metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 19 °C

Sobota 18. května 2024. Svátek má Nataša

Hrášek pod zády? Z princezny se stalo Trdlo, české zámky zažily Kanadu

  17:52
Přesně za čtrnáct dní vstoupí do kin pohádka Princezna na hrášku a s ní další zbrusu nová česká filmová královská dcera. Některé scény v adaptaci pohádky od Hanse Christiana Andersena se natáčely vícekrát, než bylo v plánu.
Zleva L. Vondráčková a J. Houf v pohádce Princezna na hrášku. Druhá zmiňovaná studovala obor muzikál, nikoli herectví. | foto: Metro.cz

V pohádce Princezna na hrášku, kterou v česko-kanadské koprodukci loni natočila režisérka Martina Adamcová, ji hraje Jasmína Houf. Tuzemské bulvární weby loni informovaly o tom, že se pohádka natáčela na několika tuzemských zámcích, včetně soukromého zámku Líšno. Některé zdejší scény se pak údajně točily dokonce vícekrát, než bylo v plánu. Štáb se totiž musel v tvůrčím procesu vracet a vše předělávat. Došlo totiž k přeobsazení herečky Lucie Vondráčkové, která měla původně hrát princeznu. Následně ji však tvůrci obsadili do jiné role.

„Princezna musí být mladá a krásná, mně Martina svěřila postavu, která se jmenuje Trdlo,“ uvedla loni pro web blesk.cz Vondráčková, jež je na poli tuzemských pohádek již matadorkou. Zahrála si hned v několika, a to třeba O víle Arnoštce s Filipem Tomsou nebo Šmankote, babičko, čaruj! (1998).

Zpívající luštěnina
Každá správná pohádka potřebuje hudební hit a Princezna na hrášku, která se v kinech představí 30. května, není výjimkou. Pro známý příběh Hanse Christiana Andersena, v němž dostali role i Dagmar Havlová nebo Pavel Kříž, napsal ústřední písničku skladatel a hudebník Daniel Vrba. Píseň podle svého autora vypráví příběh z pozice hrášku, co vlastně v pohádce prožívá. „Každý večer je s princeznou, ale potom na celý den ta princezna vypadne pryč a on v její komnatě zůstane sám. Potom tam chudák brečí,“ vysvětluje hudebník Vrba.

Bude hrášek tlačit?
A o čem vlastně příběh nové pohádky konkrétně pojednává? Na francouzském zámku probudí princeznu Agnes de Sully de Montana Bleue jednoho dne hrozivé burácení davu pod okny. V zemi se bouří nespokojený lid a ona se musí okamžitě dostat do bezpečí. Na vznešené róby ani plné truhlice není čas, stává se tedy vyhnankyní.

Na radu své komorné se princezna vydává do dávno zapomenuté rodné země, až do dalekých Čech, kde ji ale nedůvěřivá hraběnka, poté, co se její syn do Agnes zamiluje, podrobí přísné zkoušce, kterou všichni tak dobře známe: nechá ji nemilosrdně si ustlat na malém zeleném hrášku. Uspěje v osvědčeném testu a prokáže svůj vznešený původ? Anebo po dlouhé cestě usne hlubokým spánkem? To se dozvíte v kinech.

Rumplcimprcampr

  • Princezna na hrášku se dočkala hned několika hraných adaptací. Prvky z předlohy dánského spisovatele si půjčuje i pravidelně reprízovaná pohádka RumplCimprCampr (1997).
  • Německá verze Princezny byla uvedena v roce 2010. Tvůrci tehdy museli skoro bezdějovou pohádku doplnit o nosnější motivy. Podobné to bylo i se sovětskou verzí z roku 1976.
  • Existuje i animovaná verze z USA z roku 2002. Na webu csfd.cz má 61 procent.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Paralelní světy, kočka a pocuchaný mozek. Bestseller Temná hmota nepřekvapuje

Strážce streamu
vydáno 17. května 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Štve vás manželka? Děti pořád jen pyskují? Šéf je blbec? Nevadí. Stačí, když si promyslíte, jaké vaše životní rozhodnutí vás do tohohle neutěšeného...  celý článek

Fanoušci MHD vymění letos na akci Autobusový den terminál metra Letňany za Letenskou pláň

vydáno 17. května 2024  5:00

„Po šesti minulých ročnících, které se konaly v terminálu u stanice metra C Letňany, se letošní akce uskuteční na zcela novém místě! V sobotu 18. května...  celý článek

Stát na zastávce jako pařez není dobrá strategie. „Mávací“ zastávky čtenáři Metra nechtějí

vydáno 16. května 2024  12:00

I když převedení všech pražských autobusových zastávek do režimu na znamení nikdo z cestujících nechce, stejně to nejspíš na magistrátu odsouhlasí. V...  celý článek

Foťte jako Botticeli! Žádné složité nastavování mobilu, stačí jen pár jednoduchých triků

vydáno 15. května 2024  12:59

Pro dobrou fotku stačí dobrý mobil... Kdepak! Všichni tušíme, že jen ve fotoaparátu to není. S kolegyní jsme se zúčastnili kurzu focení iPhonem a i s...  celý článek