metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 24 °C

Pondělí 29. dubna 2024. Svátek má Robert

Slunce, seno, jahody slaví letos 40 let. Co jste o nyní již kultovním snímku asi (ne)věděli?

  7:00
Jakou náhodou první díl trilogie vznikl? Jak do něj zasáhla komunistická cenzura? Kdo ujížděl na posteli po Hošticích a kdo si na tvůrce stěžoval až na Barrandově?
Vpravo Helena Růžičková se svou filmovou maminkou | foto: TV Nova

Legendární filmová komedie Zdeňka Trošky Slunce, seno, jahody letos slaví 40 let od uvedení. Její úspěch dal vzniknout dalším dvěma pokračováním. Věděli jste, že...?

1. Jako hozená rukavice
Je skoro pravidlem, že všechny úspěšné věci vznikají náhodou. Nejinak tomu bylo i s tímto snímkem. Na počátku 80. let totiž na každoroční schůzi v Barrandovských ateliérech pronesl Zdeněk Troška námitku, proč dovážíme italské komedie, když si je můžeme natočit sami. Odpovědí mu byla prakticky „hozená rukavice“, kdy mu tehdejší ředitel Barrandovských filmových ateliérů řekl, ať si tedy nějakou komedii natočí.

2. Rodinný sitkom
V nespočtu rozhovorů se následně režisér a scénárista Zdeněk Troška nechal slyšet, že situace, které se filmem jako zlatá nit linou, nemusel nijak vymýšlet, že vycházely z jeho života, rodiny, doby a dění, které v Hošticích prožívali. To potvrzovala i jeho maminka, která jako jedna z prvních četla scénář a po dočtení prohlásila: „No, taky jsi tam nemusel o nás všechno psát.“

3. Na posteli odjel muž
Jedna z nejlegendárnějších a nejzapamatovatelnějších částí filmu Slunce, seno, jahody je scéna, kdy babička odjede na své posteli z dvorku až na hoštickou náves. Málokdo ale ví, že v této scéně je ve skutečnosti pod peřinou muž, který celou postel řídí a přibrzďuje.

4. Stížnost až na Barrandov
Podobně legendární je i úvodní scéna ve vlaku, kdy musí cestující přesednout na opačnou stranu a vyvažovat, aby se vlak nepřevrhl. Ve filmu efektní scéna, která diváky výtečně pobaví. Stejný smysl pro humor však nesdílelo vedení tehdejších Československých drah, které po premiéře zaslalo na Barrandov, přímo do rukou generálnímu řediteli filmových ateliérů, stížnost, ve které stálo, že nikde v tehdejším Československu nejezdí vlak, ve kterém by cestující byli nuceni si přesednout, aby se nepřevrátil.

5. Pes Fredy jako Pinďa
Kdo by si nepamatoval filmového psa Pinďu? Ten však nevzešel z castingů, ale byl psem herečky Heleny Růžičkové. Ve skutečnosti jmenoval Fredy.

6. Skutečné místní drbny
Celá série se jen hemží místními drbnami a babkami. Tyto malé role a komparz pak skutečně hrají místní hoštické důchodkyně. Nakonec, vzhledem k tomu, že Zdeněk Troška ve vesnici vyrůstal, nepředstavovalo pro něj problém je přemluvit. Navíc za natáčecí den dostávaly 120 korun československých v době, kdy důchod byl něco málo přes tisíc korun.

7. První role a náhoda
Snímek má dvě výrazné mužské postavy. Těmi jsou Venca v podání Broňka Černého a Šimon Plánička ztvárněný Pavlem Kikinčukem. Pro oba byl film svým způsobem výjimečný. Pro Kikinčuka znamenal první filmovou roli, a i přestože se následně nechal slyšet, že v dalších pokračováních hrát nebude, objevil se o řadu let později například v Troškově komediální trilogii Babovřesky či v jeho pohádce Nejkrásnější hádanka. Broněk Černý se pro změnu k roli Venci dostal shodou okolností tak, že se jel pouze podívat na konkurz.

8. Až po premiéře
Komedii má mnoho lidí spojenou i s ústřední melodií a stejnojmennou písní v podání Karla Černocha. Píseň, pod níž je jako skladatel podepsán Karel Vágner a textař Petr Markov, vznikla ale až po premiéře v roce 1984. Dodnes je však s filmem spojována a je zařazována na kompilace letních hitů.

9. O deset minut kratší
V době vzniku filmu, v letech 1983 až 1984, naplno zuřil komunistický režim a cenzura. Při finálním schvalování tak z filmu kvůli cenzuře muselo být vystřiženo deset minut. I to je důvod, proč je stopáž Slunce, seno, jahody jen nezvyklých 83 minut. Z filmu musely zmizet scény, kde se mluvilo o tom, že Šimon Plánička je špion a diverzant, a výrazně sestříhány byly i scény odehrávající se okolo faráře Otíka. Ty se pak zčásti podařilo využít do dalších dílů Slunce, seno nebo je pro pokračování přetočit.

10. Bez oficiální premiéry
Ačkoli film cenzurou prošel a oficiálně to odneslo „jen“ vystřižených 10 minut, dalším zásahem cenzury byly restrikce, které se vztahovaly k premiéře. Film totiž v roce 1984 neměl žádnou oficiální premiéru. Byl jen takzvaně v tichosti uveden do jednoho pražského kina. Ani to nic nezměnilo na diváckém zájmu a faktu, že jej v kině navštívilo přes 3 350 000 diváků.

Obnovené slavnostní premiéry se film dočká letos 6. července na festivalu Slunce, seno 40, který se uskuteční přímo v Hošticích. Stane se tak za účasti režiséra Zdeňka Trošky i hlavních představitelů, jako je Jiří Lábus, Jaroslava Kretschmerová, Broněk Černý, Pavel Kikinčuk, nebo autora hudby Karla Vágnera. Vstupenky na akci už jsou v prodeji za 499 korun.

Autor: Metro.cz

Hlavní zprávy

Co krok, to dopravní značka či tabulka se zákazem. Česko se „výhrůžkami“ jenom hemží

vydáno 29. dubna 2024  11:59

Možná si ještě vybavíte pražskou „aféru“, kdy strážníci vykazovali ze svahů Petřína sáňkující děti. Aby pak udělalo město výjimku, když nechalo drobotinu...  celý článek

Umělá inteligence by se ráda stala psychoterapeutem. Opravdu dokáže pomoci?

vydáno 29. dubna 2024  5:53

Textů o AI jste už určitě četli mnoho. Umělá inteligence se snaží rozvíjet doslova v každém oboru. Jistě už jste slyšeli o AI v soudnictví, v IT...  celý článek

Písni Nothing Else Matter trumpeta velmi sluší, říkají kluci z kapely Melanchollica

vydáno 28. dubna 2024  5:33

Tribute kapely oslavující svoje vzory jsou běžnou součástí hudební scény. V Česku se ale před rokem zrodil projekt, který se běžnému napodobování cizích...  celý článek

Sbírat houby vám nezakážeme, klidnil obavy lidí z Křivoklátska ministr Hladík

vydáno 29. dubna 2024  21:22

Ministr životního prostředí Petr Hladík vyrazil v pondělí na Křivoklátsko. Důvod? Hlavně klidnit emoce a přesvědčit zdejší obyvatele, že jejich obavy ze...  celý článek