metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 24 °C

Středa, 5. srpna 2020. Svátek má Kristián.
Dobrých instalatérů je stále málo.
Větší foto
Dobrých instalatérů je stále málo. | foto: Profimedia.cz

Řemeslníci zdražují, kvalita práce je však velmi rozdílná

2. února 2019  11:20 Marek Hýř Metro.cz
Aktuálně je největší zájem o zedníky, elektrikáře, truhláře a instalatéry.

Je jich málo, a tak si mohou diktovat svou cenu. Řeč je o řemeslnících. Za jejich práci v současnosti Češi zaplatí o více než čtvrtinu víc než v roce 2016. Příčinou zdražování je však i to, že lidé jsou díky vyšším osobním příjmům ochotni více investovat do rozsahu i kvality práce řemeslníků.

Během posledních dvou let se nejvíce zvedly ceny za zednické práce, a to v průměru z 34 tisíc korun na 50 tisíc korun na zakázku. U obkladačů se cena zakázek oproti roku 2016 zvýšila o 5 600 korun. Výrazně ceny rostly také u malířů, elektrikářů a truhlářů. O výše zmíněné profese je v poslední době také i největší zájem. Informace vyplývají z aktuálních dat největšího českého poptávkového portálu řemeslných prací Nejřemeslníci.cz.

Přestože podle údajů portálu poptávka po řemeslné práci roste, s jejími výsledky zákazníci nejsou vždy zcela spokojeni. Vadí jim především to, že výsledná cena zakázky je mnohdy vyšší, než původně očekávali, nebo neodpovídá kvalitě odvedené práce. Zadavatelé práce často naráží také na omezené časové možnosti řemeslníků a nedodržování smluvených termínů. „Čím dál tím víc lidí si proto začíná řemeslníky dopředu důkladně prověřovat na internetu. Nejvíc je přitom zajímají zkušenosti a hodnocení jiných zákazníků,“ říká ředitel portálu Nejřemeslníci.cz.

Podle Miloslava Janečka, ředitele Střední odborné školy Jarov v Praze 9, se však blýská na lepší časy. „V posledních letech se zvyšuje zájem i o ostatní stavebně zaměřené obory, například o obory malíř, podlahář, kominík, zedník, zámečník. I v následujících letech očekáváme další nárůst uchazečů,“ říká Janeček. Jedním dechem ale dodává: „Opravdu šikovných a spolehlivých řemeslníků na trhu práce dostatek hned tak nebude.“

Sehnat v současné době kvalitního řemeslníka může trvat třeba i několik měsíců. Například na klempíře, tesaře nebo pokrývače – profese, kterých je na trhu práce zoufale málo – zákazníci čekají i rok. „Řemeslníci jsou velice vytížení, je po nich poptávka, vydělají si opravdu zajímavé peníze, v některých oborech se průměrné výdělky pohybují i výrazně nad padesát tisíc korun měsíčně,“ potvrzuje vzrůstající cenu zakázek Janeček.

Průměrná hrubá měsíční mzda

Deník Metro vybral některá další odvětví pro porovnání.

  • V zemědělství, lesnictví a rybářství si lidé v Česku loni vydělali v průměru 26 067 korun měsíčně.
  • V oborech doprava a skladování byla průměrná mzda 29 646 korun.
  • O něco hůře jsou na tom čeští recepční a číšníci. V odvětví ubytování, stravování a pohostinství byla loni průměrná měsíční mzda pouze 18 668 korun.
  • Ve vzdělávání byla loni průměrná mzda 31 014 korun. Lidem pracujícím ve školství se má ale plat zvyšovat. Pro letošní rok vláda schválila zvýšení učitelských platů o deset procent v základu tarifu, dalších pět procent mohou ředitelé přidat v rámci pohyblivé složky.
  • V odvětví zdravotní a sociální péče měli loni Češi v průměru 34 131 korun měsíčně.
  • Pokud někdo loni pracoval v informační či komunikační činnosti, přišel si v průměru na 54 616 korun měsíčně.

O jaké profese je zájem?

  • V Česku chybějí nejen řemeslníci, ale také technici.
  • S jejich nedostatkem se potýká stavebnictví, energetika, samozřejmě IT a telekomunikace, ale třeba i bezpečnostní služby nebo firmy zabývající se úpravou vody.
  • Podle údajů portálu Profesia.cz je největší zájem o elektrotechniky a servisní techniky, z oborů kromě IT vede strojírenství.
  • Největší problém s obsazením nabízených míst mají výrobní podniky, zejména strojírenské.

Komentáře

Hlavní zprávy

Úspěch! Obří ilegální reklama u Nuselského mostu po dlouhých letech zmizela

Plachta zmizela 5. srpna 2020 v odpoledních hodinách.
vydáno 5. srpna 2020  14:45

Je to první malá výhra v dlouholetém boji proti ilegální reklamě v Praze. První reklama na černé inzertní ploše u Nuselského mostu zmizela. Svou obří...  celý článek

Udělejte z Prahy lepší město. Do instagramové výzvy se zapojil také deník Metro

Metro už se zapojilo.
vydáno 5. srpna 2020  10:46

Tu pohozená lahev, támhle tucet vajglů, tady zase samolepka na lampě. Realita ulic metropole i dalších měst. Něco s tím udělat se rozhodli studenti z...  celý článek

Podpora lidí nás nakopla, říká šéf Brutal Assaultu

Tomáš Fiala
vydáno 4. srpna 2020  15:57

„Skoro všichni lidé si nechali vstupenku na příští rok a tím nás podpořili,“ říká šéf největšího metalového festivalu u nás. Pětadvacátý ročník Brutal...  celý článek

Legenda investigativní novinařiny vzpomíná na krále podsvětí i na brutalitu mafie z Východu

Josef Klíma
vydáno 4. srpna 2020  13:56

Od začátku července můžete na platformách Apple, Spotify, SeznamZprávy.cz nebo Google Podcasts poslouchat podcast s názvem České podsvětí. Josef Klíma zde...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám