metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 11 °C

Čtvrtek 25. dubna 2024. Svátek má Marek

Máte pocit, že teď je ten nejhorší čas? Především na politiku reptají Češi odedávna

  11:02
Okolní svět vidí spíše poloplnou sklenici. Našinec spíše poloprázdnou. Byť už v roce 2018 platilo, že z více než dvou set států světa byli Češi 26. nejbohatší.
Nejšťastnějším Čechem by mohl být teoreticky Ukrajinec Ihor. Pracuje jako noční a víkendový recepční vydavatelství MAFRA, občas funguje i jako kolportér deníku Metro. | foto: Metro.cz

K naprostému pocitu štěstí a spokojenosti by ale česká populace potřebovala zcela dokonalé politiky, kteří by se nehádali, neškorpili, nepodváděli a nelhali. A dělali jen to, co si přeje jeden každý Čech. Což je neuskutečnitelné a potvrdil to i nejnovější průzkum STEM.

Nic nového pod sluncem
Ten sice zaznamenal většinovou spokojenost Čechů s vlastním osudem a životem, ale jen pětinovou spokojenost s celospolečenským vývojem. Nemusíte si však rvát vlasy, že se řítíme do propasti a politici si s námi dělají, co se jim zachce. Ve výzkumech veřejného mínění to není nic nového, opakuje se to stejně pravidelně jako Vánoce.

„Se současnou politickou situací v zemi je nespokojeno 92 procent lidí. Většina Čechů si myslí, že se situace vyvíjí nesprávným směrem, že nesměřuje nikam,“ uvedl zmiňovaný STEM. Není ale řeč o loňském průzkumu, ale o tomu z roku 2012. Český skepticismus je totiž věčný bez ohledu na datum, neboť lidé vidí poměry permanentně v černých barvách. Nářky jsou českým koloritem.

Alespoň že máme ty peníze
Mění se jenom procenta nespokojených, ale ani tady nejsou skoky velké. „Se současnou politickou situací v ČR je nespokojeno 62 procent lidí. Pouze 11 procent dotázaných bylo spokojeno a 23 procent respondentů se nepřiklonilo na žádnou stranu,“ uvedlo před devatenácti lety Centrum pro výzkum veřejného mínění.

Přese všechna negativa si podle loňského zjištění Indexu prosperity na nedostatek peněz nestěžuje přes polovinu Čechů. „Obecně jsou s finanční situací spokojenější lidé žijící s partnerem či partnerkou a svobodní než rozvedení a ovdovělí,“ vysvětluje Kamila Fialová ze Sociologického ústavu Akademie věd.

Dvojnásobné

 • O spokojenosti vypovídají dlouhodobé průzkumy.
 • Podle dlouhodobého výzkumu vědců z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity z roku 2018 byli tehdy Češi nejšťastnější od roku 1991.
 • Počet lidí, kteří o sobě prohlásili, že jsou velmi šťastní, se mezi léty 1991 až 2017 zdvojnásobil.
 • Počet lidí, kteří se v roce 2018 cítili být celkem šťastní i velmi šťastní, dosáhl 90 procent.
 • 57 procent respondentů průzkumu agentury STEM předpokládá pro letošní rok solidní zajištění.
 • 23 procent Čechů nosí v peněžence jako záruku štěstí a finančního zajištění kapří šupinu.
 • Lidé se rádi bojí, ale současně jsou jim blízké pocity navozující klid a mír...
 • Režisér Zdeněk Troška vsadil ve filmové pohádce Z pekla štěstí právě na oblíbené slovo. Natočil i pokračování.
 • Ikonickou hláškou starších návštěvníků kin a diváků televize jsou věty v podání Jaroslava Marvana ve filmu Škola základ života (1938): „Co je to štěstí? Muška jenom zlatá!“
 • V roce 1999 natočil režisér Bohdan Sláma relativně smutný příběh a pojmenoval ho jednoduše Štěstí. Stejně se jmenuje i německý film scenáristky Henriky Kull, v němčině Glück. O prožívání štěstí dvou prostitutek.
 • Štěstí.cz aneb Jak je těžké najít chlapa. Kniha štěstí. Kniha o štěstí. Štěstí jako vědecká disciplína. Čtyři prány štěstí. To je jen namátkově vybraná knižní produkce, kde štěstí v názvu hraje marketingově důležitou roli.
 • Nejšťastnějším Čechem by mohl být teoreticky Ukrajinec Ihor. Pracuje jako noční a víkendový recepční vydavatelství MAFRA, občas funguje i jako kolportér deníku Metro.
 • „Štěstí spočívá hlavně v tom, že si člověk nesmí dávat nesplnitelné cíle, které pak nesplní ani za deset let,“ vysvětluje Ihor, který žije v Česku dvacet let a jemuž nikdy nemizí dobrá nálada.
Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Generace Z snižuje průměr ve sjednávání životního pojištění. Co k tomu mladé lidi vede?

vydáno 25. dubna 2024  16:07

Mladá generace se mnohým může zdát jako nezodpovědná. Podle nové analýzy se ukazuje, že tomu tak není. Její zástupci totiž snižují průměr ve sjednávání...  celý článek

Dáte si lážo i plážo? Na kole za pivem, houpačkami, trampolínami i klobáskami

vydáno 25. dubna 2024  12:58

Vezměte děti na výlet v bezprostřední blízkosti Vltavy. Čekají na vás tři pecky, které jsou trochu gastronomické, trochu punkové a především velmi...  celý článek

Zemřel kardiochirurg Šantavý, špičkový lékař zachránil nespočet životů

vydáno 25. dubna 2024  16:42

Fakultní nemocnice v Olomouci oznámila, že v pátek 19. dubna náhle zemřel lékař a někdejší přednosta zdejší kardiochirurgické kliniky Petr Šantavý....  celý článek

Podvody přesáhly pět milionů, žalobce viní pojišťováka i jeho otce lékaře

vydáno 25. dubna 2024  16:32

Z pojistných podvodů s celkovou škodou přesahující pět milionů korun obžaloval krajský státní zástupce lékaře Zdeňka Šose z Domažlicka a jeho syna Petra,...  celý článek