. Lidí, co si chybně myslí, že muži po vasektomii už nikdy nemohou mít vlastní děti je ale více – 56 % (původně 50 %).

Nově se průzkum zabýval i spokojeností Čechů se svým sexuálním životem. Více jak tři čtvrtiny odpovídajících je s kvalitou svého sexuálního života spokojena, více jak 60 % pak má sex alespoň jednou týdně (třetina % dokonce i několikrát týdně). Téměř 10 % respondentů uvedlo, že sex nemá vůbec. Sex několikrát týdně by přitom chtěla mít téměř polovina dotázaných, čtvrtina pak jednou týdně, 16 % respondentů každý den a celá 2 procenta nemá o sex zájem nikdy.

Vasektomie bez skalpelu

Vasektomie je chirurgický zákrok, při kterém dojde k přerušení chámovodů v oblasti šourku a tím ke sterilizaci muže. Při klasické vasektomii je šourek rozříznut skalpelem. „Daleko šetrnější, méně bolestivou metodou s minimálním rizikem komplikací je tzv. bezskalpelová vasektomie, kdy je chámovod za použití specifických nástrojů rychle zachycen a vytažen nad povrch kůže z malého vpichu. Zákrok se provádí v lokální anestezii velmi malou rankou, která není po zahojení znatelná,“ vysvětlil MUDr. Lukáš Bittner. Varlata zůstávají v každém případě na svém místě a dále plní hormonální funkci beze změny. Zákrok nemá vliv ani na hladinu sexuálních hormonů a s tím spojené libido. „Je naopak prokázáno, že muži po vasektomii mají častější pohlavní styky a mají i více sexuálních partnerek. Odpadá totiž strach z neplánovaného otěhotnění,“ doplnil Lukáš Bittner. Vasektomie i s přípravou trvá 20 minut, samotný operační čas je pak pod 10 minut. Zákrok nehradí zdravotní pojišťovna a pohybuje se okolo 15 tisíc korun.

A co když si to pacient po čase rozmyslí? Spermie jsou ve varlatech stále produkovány i po vasektomii. Ale úspěšnost znovunapojení chámovodů a následného přirozeného početí je jen kolem 50-60 %. Další možností je odebrání spermií přímo z varlete, které má velmi vysokou úspěšnost, ale následně je nutné provést mimotělní oplodnění (IVF). Poslední možností je zamrazení a uchování spermií ještě před zákrokem. Více informací najdete na https://www.vasektomiebezskalpelu.cz/.

 

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

 

 

Hlavní zprávy

Než bych se hýbal, to si raději nesundám tričko. Kila nad limit na plážích i schováváme

vydáno 24. července 2024  5:00

Vystavit tělo veřejnému obdivu, nebo ho skrýt pod hladinou? Tak může znít dilema, které mnohdy trápí lidi ve chvíli, kdy mají pocit, že jejich postava...  celý článek

První chytrá tramvaj jezdí v Plzni. Umí reagovat na překážky a v provozu pustit spěchající hasiče

vydáno 23. července 2024  15:17

Hned v úvodu si řekněme, že doba, kdy se českými městy budou prohánět tramvaje bez řidiče, není úplně za rohem. Přesto je v dohlednu. Jak by mohla...  celý článek

Víte, jaký je rozdíl mezi kryptoměnovou burzou a kryptoměnovou směnárnou?

vydáno 23. července 2024  12:00

V případě směnárny jde o platformu, která umožňuje přímou výměnu jedné kryptoměny, například bitcoinu, za jinou. Lidé zde nakupují a prodávají za ceny...  celý článek

V kůži mechanika. Přezouvání formule 1 si můžete vyzkoušet na nábřeží Vltavy

vydáno 22. července 2024  21:00

V polovině srpna zavítá do centra Prahy tým Red Bull Racing se svou našlapanou událostí Red Bull Showrun. Než se tak ale stane, budou mít fanoušci závodů...  celý článek