metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 20 °C

Sobota 30. září 2023. Svátek má Jeroným, Ráchel

Stavebnictví poprvé součástí Maker Fair

  14:34
Praha 2. června 2023 (PROTEXT) - Na pražském Výstavišti představí Národní centrum Stavebnictví 4.0 interaktivní workshop k modulárnímu stavebnictví, tradiční řemesla i nejnovější trendy v podobě 3D tisku betonu.

V pořadí již šestý Maker Faire Prague, největší festival kreativity a technologií v Česku, míří do Křižíkových pavilonů na pražském Výstavišti. Uskuteční se o víkendu 10. do 11. června. Návštěvníci letos poprvé spatří zajímavé ukázky ze stavebnictví.

Národní centrum Stavebnictví 4.0 představí hned několik projektů, které kombinují inovaci, technologie a kreativitu.

Prezentace: Radek Pospíšil – Můj domeček

Sobota 10. 6. 2023 v 15.00 hodin

Radek je učeň-truhlář a v 16 letech si postavil na zahradě rodičů vlastní bydlení - domek. Tisíce lidí sledovali jeho snažení přes profil na Instagramu. Radek nás seznámí se svými plány, řekne nám něco o tom, proč začal stavět, jak mu pomohlo studium řemesla a jaké znalosti mu naopak při stavbě chyběly. A také, samozřejmě, kolik to všechno stálo (úsilí, peněz a mozolů)?

Workshop: Nakladatelství Pipasík: Dům pro každého

Sobota 10. 6. 2023 v 11.30 - 13.30 hodin (lístky na Go Out)

Architektky Zuzana Šuleková a Jitka Musilová z Nakladatelství Pipasík připravily poutavý praktický workshop pro děti ve věku 6-10 let. Děti se vydají na vzrušující cestu za poznáním světa architektury a stavitelství. Prostřednictvím principů modulární výstavby a plánování domu se účastníci dostanou k vytvoření vlastních miniaturních domů a zároveň prozkoumají kouzlo designu a kreativity.

“Společně zvážíme důležité aspekty, jako je velikost rodiny, vícepodlažní bydlení a jedinečné možnosti, které modularita přináší. Je to skvělá příležitost pro děti, jak popustit uzdu fantazii a inspirovat se nekonečnými možnostmi architektonické tvorby, ” uvádí Ing. Arch. Zuzana Šuleková.

Prezentace So Concrete

Sobota 10. 6. 2023 v 15.30 hodin

Dmitrij Nikitin, inženýr robotiky ze společnosti SO CONCRETE představí technologii 6 osé robotické fabrikace s využitím UHPC (ultra-high-performance concrete). Na přednášce představí i projekt tramvajové zastávky v Praze, která ukazuje možnost využití technologie pro městský mobiliář nebo řešení pro střešní systémy.

Workshop: Profi mentor řemesel Michal Baláž – Stavíme sedlovou střechu

Neděle 11. 6. 2023 od 10.00- 16.00 hodin

Pan Baláž se společně s dětmi pustí do stavby úžasné sedlové střechy ve velikosti gauče. Děti se stanou skutečnými tesaři a klempíři a budou pracovat se dřevem a nástroji, které používají opravdoví profesionálové. Tento zábavný workshop je připravený ve spolupráci se Svazem podnikatelů ve stavebnictví, který je partnerem Národního centra Stavebnictví 4.0.

Národní centrum Stavebnictví 4.0 je nová akademicko-průmyslová platforma, která usiluje o modernizaci českého stavebnictví. Centrum v současné době sdružuje 28 partnerů, včetně technických univerzit ČVUT, VUT, VŠB-TUO, TUL a ZČU. Našimi hlavními průmyslovými partnery jsou ŘSD ČR, Leube, Heluz, Sudop Group, Autodesk, Metrostav, STRABAG, PREFA PRO a Wienerberger. Centrum bylo založeno v lednu 2022. Stejné zaujetí, s jakým se věnujeme transformaci stavebnictví a budování sítě testbedů pro stavebnictví, vkládáme i do edukačních aktivit a popularizace stavebnictví mezi mladými lidmi. Protože stavebnictví je fascinující! Na přípravě programu Maker Fair Praha 2023 se podílel Svaz podnikatelů ve stavebnictví, významný partner NCS 4.0.

Kontakt:

Národní centrum Stavebnictví 4.0

ČVUT v Praze | Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky

tamara.almeida@cvut.cz | www.ncs40.cz

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

Hlavní zprávy

V USA se mi líbila otevřenost, v Česku miluji kulturu, říká dcera legendárního hokejisty

vydáno 30. září 2023  5:26

Zpěvačka Dominika Hašková, známá z mezinárodní kapely We Are Domi, prožila dětství s rodinou v Severní Americe, pak strávila několik let v Česku a vydala...  celý článek

Kombo nesrovnatelných novinek. Dejte si Medvěda na Koksu a po něm opulentní Babylon

Strážce streamu
vydáno 29. září 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU K výběru tématu aktuálního Strážce streamu mě tentokrát ponoukla aktuální nabídka čerstvě přidaných filmových titulů dostupných na streamovací platformě...  celý článek

Téměř 500 let starý pivovar opravují nadšenci z Měcholup. Zlonické pivo chce valivou pěnu

vydáno 29. září 2023  5:59

Budova Pivovaru Zlonice, který se nachází asi sedm kilometrů severně od Slaného, má nové vlastníky. Těmi je dvojice mladých pivovarníků stojících za již...  celý článek

Komerční sdělení

Petit Prix zve vyznavače orientačního běhu na svahy loňského šampionátu

vydáno 29. září 2023

Lyžařská sezóna je sice zatím v nedohlednu, ale spodní stanice vleku v obci Nová Ves nad Nisou bude i tak v sobotu 30. září a v neděli 1. října v...  celý článek