metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 12 °C

Sobota 25. března 2023. Svátek má Marián
Schéma pokrytí stanic | foto: DPP

Signál v metru chytíte i na Hůrce. Ta ale v seznamu pokrytých stanic není

  17:57
Celkově je v síti pražského metra pokryto datovým mobilním signálem již 31 stanic a přilehlých tunelů. Posledním přírůstkem je spodní část stanice metra Můstek, kde se dá přestoupit na trasu B. Dopravní podnik ve spolupráci s konsorciem operátorů k tomuto účelu využívá takzvanou LTE technologii, která pomocí postupně instalovaných vyzařovacích antén a kabelů přenáší do telefonů vysokorychlostní připojení. Stanic, v nichž se dá v Praze chytit signál, je ale ve skutečnosti mnohem více. „Venkovní signál je třeba i na Střížkově, Černém Mostě, Hůrce nebo na Depu Hostivař,“ píše na Facebooku Ropid uživatel František Štainc.

Právě povrchové stanice metra, mezi které se řadí ještě například Rajská zahrada či Vyšehrad, proto de facto dopravnímu podniku kazí statistiky. A to i přesto, že jsou velmi detailně propracované. Kam se ale signál v povrchových stanic „sám“ nedostane, jsou bezesporu tunely. Tam je již třeba instalovat přibližně pět centimetrů široký vyzařovací kabel.

„Rychlost osazování tunelu metra sítí LTE záleží na jeho délce. Nejkratší úsek mezi Muzeem a Hlavním nádraží měří 425 metrů, naopak nejdelší s 2748 metry spojuje Nádraží Holešovice a Kobylisy. Na instalacích se v přepravní výluce podílí až 70 techniků. Na výstavbu LTE sítě v jedné stanici je potřeba minimálně 50 hodin, pokrytí tunelu mezi dvěma stanicemi v obou směrech zabere přibližně dva měsíce,“ upřesňuje pro Metro mluvčí dopravce Aneta Řehková.

Pokrytí úseku mezi dvěma stanicemi stojí podle tiskového odboru dopravního podniku v průměru deset milionů korun v závislosti na jeho délce. Původně se hovořilo o tom, že celou stávající síť metra pokryje konsorcium operátorů do konce roku 2022. Zatímco generální ředitel dopravního podniku Petr Witowski tvrdí, že metropole pokrývá metro daty pozdě, kritici hovoří o zbytečnosti celé akce. Daleko oblíbenější je u Pražanů wi-fi připojení, které je na rozdíl od dat zdarma. „Kdyby se radši vybavily všechny stanice wi-fi jako třeba v metru v Sofii. Myslím, že na Smíchovském nádraží nějaká bývala, ale v poslední době jsem ji tam už nechytil – pro koupení jízdenky na vlak jsem se musel připojit k odstavenému vlaku RegioJetu,“ komentuje na Facebooku Ropidu uživatel Martin Votava. 

Mobilní signál v metru

  • V metropoli je pokryto signálem LTE 31 z celkových 61 stanic. Díky němu chytíte data.
  • Wi-fi signál byl dříve dostupný v osmi stanicích metra: na lince A na Muzeu, na lince B na Florenci, Náměstí Republiky a Smíchovském nádraží a na lince C na Florenci, Hlavním nádraží, Muzeu a na Pražského povstání. Všechny tyto stanice, vyjma Náměstí Republiky, jsou v současnosti již plně pokryty signálem vysokorychlostní sítě LTE, včetně přilehlých tunelů, kam wi-fi síť nedosahovala. Na Náměstí Republiky bude LTE do konce roku.
  • Veškeré práce na výstavbě LTE sítě probíhají pouze během pravidelných nočních výluk metra, které trvají přibližně tři hodiny. Instalace nicméně neprobíhají každou noc. Přednost před nimi mají rekonstrukce, opravy stanic či tunelů a veškeré činnosti nezbytné pro zachování plné provozuschopnosti metra.

Komentáře

Hlavní zprávy

Joel a Ellie se prostříleli do finále. The Last of Us se vrátí, a to i díky poctivému řemeslu

vydáno 24. března 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Očekávaná seriálová adaptace oblíbené herní pecky The Last of Us dospěla minulý týden ke svému konci. Jde o nejsledovanější seriál na HBO Max vůbec a není...  celý článek

Když můžeš pomoci, tak musíš, říká Jan Tuna. Řeč je o dárcovství kostní dřeně

vydáno 24. března 2023  5:27

Moderátor Jan Tuna je léta známý svými pořady, ve kterých bojuje buď proti nekvalitním potravinám, nebo naopak pomáhá při řešení různých problémů....  celý článek

Přes den dovádíme na pódiu, v noci pro změnu přebalujeme, říkají Skillet

vydáno 23. března 2023  17:56

Rocková čtveřice Skillet v čele s manželskou dvojicí Johnem a Korey Cooperovými má v Česku velkou fanouškovskou základnu. 6. května se v rámci turné vrátí...  celý článek

Tuberkulóza je nemocí všech století. Může ji mít každý, ale nemusí se nikdy projevit

vydáno 23. března 2023  11:01

„Zlá nemoc je u nás definitivně vymýcena.“ Před rokem 1989 byl plicní virus v Československu údajně zcela potlačen. Ale jen na papíře.  celý článek