metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 6 °C

Sobota 20. dubna 2024. Svátek má Marcela

Chystá se další Gottovo muzeum. Slavné vily ale návštěvníky moc netáhnou

  5:20
Rok 2006. Jevany u Prahy zažívají velkou slávu. Dům, ve kterém žil mnohonásobný zlatý slavík, se otevírá veřejnosti. Pokladní se připravují na kolony fanynkovských autobusů.
Karel Gott se jako jeden z mála dočkal vlastního muzea, Gottlandu, už za svého...

Karel Gott se jako jeden z mála dočkal vlastního muzea, Gottlandu, už za svého života. Zrekonstruovaná vila na kraji letoviska Jevany však zájemce nelákala. | foto: MAFRA

Bývalý Gottland. Tak najdete na elektronických mapách místo, jež se mělo stát mekkou všech, kteří milovali Karla Gotta.

Mistr poprvé, Mistr podruhé. Bude Bertramka lákadlem?
Jenže prohlídka vily, plná jeho artefaktů a upomínkových předmětů, tisíce zájemkyň a zájemců) nelákala. Nejezdily sem autokary ani z Česka, ani z Německa, kde měl zpěvák silnou fanynkovskou základnu po několik desetiletí.

Další Gottovo muzeum v jeho bývalém domově nad Bertramkou by mělo otevřít v letošním roce.

Druhý pokus o hmotné zvěčnění Mistrovy památky by mělo být letos otevření vily na Bertramce, kde zpěvák žil s manželkou Ivanou a dcerami a kde také zemřel. „Návštěvníci by se do nového muzea Karla Gotta měli poprvé podívat ve druhé polovině roku 2024. Uvidí zde soukromé prostory, ve kterých mnohonásobný zlatý slavík bydlel v letech 1974–2019. Muzeum ponese název Villa Gott,“ uvádí například portál Kudy z nudy. Zůstává otázkou, zda i vystavených 42 trofejí slavíka bude dostatečným lákadlem a nebude se opakovat osud Gottlandu.

Werichova vila na Kampě. Dole cukrárna, v patře expozice v hercově bytě, v podkroví divadelní a přednáškový prostor.

Dobře utajený Werich
Životnost muzeí spojených se slavnými postavami závisí na návštěvnosti. Pokud provoz nedotují města či stát, případně soukromí provozovatelé, z jiných aktivit.

Jednou z takových soukromých expozic je i známá Werichova vila na Kampě, patřící Nadaci Jana a Medy Mládkových. Uživí se z pronájmu cukrárny a z pořádání akcí a návštěvníků? Na otázku deníku Metro ohledně návštěvnosti a kdy je o prohlídku největší zájem, přišla odpověď, že to najdeme ve výročních zprávách.

„Z vašeho e-mailu není zřejmé, za jakým účelem od nás požadujete uvedené informace,“ odpověděla za Werichovu vilu Michaela Čermáková. V jedné ze zpráv se nám podařilo dopátrat, že v roce 2019 se tu konalo pro veřejnost 141 akcí a komentovaných prohlídek s průměrným počtem 80 návštěvníků.

Vila bratrů Karla a Josefa Čapkových přešla zcela do majetku Prahy 10 a za dva roky by se měla po rekonstrukci otevřít veřejnosti.

Vinohradské vilové muzeum
Veřejně přístupným památníkem bude i vila bratří Čapků na pražských Vinohradech. Radnice Prahy 10 zakoupila od předešlých majitelů zbývající poloviny vily, kolem roku 2026 by zde měli otevřít „hausmuseum“. Na jednu komentovanou prohlídku by mělo chodit do 15 osob, v sezoně se počítá s asi 100 až 150 návštěvníky denně. „Reálná návštěvnost se uvidí až podle provozu,“ říká mluvčí městské části Praha 10 Ján Bruno Tropp. Polovina domu patřící původně Karlu Čapkovi už byla přístupná v minulosti, nyní je možná alespoň prohlídka virtuální.

Vila smolařky

  • Ne o každý „slavný“ objekt se rvou kupci a návštěvníci.
  • Proslulá vila podnikatele Radovana Krejčíře dosud nenašla stálého majitele. Původní cenu kolem 400 milionů nikdo nezaplatil. nyní je po rekonstrukci opět v prodeji. Za 55 milionů korun.
  • Vila s hrobem. Takový je životopis bývalého sídla říšského protektora Reinharda Heydricha v Panenských Břežanech. Někde na pozemku se nachází hrob protektorova syna Klause, který zahynul jako malý při nehodě.
Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

HBO zhorší kvalitu svým předplatitelům, „levný“ Netflix se brzy chystá k nám a je to hit

Strážce streamu
vydáno 19. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Internetová televize HBO Max, jak ji uživatelé doposud znají, zanikne ve druhé polovině května. Nová služba láká na sportovní balíček. Ceny jsou ale zatím...  celý článek

Ví, že ho fotíte? Snímky vašich ratolestí mohou zneužít pedofilové či vyděrači

vydáno 19. dubna 2024  5:00

Někdo by si mohl myslet, že největším strašákem sociálních sítí jsou falešné účty, které se vyjadřují do komentářů pod příspěvky a píšou hejty se záměrem...  celý článek

Biker Michal Maroši se divákům otevře v dokumentu Ten, co slaví každý den

vydáno 18. dubna 2024  12:00

Vrcholových sportovců je nepočítaně, ale jen pár z nich může říct, že o nich někdo natočil film. Mezi takové nově patří i biker Michal Maroši, který si i...  celý článek

Fanoušci dopravy mají letos žně. V Benešově se opět můžou projet Hurvínkem

vydáno 18. dubna 2024  18:05

Pražské metro zahájilo provoz 9. května 1974. Výročí si dopravní podnik připomíná po celý rok. Kromě programu spojeného s oslavami padesáti let podzemky...  celý článek