metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 16 °C

Neděle, 19. září 2021. Svátek má Zita.

Větší foto
Schéma pokrytí stanic | foto: DPP

Signál v metru chytíte i na Hůrce. Ta ale v seznamu pokrytých stanic není

  17:57
Celkově je v síti pražského metra pokryto datovým mobilním signálem již 31 stanic a přilehlých tunelů. Posledním přírůstkem je spodní část stanice metra Můstek, kde se dá přestoupit na trasu B. Dopravní podnik ve spolupráci s konsorciem operátorů k tomuto účelu využívá takzvanou LTE technologii, která pomocí postupně instalovaných vyzařovacích antén a kabelů přenáší do telefonů vysokorychlostní připojení. Stanic, v nichž se dá v Praze chytit signál, je ale ve skutečnosti mnohem více. „Venkovní signál je třeba i na Střížkově, Černém Mostě, Hůrce nebo na Depu Hostivař,“ píše na Facebooku Ropid uživatel František Štainc.

Právě povrchové stanice metra, mezi které se řadí ještě například Rajská zahrada či Vyšehrad, proto de facto dopravnímu podniku kazí statistiky. A to i přesto, že jsou velmi detailně propracované. Kam se ale signál v povrchových stanic „sám“ nedostane, jsou bezesporu tunely. Tam je již třeba instalovat přibližně pět centimetrů široký vyzařovací kabel.

„Rychlost osazování tunelu metra sítí LTE záleží na jeho délce. Nejkratší úsek mezi Muzeem a Hlavním nádraží měří 425 metrů, naopak nejdelší s 2748 metry spojuje Nádraží Holešovice a Kobylisy. Na instalacích se v přepravní výluce podílí až 70 techniků. Na výstavbu LTE sítě v jedné stanici je potřeba minimálně 50 hodin, pokrytí tunelu mezi dvěma stanicemi v obou směrech zabere přibližně dva měsíce,“ upřesňuje pro Metro mluvčí dopravce Aneta Řehková.

Pokrytí úseku mezi dvěma stanicemi stojí podle tiskového odboru dopravního podniku v průměru deset milionů korun v závislosti na jeho délce. Původně se hovořilo o tom, že celou stávající síť metra pokryje konsorcium operátorů do konce roku 2022. Zatímco generální ředitel dopravního podniku Petr Witowski tvrdí, že metropole pokrývá metro daty pozdě, kritici hovoří o zbytečnosti celé akce. Daleko oblíbenější je u Pražanů wi-fi připojení, které je na rozdíl od dat zdarma. „Kdyby se radši vybavily všechny stanice wi-fi jako třeba v metru v Sofii. Myslím, že na Smíchovském nádraží nějaká bývala, ale v poslední době jsem ji tam už nechytil – pro koupení jízdenky na vlak jsem se musel připojit k odstavenému vlaku RegioJetu,“ komentuje na Facebooku Ropidu uživatel Martin Votava. 

Mobilní signál v metru

  • V metropoli je pokryto signálem LTE 31 z celkových 61 stanic. Díky němu chytíte data.
  • Wi-fi signál byl dříve dostupný v osmi stanicích metra: na lince A na Muzeu, na lince B na Florenci, Náměstí Republiky a Smíchovském nádraží a na lince C na Florenci, Hlavním nádraží, Muzeu a na Pražského povstání. Všechny tyto stanice, vyjma Náměstí Republiky, jsou v současnosti již plně pokryty signálem vysokorychlostní sítě LTE, včetně přilehlých tunelů, kam wi-fi síť nedosahovala. Na Náměstí Republiky bude LTE do konce roku.
  • Veškeré práce na výstavbě LTE sítě probíhají pouze během pravidelných nočních výluk metra, které trvají přibližně tři hodiny. Instalace nicméně neprobíhají každou noc. Přednost před nimi mají rekonstrukce, opravy stanic či tunelů a veškeré činnosti nezbytné pro zachování plné provozuschopnosti metra.

Komentáře

Hlavní zprávy

Od Žižky k Tachovu. Váha nepřežila stavbu tunelu

vydáno 19. září 2021  5:55

Náměstí s váhou a tunelem – nová výstava nejen pro milovníky žižkovské historie.  celý článek

Politická kampaň je plná lží a „zákroků na penaltu“

vydáno 17. září 2021  14:34

Tématem voleb jsou Andrej Babiš, covid a migrace.  celý článek

Tipy na víkend. Potkat můžete své sousedy nebo vstoupit pod zem

vydáno 17. září 2021  10:57

Deník Metro přináší další tipy na akce, které můžete o víkendu navštívit. Kde strávit čas? Například v českých městech a obcích se už ode dneška koná akce...  celý článek

Hlavu vzhůru! Zamávejte největší vzducholodi světa

vydáno 17. září 2021  8:11

Česko křižuje chlouba hraběte Zeppelina. Sledujte let on-line.  celý článek

Vaše fotky z Prahy