metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / -1 °C

Pátek 1. prosince 2023. Svátek má Iva

Další 4 fotografie v galerii
Dcera M. Issová (vpravo) a matka L. Termerová | foto: JULIE VRABELOVÁ

Padouch, křoví nebo hrdina, hraje celá rodina. Nebo alespoň její malá část

  5:10
Případy, kdy se při natáčení filmů a seriálů sešlo na place hned několik generací skutečných hereckých rodin, zmapoval deník Metro.

Víte, co mají společného nedávno uvedený americký snímek Thor: Láska jako hrom, české seriály Stíny v mlze, Pozadí událostí a Já, Mattoni, tuzemský film Šarlatán nebo sportovní drama Rocky 5? Při tvorbě všech těchto dílek se sešlo na place několik generací skutečných rodin. Deník Metro zmapoval, v čem si v poslední době společně zahráli buďto otcové a matky se svými dětmi, či dokonce, v některých případech, ještě s babičkami a dědečky.

Práce s vlastní dcerou
V první polovině letošního roku běžel v České televizi nový kriminální seriál z Ostravy Stíny v mlze. Tvůrci v čele se scenáristou Zdeňkem Zapletalem a režisérem Radimem Špačkem v něm divákům předváděli vyšetřování těch nejdrsnějších kriminálních případů z moravskoslezského regionu.

Slečna Hemsworthová

Dvanáctidílnou krimi sérii táhla postava kriminalistky Magdy Malé v podání Petry Špalkové. Ta zde musí skloubit náročnou práci policistky se starostí o rodinu a malou dceru. Anděla Tichá, která ji hraje, je přitom ratolestí Špalkové i ve skutečném životě.

„Práce s vlastní dcerou byla náročná i krásná dohromady. Měla jsem velkou radost z toho, jak si Andělka porozuměla s Jardou Pleslem, který hraje jejího tátu, byli si blízcí humorem a jistou poťouchlostí, byli jak dva spiklenci. A velmi pomohl přístup Radima, který ji citlivě a pevně vedl,“ svěřila portálu tvguru.cz Špalková. V satirické detektivce Pozadí událostí, jejíž vysílání na téže stanici skončilo teprve nedávno, se rovněž objevila dvojice matky a dcery, které sdílejí geny i ve skutečnosti. Martha Issová hraje kriminalistku Lídu, s jejíž homosexuální orientací se nemůže smířit její seriálová i skutečná maminka Lenka Termerová. Třetí do holčičí party je tu malá Františka – seriálová i skutečná dcera Issové a vnučka Termerové.

Peter Jackson obsadil děti do každého Pána prstenů.

Otcové a synové
Roli léčitele Jana Mikoláška ztvárnili ve filmu Šarlatán zase pro změnu skutečný otec a syn. Přestože se Ivan a Josef Trojanovi ve filmu logicky nikdy nepotkali, za kamerou se kvůli roli sešli hned několikrát.

„Jsme partneři, a to je velice důležité. Hrajeme oba dva Jana Mikoláška, každý v jiném životním období. Čím víc jsme se blížili k natáčení, tím víc nás to nutilo, abychom si sedli a povídali o tom, co nás, a tedy naši postavu, bude spojovat. Postupně jsme došli k přesvědčení, že bude vlastně stačit to, že jsme otec a syn. Geny mluví samy za sebe. Nakonec to bylo navíc jenom pár drobných gest, na kterých jsme se domluvili, abychom naše Jany propojili,“ uvedl pro web aplausin.cz Ivan Trojan. Podobná situace nastala i při natáčení seriálu Já, Mattoni (2016). Hlavní roli Heinricha Mattoniho si v různých životních obdobích zahrál jak otec Alois, tak syn David Švehlíkovi.

Sylvester (vpravo) a Sage Stalloneovi v Rockym 5

Syna svého vlastního otce si zahrál i herec Jiří Schmitzer. S tátou Jiřím Sovákem utvořili filmovou dvojici Kroupových v kultovním snímku z roku 1976 „Marečku, podejte mi pero!“ V televizním seriálu Chalupáři (1975) hrál dokonce Schmitzer Sovákova vnuka.

Otce a syny lze před kamerou zaznamenat i v zahraniční produkci. Smutným příkladem budiž sportovní snímek Rocky 5, ve kterém Sylvester Stallone hraje po boku svého syna Sage Stalloneho. Legendární Rocky je ve skutečném životě dodnes zdrcený smrtí svého nejstaršího potomka. Sage zemřel v roce 2012. V červenci toho roku byl mladý herec a filmař nalezen mrtvý ve svém domě v Hollywoodu. Příčinou smrti nebylo tehdy domnělé předávkování léky, ale kornatění tepen.

Rodinka ze Stínů v mlze

Thor i Pán prstenů
V americkém komiksovém snímku studia Marvel Thor: Láska jako hrom čelí božský Thor (Chris Hemsworth) vrahovi bohů Gorrovi (Christian Bale). Ten byl dříve obyčejným smrtelníkem a uctíval bohy, jenže bohové mu nepomohli a jeho dcera zemřela. Proto se rozhodl, že všechny falešné bohy sprovodí ze světa. I zde došlo na rodinné záležitosti a tentokrát ve velkém. Dceru Gorra tu hraje skutečný ženský Hemsworthův desetiletý potomek India Rose Hemsworth. O roli malého Thora se tu dělí osmiletá dvojčata Sasha a Tristan Hemsworthovi.

Na place v jedné scéně nechyběla ani Hemsworthova manželka Elsa Pataky. Ve filmu se také objevují potomci režiséra Taiky Waititiho, Christiana Balea i Natalie Portman, která ve snímku hraje Thorovu expřítelkyni Jane Foster. Ta k Thorovu překvapení ovládá kouzelné kladivo Mjolnir stejně jako mocný Thor. U herců je to o něco vzácnější než u režiséra Waititiho. Kupříkladu děti režiséra trilogie Pána Prstenů Petera Jacksona se například v drobných rolích objevily ve všech třech snímcích z této série.

Komentáře

Hlavní zprávy

Slibované kontroverze i férovost hledejte jinde! Hra na oliheň: Výzva překonává očekávání

Strážce streamu
vydáno 1. prosince 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Zbohatni nebo chcípni. Předtím si ale zahraj sérii v tuzemsku většinou neznámých dětských her. A buď v nich nejlepší ze všech. Tohle jednoduché motto se...  celý článek

Čtyři roky s covidem. Rozhovor s epidemiologem Rastislavem Maďarem Poučili jsme se?

vydáno 1. prosince 2023  5:25

Čas šíleně letí. Právě dnes jsou tomu čtyři roky, co v Číně odhalili neslavně proslulý virus covid-19. Deník Metro přináší rozhovor s epidemiologem...  celý článek

Přízračná oblaka páry v Hostivaři dosyčí. Na Vánoce po nich nebude památky

vydáno 30. listopadu 2023  16:59

Žádná díra není pro deník Metro a jeho čtenáře málo významná. Zní to jako nadsázka, ale tento fakt platí zejména tehdy, když se z ní skoro dva roky valí...  celý článek

Je tu prostě příliš mnoho aut. Praha není nakufovací, líčí náměstek primátora Zdeněk Hřib

vydáno 30. listopadu 2023  11:00

Magistrát chystá reformu zón placeného stání. Účinnost nového nastavení systému by měla začít 1. října 2024.  celý článek