metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 17 °C

Úterý 28. května 2024. Svátek má Vilém

RECENZE: Nový snímek Korzet ukazuje proslulou císařovnu Sissi ve zralém věku

  10:22
Hlavní roli ztvárnila herečka Vicky Kriepsová.

Další 2 fotografie v galerii
Vicky Kriepsová jako půvabná císařovna | foto: AEROFILMS

Korzet, který dusí. Stejně jako manželství, ve kterém není vášeň. Jako zdánlivá svoboda možností, které jsou striktně omezené. Ve čtvrtek má v kinech premiéru film Korzet, ve kterém jako čtyřicetiletá císařovna Sissi září lucembursko–německá herečka Vicky Kriepsová. Roli jejího manžela Franze Josefa I. ztvárnil Florian Teichtmeister. Ve filmu se objeví také Aaron Friesz jako Rudolf, jejich jediný syn, Colin Morgan jako Bay Middleton, britský jezdec, který s panovnicí sdílí lásku nejen ke koním. Proslulou kadeřnici Fanny Feifalikovou, která se starala o císařovniny dlouhé vlasy, hraje Alma Hasunová. Scénář a režii má na svědomí Marie Kreutzerová.

Ikona i suvenýr
Rakouská císařovna, chorvatská, česká a korunovaná uherská královna Alžběta Bavorská, která proslula pod přezdívkou Sissi, je dodnes fenoménem. „Od roku 1996 žiju ve Vídni a její tvář tam vidíte stokrát v každém obchodě se suvenýry,“ říká režisérka Kreutzerová. Natočit o ní film původně napadlo herečku Kriepsovou, režisérka vybrala rok, ve kterém se Alžběta začala bouřit a izolovat. „Bylo to období, kdy už se nedokázala vtěsnat do předem dané šablony. Je z toho cítit taková ta snaha pořád naplňovat předimenzované představy o sobě samé, protože jen tak si získáte uznání a lásku,“ popisuje režisérka.

Když nemá panovnice náladu, zakryje si tvář.

Filmová Sissi je na jednu stranu nespoutaná a lehce bezohledná, na druhou stranu je značně nešťastná. Nejedná se o historické vyprávění, spíše zamyšlení nad tím, jaká by asi císařovna mohla být, jak by se mohla cítit. Sledujeme ženu, matku, milenku, která je zároveň panovnicí a veřejnou osobou. Téměř se zatajeným dechem pozorujeme, jak zvládá nepříjemné nebo ponižující situace, a čekáme, kdy jí rupnou nervy. Fandíme jí, protože kult krásy je k ženám stále nemilosrdný.

Nešťastná duše
Posedlost váhou, vzhledem i hustými kadeřemi, kterými je opravdová císařovna Sissi proslavená, ve snímku není divákům vnucována násilně, naopak se od těchto povrchností více dostáváme do duše nešťastné ženy, která se urputně snaží najít obdiv, vroucí objetí, kterého se jí v manželství nedostává. Kdo jí dá lásku? Kdo bude opěvovat její krásu? A jak dlouho ještě v očích veřejnosti zůstane krásná, když stárne?

Florian Teichtmeister v roli Franze Josefa I.

Snímek je také plný kontrastů. Oprýskané zdi a sešlé místnosti vyvolávají řadu otázek. Bylo to tak doopravdy? Jak by se v takovém prostředí žilo? Do toho vidíme opulentní hostiny, načančané tabule i přísedící hosty, kteří sice vypadají krásně, ale jsou nespokojení.

Korzet

80 %

„Mít na sobě korzet byl nezapomenutelný zážitek. Nešlo jen o to, že v korzetu jsem do sebe dokázala dostat jen tekutiny, ale to těsné sevření mělo obrovský vliv i na moje emoce. Když jsem si ho oblékla a zašněrovala, okamžitě jsem posmutněla. Když jsem si ho sundala, zase jsem byla šťastná a mohla se smát,“ vypráví svůj zážitek Kriepsová. Podobně působí celý film, chvílemi svírá a jindy dává prostor se nadechnout.

Autor: Veronika Reicheltová Metro.cz

Hlavní zprávy

Hnědásek na Hané i můry na Karlštejně. Svaz ochránců si přichystal exkurze do přírody

vydáno 28. května 2024  19:39

Český svaz ochránců přírody přichystal pro zájemce komentované exkurze do přírody. První se koná koncem týdne. Chcete se vydat po stopách nočních motýlů?...  celý článek

Lázně nejsou jen pro seniory. Člověk by tam měl podle expertů zajet už ve čtyřiceti

vydáno 28. května 2024  16:00

„Do lázní jezdí důchodci.“ „Nic mě nebolí, nepotřebuju tam jet.“ „Nikdo mě tam nedostane, je tam nuda.“ Tyto a další domněnky panují u mnoha Čechů. Lázně...  celý článek

Obecním domem se polinou vetřelčí, vesmírné i muší tóny. Pražský filmový orchestr je zpět

vydáno 28. května 2024  8:00

Sedmdesátičlenný soubor Pražského filmového orchestru (PFO) začal jako první v Česku hrát hudbu ze slavných filmů, a to výhradně z původních notových...  celý článek

Bitcoin bude brzy stejně běžný jako psaní e-mailů, říkají bratři Kuchařovi

vydáno 27. května 2024  19:00

Bratři Martin a Matyáš Kuchařovi dostanou již v polovině příštího měsíce do Prahy nejvlivnější jména bitcoinového, respektive kryptoměnového světa. Po...  celý článek