metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 25 °C

Neděle 23. června 2024. Svátek má Zdeňka

Kálející postavička v katalánských betlémech je symbolem prosperity. Letos je hitem Biden

  11:47
Vánoční zvyky jsou v různých končinách Země odlišné. Někomu přijde zvláštní brát si živou rybu z kádě domů a nechat ji plavat ve vaně, mnohým se zase nezdá jedna figurka, kterou si mnohé rodiny hlavně ve Španělsku dávají do jesliček. Jde o sedláka v bílé košili, červené čepici barretině a stažených kalhotách. Když se podíváte blíže, uvidíte za jeho nohama známou hromádku.
Klasický caganer (vlevo) a Joe Biden s rouškou | foto: CAGANER.COM

Nejde ale o nic neuctivého, podle dávné tradice už z konce 17. století to znamená, že tato postava hnojí půdu a v dalším roce bude opět úrodná a tím pádem i hojná sklizeň. Pokud „kadiče“, nebo chcete-li caganera, jak zní originální název zmíněné figurky, do betléma nedáte, naopak vás bude pronásledovat smůla. Tak to aspoň mají lidé v Katalánsku, ale i v některých dalších oblastech Španělska, ale už také Portugalska či Andorry. Nemusíte caganera samozřejmě dávat hned vedle Ježíška a Marie, většinou se ukrývá někde vzadu, ale je-li tam, přinese dané rodině štěstí, zdraví a prosperitu. A to se po letošních zkušenostech bude jistě hodit. Caganer se v hojnějším počtu vždy objevuje v těchto dnech, tedy ke konci listopadu, na adventních trzích nejen v Barceloně.

Podle Katalánců není nic vulgárního postavit takovou figurku vedle svatých, je to pro ně něco jako jít na toaletu. To je ostatně další výklad historie této postavičky, která není úplně jasná. A sice že jde o gesto rovnocennosti, vyměšovat totiž musí každý.

S tím se pojí i další rozměr caganera, v posledních letech jde také o suvenýr hojně kupovaný turisty. A proto se místo klasického pasáčka mění v kálející postavičky i slavné osobnosti. Ať už jde o v Katalánsku populární fotbalisty FC Barcelona, ale třeba i o papeže či známé politiky včetně Angely Merkelové, Vladimira Putina nebo Emmanuela Macrona.

A jelikož zhruba polovina vyrobených figurek putuje do Spojených států, byli v posledních letech populární se staženými kalhotami třeba i Barack Obama, Hillary Clintonová a Donald Trump. Letos se mezi nováčky zařadil nově zvolený americký prezident Joe Biden, a dokonce má slušivou roušku. Mezi letošní novinky patří i Pipi Dlouhá punčocha či epidemiolog Fernando Simón, tedy jakýsi španělský Roman Prymula. To jsou ale opravdu suvenýry, které se do jesliček nedávají.

Že je caganer, tedy hliněná ručně malovaná figurka, opravdu populární, dokládá i to, že už třicet let funguje Společnost přátel caganera. Tak až zase budete někdy vykonávat potřebu na toaletě, vzpomeňte si, že v Katalánsku byste se mohli dostat až ke třem králům.

Autor: Pavel Urban Metro.cz

Hlavní zprávy

Víte, kudy a jak jezdívaly železniční vagony ze Smíchova na Florenc? Neuvěříte

vydáno 23. června 2024  11:43

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Ovčí střeva, dvoumetrový černoch a zrádný robot. Vetřelec slaví 45 let

vydáno 22. června 2024  5:08

„Vetřelec je bezchybný organismus. Jeho dokonalosti se může vyrovnat jenom jeho zrůdnost,“ cedí mezi zuby android Ash. Tváří v tvář Ripleyové obdivuje...  celý článek

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek