metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 21 °C

Středa 29. května 2024. Svátek má Maxmilián, Maxim

Átrej má černý pásek v karate, Bastien byl tlusťoch a autora knižní předlohy film nepotěšil

  5:57
Desetiletého chlapce Bastiena, mladého indiána Átreje nebo draka Falca si zamilovaly nejen děti. Od premiéry Nekonečného příběhu uplyne zítra přesně čtyřicet let. Snímek z německo-americké produkce učaroval napínavým dějem, originálními triky i pohádkovými postavami.

Další 2 fotografie v galerii
Átrej se svým věrným drakem Falcem. Ten se v anglickém originále jmenoval Falkor, v knize zase Fuchur. | foto: ProfimediaProfimedia.cz

K výročí uvedení v západoněmeckých kinech jsme dali dohromady deset perliček. Znáte je všechny?

1. Román
V Česku známe Nekonečný příběh hlavně jako film. Ten je ale adaptací německého románu z roku 1979. K autorovi knihy Michaelu Endeovi se váže několik zajímavostí. Syn surrealistického malíře a fyzioterapeutky byl v roce 1945 povolán do armády, hned ale dezertoval a přidal se k antifašistickému odboji. Film natočený podle jeho knihy se mu vůbec nelíbil. Údajně totiž vůbec neodpovídal poselství románu. Ende se dokonce snažil zabránit distribuci filmu, nebudou-li vystříhány některé scény. Soudní spor však prohrál, podařilo se mu dosáhnout jen odstranění jména z úvodních titulků.

2. Bojovník Átrej
Jednu z postav ztvárnil Noah Hathaway, který je z jedné čtvrtiny indián. Díky roli Átreje se stal miláčkem teenagerů. Po Nekonečném příběhu natočil ještě několik filmů, ty ale nebyly tolik úspěšné. Hathaway závodně plaval a tančil street dance. Kvůli zranění toho ale musel v 18 letech nechat a dal se na bojové sporty. Získal černé pásy v Tang Soo Do a Shotokan Karate. Také soutěžil jako Muay Thai boxer. Později závodil na motorkách. K filmu se vrátil nedávno. Vidět ho můžete v hororu Las Vegas Frankenstein.

Noah Hathaway v roce 2022

3. Soudy
Přestože ztvárnil Noah Hathaway jednu z hlavních rolí, měl údajně zakázáno přijít na premiéru. Natáčení se totiž prodloužilo, za což Noah nedostal zaplaceno, a jeho rodiče se s tvůrci filmu soudili.

4. Rekvizita
Medailonek s hady, který se ve filmu objeví, údajně momentálně visí zarámovaný v kanceláři Stevena Spielberga. Daroval mu ho sám režisér Nekonečného příběhu Wolfgang Petersen jako poděkování za pomoc s filmem.

5. Hrozný hic
Většina filmu byla natáčena v Německu během léta 1983. Tehdy bylo opravdu horko. Údajně šlo o nejteplejší léto za posledních 25 let. Dokonce začala během natáčení tát i jedna z rekvizit, Slonovinová věž.

6. Jiný vzhled
V knižní předloze jsou postavy vyobrazeny úplně jinak, než jak vypadají ve filmu. Átrej má v románu zelenou kůži, Bastien je popisován jako obézní hoch s nohama do X a císařovna má zlaté oči.

Tami Stronachová ve filmu Nekonečný příběh (1984)

7. Kůň přežil
Nejvíc srdcervoucí scéna je ta, při které v bažině utone Artex. Kolovala fáma, že kůň při natáčení opravdu zahynul. To ale není pravda. Dokonce se uvažovalo o tom, že ho herec Noah Hathaway dostane jako dar.

8. Nové filmy
Film má dvě pokračování. V trojce si roli záporáka střihl mladičký Jack Black. V roce 1995 vznikl i animovaný seriál, a v roce 2001 dokonce hraný. Oba si ale moc fanoušků nezískaly. Nyní se pracuje na nové filmové verzi. Ta má mít také hned několik dílů.

9. Píseň
Film proslavila i úvodní skladba, která se stala hitem. Nazpíval ji anglický popový zpěvák Limahl. Píseň složil Giorgio Moroder a je zajímavé, že se nevyskytuje v původní německé verzi filmu. Ta obsahuje výhradně partituru Klause Doldingera.

Noah Hathaway ve filmu Nekonečný příběh (1984)

10. Netflix
Píseň Never Ending Story zpopularizoval netflixovský seriál Stranger Things. Song zní v poslední epizodě třetí sezony. Ta se odehrává v roce 1985, tedy jen rok po reálně premiéře filmu. Jako duet ji zpívají postavy Dustina a Suzie. Scéna působí komicky, protože jejich kamarády právě honí monstrum. Suzie navíc musí rychle nadiktovat do vysílačky jiné postavě kód ke dveřím. Místo toho ale nutí Dustina zpívat. Po odvysílání dílu neuvěřitelně vzrostl zájem o singl. Sledovanost původního hudebního videa se podle YouTube během několika dní zvýšila o 800 procent. Spotify zase oznámilo 825procentní nárůst přehrání skladby.

Autor: Marek Hýř Metro.cz

Hlavní zprávy

Naši pozůstalí si často přejí, aby obřad nebyl truchlivý, říká zakladatelka spolku Ke kořenům

vydáno 29. května 2024  12:00

Za okny prší. Chmurné dopoledne by mohlo umocňovat i téma rozhovoru. Je to ale jinak. Při povídání s Blankou Javorovou panuje dobrá nálada. Jedna ze...  celý článek

Hnědásek na Hané i můry na Karlštejně. Svaz ochránců si přichystal exkurze do přírody

vydáno 28. května 2024  19:39

Český svaz ochránců přírody přichystal pro zájemce komentované exkurze do přírody. První se koná koncem týdne. Chcete se vydat po stopách nočních motýlů?...  celý článek

Lázně nejsou jen pro seniory. Člověk by tam měl podle expertů zajet už ve čtyřiceti

vydáno 28. května 2024  16:00

„Do lázní jezdí důchodci.“ „Nic mě nebolí, nepotřebuju tam jet.“ „Nikdo mě tam nedostane, je tam nuda.“ Tyto a další domněnky panují u mnoha Čechů. Lázně...  celý článek

Obecním domem se polinou vetřelčí, vesmírné i muší tóny. Pražský filmový orchestr je zpět

vydáno 28. května 2024  8:00

Sedmdesátičlenný soubor Pražského filmového orchestru (PFO) začal jako první v Česku hrát hudbu ze slavných filmů, a to výhradně z původních notových...  celý článek