metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 18 °C

Středa 4. října 2023. Svátek má František

Další 3 fotografie v galerii
Pokud ještě nemáte jízdenky, podívejte se do fanshopu DPP. Pár kousků ještě zbývá. | foto: DPP – ONDŘEJ VOLF

Do ulic Prahy se po pěti dekádách vrací trolejbusy. Navštivte speciální jízdy a získejte odměnu

  16:38
Neděle 15. října 1972. Na linku 51 naposledy vyjela Tatra T400. Hlavní město ten den ukončilo provoz trolejbusů... Střih. Skok půl století dopředu a trolejbusová doprava se do Prahy vrací. S velkou slávou dopravní podnik v sobotu zahájí zkušební provoz z Letňan. Pro fanoušky dopravy jsou připraveny i jízdy historickými vozy. Lákadel je však daleko víc.

Vozidla domácí i hosté z Pardubic či Hradce Králové. Flotila na trolejbusový víkend bude opravdu unikátní. Pro speciální jízdy jsou v autobusovém terminálu v Letňanech připraveny historické stroje, a to včetně těch, které v Praze v minulosti vozily cestující.

Zájemci se mohou projet například vozy Tatra T400 a Škoda 8Tr. Oba exempláře zapůjčilo ze sbírek pražské muzeum MHD. Dopravní podnik města Pardubic pro změnu do hlavního města vyslal trolejbusy Škoda 9Tr a 14Tr. Svézt se můžete také vozem Škoda 21Tr. Ten do Prahy zapůjčil Škoda-Bus klub Plzeň.

Doba každé speciální okružní jízdy trvá přibližně 15 minut. Místenky na jednotlivé jízdy si za 50 korun můžete zakoupit on-line na fanshopu dopravního podniku.

Akce se účastní i z Pardubic zapůjčený trolejbus Škoda 14Tr.

Za standardní jízdné PID se budete moct svézt také v rámci zkušebního provozu na lince číslo 58 v úseku Letňany–Čakovice, a to trolejbusem Škoda 30Tr zapůjčeným Dopravním podnikem města Hradec Králové.

Kromě speciálních jízd budou po celou dobu v Letňanech vystaveny také vozy Praga TOT a Škoda 24Tr Irisbus.

Pod dráty v Letňanech se projede i legendární Škoda 9Tr.

Všech osm trolejbusů, které se víkendové akce zúčastní, bude v jednu chvíli seřazeno vedle sebe. Ideální příležitost na pěknou fotku nastane v autobusovém terminálu Letňany v sobotu v 11.45 hodin.

Součástí expozice v Letňanech bude i prozatím jediný novodobý trolejbus v majetku DPP Škoda 24Tr.

Úplně poprvé vyjel po Praze trolejbus v roce 1936. Slavnostní otevření dráhy mezi vozovnou Střešovice a kostelem svatého Matěje na Hanspaulce se konalo 28. srpna a pravidelný provoz byl zahájen 29. srpna. První trať měla délku 3,5 km a trolejbusu trvalo její projetí z jedné konečné na druhou 13 minut.

Získejte slávu a odměnu

  • Chcete mít vaši fotku na titulní stránce deníku Metro?
  • Je to snadné. Stačí o víkendu navštívit trolejbusovou akci, která se koná na trati Letňany–Čakovice. Speciálních jízd se zúčastní hned několik vozidel. Na akci vyfoťte jakýkoli trolejbus a fotku (nanejvýš tři) pošlete na e-mailovou adresu mms@metro.cz. V redakci vybereme nejhezčí snímek a ten dáme na titulku. Jeho autor navíc získá 500 korun. Fotovýzva končí v neděli v 15 hodin.

Komentáře

Hlavní zprávy

Letiště. Více parkovacích míst, rychlejší odbavení, z centra bez přestupů. Přijedou i archeologové

vydáno 4. října 2023  15:44

Přísahat čestné skautské ministři dopravy a financí ještě nechtějí, ale v roce 2030 bychom se mohli projet vlakem na Letiště Václava Havla.  celý článek

Protiatomový kryt jako záchranný člun i místo k zamyšlení. Vydejte se do Bezovky

vydáno 4. října 2023  12:29

Stojím pod žižkovskou Parukářkou a vidím před sebou vrata, ozdobená výtvorem pražských sprejerů a připomínající vstup do garáže. Místo toho by se však...  celý článek

Lahodná smetánka na kolejích. Nesmrtelný Orient Expres dnes slaví 140 let

vydáno 4. října 2023  11:59

Premiérové železniční spojení napříč Evropou, hotelový nadstandard zahrnující přepychovou lůžkovou úpravu a špičková kuchyně připravovaná kuchařskými...  celý článek

Taxi v Praze už nikdy nesmí být jako dřív, říkají manažeři značky SVEZ.SE

vydáno 4. října 2023  11:49

Kornel Altman a Jakub Paroulek. Dva dlouholetí kamarádi. Bývali úspěšní reprezentanti ve veslování, kteří šli do rizika a rozhodli se, že úplně od podlahy...  celý článek