metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 8 °C

Neděle 25. února 2024. Svátek má Liliana
Akce FMX Gladiator Games vstupuje do třetí dekády, stará se o ni Marek Rejman. | foto: Marek Rejman

Létající gladiátoři se vrátí do Prahy. Tentokrát už bez jezdce Petra Kuchaře

  7:00
V sobotu se v pražské O2 areně představí motokrosové hvězdy během show plné ohňů, nebezpečných triků a dechberoucích skoků. Nejstarší freestyle motokrosová akce v Evropě s názvem FMX Gladiator Games baví diváky přes 20 let a za svou historii si vydobyla pověst jedné z nejlepších na celém světě.

Základy motokrosového sportovního odvětví u nás vybudoval Marek Rejman a Petr Kuchař. Letošní ročník soutěže bude poprvé bez Kuchaře, který se loni rozloučil. Promotér Rejman v rozhovoru pro deník Metro prozradil, jaké má pocity z Kuchařova odchodu, nebo také vysvětlil, jak se proměnila fanouškovská základna sportu a co diváky v letošním ročníku FMX Gladiator Games čeká.

Na co se letos mohou návštěvníci nejvíce těšit?
FMX je o adrenalinu. Vidět stokilový stroj letět dvanáct metrů nad zemí v saltu je dechberoucí. Samotní jezdci se neustále snaží posouvat hranice toho, co normální smrtelník považuje za neuskutečnitelné. Díky foam pitům (molitanové kostky – pozn. redakce) mají kluci velkou škálu opravdu nebezpečných triků. Ale vždycky se přihodí něco, co nikdo nečeká. Moc se těšíme na atmosféru, kterou naši diváci umí vytvořit.

Poprvé se akce uskuteční bez Petra Kuchaře. Jaké z toho máte pocity?
Kuchař je legenda. Vlastně patří do té naší „old school“ generace a na kluky budeme koukat spolu v pohodlí arény. Aktuálně kluci jezdí větší triky než za Kuchaře, ale jeho generace trénovala ještě na tvrdou hlínu. Je to prostě vývoj a Kuchař už je v FMX důchodu. Přesto jeho přítomnost v aréně znamená pro všechny hrozně moc.

Sport v kostce

Co vlastně FMX znamená? Jde o zkratku freestyle motocross.

  • FMX je druh motocyklového sportu, přesněji motokrosu, kde závodníci provádějí se svými motocykly kaskadérské skoky a triky, aby získali od rozhodčích co nejlepší bodové ohodnocení.
  • Jedná se o poměrně nebezpečný sport, při němž často dochází ke zranění soutěžících.
  • Mezi nejznámější soutěže patří zmíněné FMX Gladiator Games a také Night of the jumps. Ta je nejstarším a nejúspěšnějším sériovým závodem FMX v Evropě.
  • Mezi nejznámější jezdce patří Petr Kuchař, závodník, kaskadér, který přivedl roku 2000 freestyle motokros i do České republiky.
  • Dalším známým jezdcem je Travis Pastrana, takzvaný král freestyle motokrosu. Položil základy tohoto sportu a jako první na světě dokázal skočit dvojité salto vzad.

FMX Gladiator Games jsou na scéně už poměrně dlouho. Jak se proměnila fanouškovská základna?
Dnešní doba je dost zvláštní. Lidé musí řešit věci, o kterých se nám před deseti lety vůbec nezdálo. Mladá generace je spíš za počítačem než za řídítky motorky či kola. Ale zase si celá rodina užije skvělou zábavu, doslova počítačovou hru v reálu.

Čím se letošní ročník bude lišit od těch předchozích?
Ježděním. Každý rok jde FMX dopředu a já se modlím, ať to všichni odjezdí bez pádů. Diváci mají občas pocit, že dvojité salto je na pohodu. Přitom stačí málo.

Jaké je obsazení letošního ročníku?
Zúčastní se opět nejlepší jezdci světa a naše scéna k nim určitě patří. Patříme do absolutní světové špičky FMX. Já osobně se těším na návrat Danyho Torrese a souboj Filipa Podmola s Julienem Vanstippenem.

Bude zde nějaký doprovodný program
Přidali jsme odpolední show pro rodiny s malými dětmi, takže se nám bohužel do programu nevejde „meet & greet“. Ale v aréně bude prezentace Armády ČR, která ukáže ruční zbraně.

Komentáře

Hlavní zprávy

Motorka jako držák na láhev. Jak vlastně vypadá typický český suvenýr z Prahy?

PRAHA? AHA!
vydáno 25. února 2024  11:54

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Pomáhám zlobivějším dětem, ty hodné nechávám modelkám, říká Jonáš Motyčka

vydáno 25. února 2024  7:00

Už přes 10 let se věnuje projektům, které pomáhají dětem z dětských domovů začlenit se do běžného života. Jonáš Motyčka za tu dobu doprovodil desítky...  celý článek

Honí vás lékaři od čerta k ďáblu? Objevit příčinu nemoci je někdy těžké

vydáno 24. února 2024  14:00

Lékař není bůh. Nebo jako student nedával při přednáškách pozor. Lidské tělo se ale nechová jako motor auta. Je složitější.  celý článek

Na bolest jsem zvyklá. Nekňourám, bojuji, říká kaskadérka Hanka Dvorská

vydáno 24. února 2024  8:00

Na srdci má kardiostimulátor a na mozku jí doktoři našli nádor. I přesto každý den běhá po Praze a mimo jiné vede fitness lekce. Nejstarší česká...  celý článek