metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 23 °C

Čtvrtek 23. května 2024. Svátek má Vladimír

Rozjíždějí mejdany v metru. Někdy se cestující zapojí, jindy je ve vagonu trapné „ticho“

  16:10
Radek Lembacher dělá marketing, Vašek Komárek zase pracuje na Rádiu Impuls. Jejich společnou vášní je karaoke. Pro veřejnost ho pořádají v Elpíčku na Palmovce, ve Vnitroblocku v Holešovicích nebo v Carbonu v Dejvicích. Občas vezmou reprák a mikrofon i do metra. Z jejich mejdanů ve vagonech se pomalu stává hit.

Další 2 fotografie v galerii
Radek Lembacher (vlevo) dělá v marketingu. Vaška Komárka zase nejspíš znáte z rádia. | foto: Archiv DVA.TOO

Jak vás napadlo začít zpívat v metru?
Radek Lembacher: Rádi bychom řekli, že jde o náš nápad, ale lhali bychom. Inspirovali jsme se jedním Italem, který zpívá cestujícím v Neapoli, v Římě a v dalších italských městech. A tak jsme si řekli, že bychom něco podobného zkusili i v Česku. Byli jsme zvědaví, jestli to bude fungovat. Hned napoprvé jsme zjistili, že i Češi to umí ve vagonu pořádně rozjet. Tak v tom pokračujeme a snad to lidi stále baví. Tedy alespoň většinu z nich, protože chápeme, že ne každému je to po chuti.

Takže vás už někdo vypískal?
Vašek Komárek: Zatím ne, ale občas nastanou takové pro nás trapnější situace. Někdy začneme zpívat a všichni nás ignorují, tak to rychle ukončíme. Jednou jsme si všimli, že je mezi cestujícími paní s kočárkem a nechtěli jsme probudit miminko, tak jsme také rychle přestali. Snažíme se nejít na sílu.

Zpívají třeba i na eskalátorech.

Už vás potkali revizoři?
R. L.: Přímo ve vagonu ještě ne, ale ve vestibulu ano. Byli moc hodní. Upozornili nás, abychom to ztlumili a zkontrolovali jízdenky. Respektujeme všechny pracovníky dopravního podniku a jsme moc vděční, že nás tolerují. Děkujeme jim za to.

Fungují nějaké písničky více?
V. K.: Zjistili jsme, že se to nedá přesně určit. Občas zafunguje táborovka, u které to nečekáme. Nebo naopak nezafunguje hit, o kterém jsme byli přesvědčení, že fungovat bude.

Už jste je ve vagonu potkali?

Kdo se zapojí nejčastěji?
R. L.: Původně jsme si mysleli, že nejvíc budou zpívat cizinci, jenže je to naopak. Nejvíc se zapojují Češi. Mladí studenti to rozjeli na Bella Ciao a Freed from desire. Starší Češi si zase s námi zazpívali Tu kytáru jsem koupil kvůli tobě či Jožina z bažin. Cizinci si to spíše natáčí a berou to jako nějaký zážitek z cest.

DVA.TOO

První video nazvané Párty v metru publikovala dvojice letos v únoru. Posbíralo skoro 25 tisíc srdíček. Pustit si ho můžete na jejich Instagramu DVA.TOO.

Které vystoupení v metru si pamatujete nejvíc?
V. K.: Bylo tam několik silných zážitků. První metro, kdy jsme zpívali zmiňované Bella Ciao a zjistili jsme, že to lidi baví. Pak zpěv se skupinkou skákajících studentů. Fajn byla i starší paní, která přede všemi zazpívala půlku sloky Kytáry. Nebo Není nutno a pán z Hare Krišny, který se zapojil do refrénu Vadí, nevadí.

Co vás na tom nejvíc baví?
R. L.: Nejde vypíchnout jednu věc. Samozřejmě je to adrenalin. Nikdy nevíme, jak to dopadne, a když se to povede, tak máme husinu jako blázen. Ale to hlavní je pocit, že jsme někomu udělali radost, zpříjemnili den nebo připravili nevšední zážitek. Konkrétní cíl nemáme, ale postupně se snažíme zpívat i v dalších netradičních prostorech, tak třeba vás ještě překvapíme.

Autor: Marek Hýř Metro.cz

Hlavní zprávy

Aktivní zálohy jsou dril, ale není to vyloženě mazácká vojna, říká restauratér Jiří Panuška

vydáno 22. května 2024  15:57

Vzdát se komfortu, nebýt jen individualitou, ale i součástí celku, mít dobrou fyzičku, ale i řádnou psychickou odolnost. Takové jsou podmínky, aby se z...  celý článek

Stěny koupelny ze skla byly v minulosti zcela nemyslitelné, říká architektka Jiřičná

vydáno 22. května 2024  11:00

„Většinu života se člověk účastní nejrůznějších soutěží a většinu jich prohrává,“ říká velice upřímně světoznámá architektka, která do českého prostředí...  celý článek

Veduta z roku 1829 ukazuje čilý život na Jiřském náměstí na Pražském hradě

vydáno 22. května 2024  5:00

Projekt Miluju Prahu a deník Metro v pravidelném seriálu vybírají nejkrásnější pražské veduty. Znáte sochu plnou hříchů? A víte, kde stála původně?  celý článek

Šéf festivalu Rock for People sní o Red Hot Chilli Peppers a System Of A Down

vydáno 20. května 2024  12:57

Michal Thomes dokázal z lokální akce vydupat mezinárodně uznávaný festival obřích rozměrů. Šéf festivalu Rock for People deníku Metro říká, že se letos...  celý článek